Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Cesty mimo Itálii 

20.8.2005 

Musíme potvrdit hodnoty vzájemného respektu, solidarity a pokoje

Promluva Benedikta XVI. k zástupcům muslimů v Německu

Česká sekce RV

Arcibiskupství Kolín, sobota 20. srpna, 18:00hod.

Drazí přátelé muslimové,

to, že vás mohu přijmout a srdečně vás pozdravit, je pro mě zdrojem veliké radosti. Jsem tady, abych se setkal s mladými, kteří přijeli ze všech koutů Evropy a světa. Mladí jsou budoucností lidstva a nadějí národů. Můj milovaný předchůdce papež Jan Pavel II. řekl jednou mladým muslimům, shromážděným na stadiónu v Casablance (Maroko): ?Mladí mohou budovat lepší budoucnost, jestliže na první místo postaví víru v Boha a pak budou usilovat o budování nového světa podle Božího plánu, s moudrostí a důvěrou? (Insegnamenti, VIII/2, 1985. str.500). A v tomto duchu se obracím k vám, drazí přátelé muslimové, abych sdílel s vámi moje naděje a částečně i moje starosti v těchto zvláště těžkých chvílích našich dějin.

Jsem si jistý, že i vám dělá starosti závažný fenomén terorismu. V různých částech země pokračují teroristické útoky, které rozsévají smrt a destrukci, a mnoho našich bratří a sester zanechávají v slzách a zoufalství. Ideoví původci a ti, kteří plánují tyto atentáty ukazují, že chtějí otrávit naše vztahy, za použití všech prostředků, také náboženství, aby se postavili na odpor jakémukoliv úsilí zákonné a vážné mírové spolupráce. Terorismus, ať už je jakéhokoliv druhu, je zvrácená a krutá volba, která pošlapává posvátné právo na život a podkopává samotné základy jakéhokoliv občanského soužití. Jestliže společně dokážeme vykořenit ze srdcí city nenávisti, jakoukoliv formu nesnášenlivosti a postavit se proti jakémukoliv projevu násilí, zastavíme vlnu krutého fanatismu, který uvádí do nebezpečí životy mnoha osob, brání v rozvoji míru na světě. Úkol je to nesnadný, ale ne nemožný. Křesťan může počítat ? i přes vlastní křehkost ? s duchovní pomocí modlitby.

Drazí přátelé, jsem hluboce přesvědčený, že musíme potvrdit, aniž bychom připustili negativní tlaky prostředí, hodnoty vzájemného respektu, solidarity a pokoje. Život jakékoliv lidské bytosti je posvátný, jak pro křesťany, tak pro muslimy. Máme veliký prostor k jednání, kde se můžeme cítit spojení ve službě základním morálním hodnotám. Důstojnost osoby a obrana práv, které z této důstojnosti vyplývají musejí být cílem jakéhokoliv sociálního projektu a jakéhokoliv úsilí k jeho dosažení. A to je poselství, které je hlásáno nezaměnitelným způsobem hlasem svědomí sice tlumeným, ale jasným. Je to poselství, které je třeba poslouchat a nechat zaznít: jestliže by umlkl tento hlas v srdcích, svět by byl vystaven temnotě nových násilností. Jedině když se uzná centrální postavení lidské osoby, lze nalézt společný základ porozumění, a překonat eventuální kulturní rozdíly a zmírnit rozdělující sílu ideologií.

V setkání, které jsem měl v dubnu s delegáty církví a církevních komunit a s představiteli různých náboženských Tradic, jsem řekl: ?Ujišťuji vás, že církev chce pokračovat v budování mostů přátelství s vyznavači všech náboženství, s cílem hledat autentické dobro každé osoby a celé společnosti? (srov. L´Osservatore Romano, 25. dubna 2005, str.4). Zkušenost minulosti nás učí že vzájemná úcta a pochopení nebyly vždy v protikladu ve vztazích mezi křesťany a muslimy. Kolik stran dějin zaznamenávají vzájemné boje a války, kdy jedna i druhá strana vzývala jméno Boží, kdy porážka nepřítele byla věc připisovaná Bohu. Připomínka těchto smutných událostí by nás měla naplnit studem, když víme, kolik ukrutností bylo spácháno ve jménu náboženství. Lekce minulosti nám musejí pomoci, abychom se vyhnuli stejným chybám. Každý z nás chceme hledat cesty smíření a naučit se respektovat identitu druhého. Obrana náboženské svobody, v tomto smyslu, je neustálou výzvou a úcta k menšinám je neoddiskutovatelným znamením opravdové civilizace.

V tomto duchu je vhodné připomenout to, co koncilní otcové řekli o vztazích s muslimy: ?Církev se dívá s úctou také na muslimy, kteří se klanějí jedinému Bohu, živému a o sobě jsoucímu, milosrdnému a všemohoucímu, stvořiteli nebe a země, který promluvil k lidem. Jeho rozhodnutím, i tajemným, se snaží podrobit celou duší, jako se Bohu podrobil Abrahám, na něhož se islámská víra ráda odvolává. Ježíše sice neuznávají jako Boha, ale uctívají jako proroka, ctí jeho panenskou matku Marii a někdy ji i zbožně vzývají. Kromě toho očekávají den soudu, kdy Bůh vzkřísí všechny lidi a odplatí jim. Proto si váží mravního života a Boha uctívají zejména modlitbou, almužnami a postem. Jelikož během staletí povstalo mezi křesťany a muslimy nemálo rozbrojů a nepřátelství, vybízí posvátný sněm všechny, aby zapomněli na to, co bylo, aby se upřímně snažili o vzájemné porozumění a aby společně chránili a podporovali sociální spravedlnost, mravní hodnoty, mír a svobodu pro všechny lidi? (Deklarace Nostra Aetate, č.3).

Vy drazí přátelé, zastupujete některé muslimské komunity v této zemi, ve které jsem se narodil, studoval a žil značnou část mého života. Právě proto bylo mým přáním se s vámi setkat. Vy vedete islámské věřící a vychováváte je v muslimské víře. Učení je prostředek, skrze který se sdělují myšlenky a přesvědčení. Slovo je cestou ve výchově mysli. Máte proto velikou odpovědnost ve výchově nových generací. Společně, křesťané a muslimové, musíme čelit mnoha výzvám, které nám předkládá dnešní svět. Není prostor pro nezájem a lhostejnost a ještě méně pro zaujatost a sektářství. Nemůžeme podlehnout strachu ani pesimismu. Musíme především rozvíjet optimismus a naději. Mezináboženský a mezikulturní dialog mezi křesťany a muslimy se nemůže redukovat na sezónní záležitost. Je to ve skutečnosti životní nutnost, na níž závisí ve veliké míře naše budoucnost. Mladí, pocházející z různých částí světa jsou tady v Kolíně jako živí svědkové solidarity, bratrství a lásky. Přeji vám z celého srdce, drazí muslimští přátelé, aby vás milosrdný a soucítící Bůh chránil, žehnal vám a stále vás provázel svým světlem. Bůh pokoje kéž pozvedne naše srdce, živí naši naději a vede naše kroky po cestách světa.

Překlad Jiří Sýkora

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.5.12 Mezi patrony Světových dní mládeže bl. Jan Pavel II.
14.1.12 Oficiální webová stránka SDM 2013
30.8.11 Mario Vargas Llosa: Věřící i nevěřící by měli vítat svědectví madridských SDM
13.8.11 Vatikánský mluvčí představil novinářům madridské Světové dny mládeže
13.8.11 Levicoví aktivisté vyrazí demonstrovat proti papežoviHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti