Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

4.3.2006 

Svatý otec povzbuzoval k prohlubování obsahu

Generální ředitel RaVat P. Federico Lombardi k návštěvě Benedikta XVI.

Česká sekce RV

Na závěr dnešního zpravodajství se ještě jednou vrátíme ke včerejší návště Benedikta XVI. v našem rozhlase. Na osobní dojem jsme se zeptali generální ředitele Vatikánského rádia, P. Federica Lombardiho:

Vělmi mě potěšilo, že Svatý toec přijal pozvání na takto zevrubnou a důkladnou návštěvu, která nenechala stranou žádný z aspektů našeho života. Jedna věc je přijít na audienci do Vatikánu ? i kdyby byla velmi srdečná a zazněla při ní úžasná promluva - a něco docela jiného je, když Papež přijde na místo, kde pracuješ každý den a projde přímo, osobně jednotlivá pracoviště, na kterých probíhají různé etapy naší práce, vyptává se na nejrůznější věci a zajímá se o každou z těch mnoha skupin, které tvoří naše rádio.

Co pro vás osobně znamenalo doprovázet Papeže na této malé ?cestě kolem světa? Vatikánského rádia?

Je to svět, který přirozeně znám poměrně dobře, a s radostí sleduji překvapení každého nového návštěvníka, který objevuje jeho bohatství. A kromě neuvěřitelné vstřícnosti, vlídnosti a pozornosti Svatého otce, mohu také dosvědčit velkou lásku, kterou ke Svatému otce chovají všechny skupiny zaměstnanců rádia, což je na druhou stranu věc, která je předpokladem k přijetí takového poslání a k jeho vykonávání celým srdcem a s využitím všech schopností. Bylo to tedy krásné vzájemné setkání.

Návštěva Benedikta XVI. v Palazzo Pio byla na jedné straně vyvrcholením oslav 75. výročí Vatikánského rozhlasu, ale zároveň také určitým podnětem a nasměrováním. Kudy se bude po této události ubírat Papežovo rádio?

Papežovo rádio se v těchto letech snažilo vyzbrojit na nových frontách komunikace. Mohli jsme také Svatému otci symbolicky ukázat některé novinky, obnovené redakce, nová zařízení, modernizované režije, tedy nové nástroje, se kterými každý den pracujeme.
Papež nám přinesl povzbuzení a posílení motivace k užívání těchto nástrojů. V pozadí jeho slov jsem zaslechl to, co říkal Pavel VI.: ?Skvělý nástroj není k ničenu, pokud s ním nedokážeme skvěle zacházet.? My jsme tedy postupně pracovali na modernizaci těchto ?skvělých nástrojů? a nyní musíme pokračovat také v jejich ?skvělém používání?. Svatý otec nás povzbuzoval právě k tomu, prohlubování obsahu, jehož kritériem je láska k pravdě, duch služby církvi, služby evangeliu.

Svatý otec zvlášť zdůraznil roli Vatikánského rádia ve světě médií, kde - jak řekl - jsou postoje protikladné církvi a evangeliu.

Jistě. Média nás staví do středu současných problémů, určují kde jsou relevantní hodnoty a kultura dneška, a ty se pak šíří, stávají se součástí života vstřebávají se do mentality dnešních lidí právě skrze rádio, televizi, internet.... Tedy, je to vlastně cesta, kterou určitá vize světa vstupuje do života. Vzhledem k této roli médií cítíme velkou odpovědnost. Víme, že přinášíme svůj díl, který je možná malým dílem v onom areopagu bez hranic, jímž je komunikace v dnešním světě, ale je to příspěvek, který má svou hodnotu a proto děláme všechno proto, abychom ho přinášeli tím nejlepším způsobem; náš podíl má být velmi pozitivním prvkem ? přátelským člověku, přátelským lidstvu, společnému dobru, rozvoji - ve srovnání s mnoha jinými příspěvky, které směřují spíš k rozdělování, konfliktům a desorientaci.

Co si vy osobně odnesete z této papežovy návštěvy ve Vatikánském rádiu?

Především pocit blízkosti a pozornosti Svatého otce k naší práci. My ji děláme z celého srdce ? i já myslím, že ji dělám z celého srdce, a snažím se dávat všechno, co mohu, této službě. A Svatý otec nám ukázal ? a mně ukázal ? že o tom ví, že je pozorný, že ho to těší, že si uvědomuje, že je to služba jeho poslání - a je nám přátelsky nablízku, slovy povzbuzení a modlitbou. To je - samozřejmě velké povzbuzení.

Připravil Alessandro De Carolis. Překlad a úpravy Johana Bronková

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.12 P. Josef Koláček laureátem Ceny města Brna
27.10.07 Od zítřka dochází ke změnám ve vysílacích frekvencí českého vysílání Vatikánského rozhlasu
9.5.06 RadioVaticana.cz opět běží
3.3.06 Benedikt XVI. na návštěvě ve Vatikánském rádiu
2.3.06 Benedikt XVI. navštíví Vatikánský rozhlasHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti