Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.6.2020 

Papež uznal mučednictví italské řeholnice zavražděné při satanistickém rituálu

Vatikán. Nebeskou církev, která se za nás ustavičně přimlouvá a pomáhá nám v slabostech, nám přibližuje pět nových dekretů Kongregace pro svatořečení. Papež František je schválil v pátek 19. června při audienci pro jejího prefekta, kard. Angela Becciu, a předeslal tak brzké konání čtyř beatifikací.

První z nich se bude slavit v jeho vlasti a potvrzuje vědecky nevysvětlitelné uzdravení dívky, trpící nevyléčitelným zánětěm kostní dřeně (osteomyelitidou). Došlo k němu na přímluvu biskupa argentinské Córdoby, Mamerta Esquiú (1826-1883). Tento františkán v devatenáctém století natolik přispěl k sociálnímu smíru a soužití v argentinské provincii Catamarca, že byl zvolen poslancem. Tři roky před smrtí byl jmenován biskupem v hlavním městě sousední provincie Córdoba (1880), kde zhruba o sto let později (1990-92) budoucí papež Bergoglio prožíval svou duchovní noc v Tovaryšstvu Ježíšově.

Z druhého blahořečení se může radovat Společnost Božského Spasitele – salvatoriáni, kteří působí také v Česku. Deset let po potvrzení heroických ctností jejich zakladatele, německého kněze Františka Marii od Kříže Jordana (pokřtěného jako Jan Křtitel Jordan, 1848-1918; podrobný životopis zde), přichází uznání zázraku na jeho přímluvu. Tento muž v Německu druhé poloviny devatenáctého století, tedy za proticírkevního Kulturkampfu, vsadil na obrodu církve prostřednictvím vzdělanosti a laiků, což mu, osmdesát let před II. Vatikánským koncilem, vyneslo množství obtíží. Kromě mužské řeholní společnosti salvatoriánů založil dvě ženské kongregace, z nichž druhá, Společnost sester Božského Spasitele, sdílí s mužskou větví charisma všeobjímajícího apoštolátu. Její spoluzakladatelku, německou baronku Terezii z Wüllenweberu (1833-1907), Marii od Apoštolů, blahoslavil papež Pavel VI. roku 1968.

José Gregorios Hernández Cisteros (1864-1919), venezuelský lékař, vědec a františkánský terciář bývá v Latinské Americe připomínán již nyní jako světec, ačkoli papež František umožnil „teprve“ jeho beatifikaci. Narodil se v andském státě Trujillo jako první z šesti dětí, vystudoval lékařství v Caracasu a dále se zdokonaloval v Paříži, Berlíně, Madridu a New Yorku. Po návratu do vlasti začal akademickou dráhu jako profesor anatomické patologie, počátkem dvacátého století založil v Caracasu první americkou katedru bakteriologie a svými spisy vymezil tuto disciplínu. Zároveň do své země zavedl mikroskop, avšak neopomíjel ani medicínu jako poslání, určené zejména znevýhodněným vrstvám obyvatel, čímž si vysloužil jméno „lékař chudých“. Po celý život jej provázela upřímná víra, která jej dvakrát přivedla k duchovnímu povolání (roku 1908 vstoupil do kartouzy v italské Farnetě, o několik let později zahájil teologická studia v římské latinskoamerické koleji). Když obě tyto dráhy přerušila nemoc, pochopil, že je povolán k laickému povolání a jako františkánský terciář spatřoval Ježíšovu tvář v každém nemocném. Odvážně léčil pacienty při epidemii španělské chřipky a když se 29. června 1919 vypravil do lékárny, aby obstaral léky jedné staré ženě, zemřel ve čtyřiapadesáti letech při silničním neštěstí.

Vražda řeholnice Marie Laury Mainettiové (1939-2000) vzbudila v jubilejním roce 2000 pozornost nejenom v její rodné Itálii. Stala se totiž obětí tří adolescentních dívek, které ji ubodaly v rámci satanského rituálu. Svatý otec uznal její mučednickou smrt z nenávisti k víře, čímž otevřel cestu k blahořečení v lombardské Chiavenně, kde působila. V případě této řeholnice z kongregace Dcer kříže se naplňují slova o ovoci mučednické krve, protože, dle skrovných informací tisku, dnes čtyřicetileté vražedkyně, které žijí pod jinou identitou, si plně uvědomily svůj čin a po odpykání trestu jej chtěly napravit prací v terapeutických komunitách. Zásadní význam zde mělo ujištění o odpuštění, které sestra Marie Laura v agonii k velkému překvapení dívek vyslovila. Odkaz zavražděné řeholnice uchovává sdružení, které se dnes v blahobytných severoitalských městečcích snaží dodat životní smysl mládeži, která, řečeno slovy jedné z pachatelek, „zabíjí z nudy“.

Po podpisu posledního dekretu z 19.6. může Kongregace pro svatořečení vyhlásit heroické ctnosti mexické řeholnice Glorie Maríi Elizondo Garcíi (1908-1966), generální představené Kongregace misionářek katechetek chudých.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.11.20 Blíží se beatifikace italského kněze a španělských mučedníků
15.10.20 Nový prefekt Kongregace pro svatořečení a doplnění Rady kardinálů
27.5.20 Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela
8.5.20 Beatifikaci nelze nahradit virtuálním obřadem, říká prefekt Kongregace pro svatořečení
12.12.19 Papež: Svatost je pravým světlem církveHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti