Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

7.4.2020 

Vytrvat ve službě

Vatikán. „Všichni jsme povoláni sloužit, nikoli zužitkovávat svoje postavení v církvi,“ kázal papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Bohoslužbu uvedl jako obvykle intencí, v níž tentokrát vybídnul účastníky jejího přímého přenosu k modlitbě za všechny lidi, kteří byli nespravedlivě odsouzeni.

V těchto postních dnech jsme sledovali perzekuci, kterou podstoupil Ježíš, i zavilost učitelů Zákona, kteří Jej podjatě odsoudili, ačkoli byl nevinný. Chtěl bych se dnes modlit za všechny lidi, kteří trpí nespravedlivým a podjatým rozsudkem.“

V homilii papež komentoval obě čtení. Proroka Izaiáše (49,1-6) o vyvolení Hospodinova Služebníka a Janovo evangelium (Jan 13, 21-33.36-38), kde Ježíš během Poslední večeře  předpovídá Jidášovu zradu.

Izaiášovo proroctví, které jsme vyslechli, je proroctvím o Mesiáši, o Vykupiteli, ale také proroctvím o lidu Izraele, o Božím lidu. Můžeme říci, že to je proroctví o každém z nás. V podstatě zdůrazňuje, že Pán svého Služebníka vyvolil od matčina lůna čili před narozením. Boží lid byl vyvolen před zrozením, a také každý z nás. Nikdo z nás se neocitl na světě náhodou. Každý má svůj úděl, svobodný úděl, který je údělem Božího vyvolení. Narodil jsem se s údělem Božího dítěte, Božího služebníka, a s posláním sloužit, stavět a budovat. A to od matčina lůna.

Jahveho Služebník Ježíš sloužil až do smrti. Vypadalo to jako porážka, ale byl to způsob Jeho služby. Bylo tak zdůrazněno, jak máme sloužit ve svém životě. Sloužit znamená dávat se druhým. Sloužit pro každého z nás znamená nenárokovat si nic, co by nebylo službou. Služba je sláva, a Kristova sláva spočívá v tom, že sloužil až do zdeptání sebe sama, až do smrti, smrti na kříži (srov. Flp 2,8). Ježíš je Služebník Izraele. Boží lid je služebník, ale pokud se Boží lid vzdává tohoto služebného postoje, stává se odpadlým lidem, vzdaluje se povolání, které dostal od Boha. Pokud se kdokoli z nás vzdalí svému povolání sloužit, vzdaluje se Boží lásce. A buduje svůj život na jiných láskách, často idolatrických.

Pán nás vyvolil od matčina lůna. V životě existují pády. Každý z nás je hříšník a může upadnout a padl. Pouze Madona a Ježíš ne, všichni ostatní jsme padli, jsme hříšníci. Záleží však na postoji, který zaujímám vůči Bohu, jenž mne vyvolil a pomazal na služebníka. Je to postoj hříšníka, který umí prosit o odpuštění jako Petr, jenž přísahal: „nikdy tě nezapřu“, ale potom, když zakokrhá kohout, pláče, lituje (srov. Mt 26,75). Taková je cesta služebníka. Uklouzne, padne a prosí o  odpuštění.

Jakmile však služebník neumí pochopit, že padl, je natolik uchvácen vášní, že upadne do idolatrie, otevírá srdce satanovi a odchází do noci, jak se to stalo Jidášovi (srov. Mt 27,3-10, Jan 13,30).

Přemýšlejme dnes o Ježíši, věrném Služebníkovi ve službě. Jeho povoláním je sloužit až do smrti, do smrti kříže (srov. Flp 2,5-11). Přemýšlejme o sobě. Každý jsme součástí Božího lidu. Jsme služebníci, jsme povoláni sloužit, nikoli zužitkovávat svoje postavení v církvi. Sloužit, vždycky být ve službě.

Prosme o milost vytrvat ve službě, a třebaže uklouzneme a upadneme, aby se nám dostalo alespoň milosti plakat, jako plakal Petr.

Končil papež svoje kázání v kapli Domu sv. Marty. Bohoslužbu zakončila adorace vystavené Svátosti oltářní a chvíle ztišení k duchovnímu přijímání pro věřící, sledující její přímý přenos.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti