Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.3.2007 

Benedikt XVI. na společné modlitbě růžence s univerzitními studenty

Vatikán. Sdělovací prostředky ve službách společné modlitby ukázaly v podvečer ve vatikánské aule Pavla VI. veškerou svou dynamiku a výmluvnost. 9000 římských vysokoškoláků se sešlo v audienční hale ke společné modlitbě růžence se Svatým otcem Benediktem XVI. a díky televiznímu spojení se jí mohli účastnit také studenti v dalších 10 evropských a asijských městech, kde sledovali celé dění v přímém přenosu na televizních obrazovkách. Během mediálního modlitebního setkání se do společného programu postupně zapojovala každá ze studentských komunit v 11 městech svědectvími víry vlastních dotyčnému kulturnímu okruhu. Bylo mezi nimi také hlavní město České republiky, kde se ve studentském kostele sv.Salvátora s pražskými studenty modlil jejich arcibiskup, kard. Miloslav Vlk. Za pražské vysokoškoláky promluvil student ekonomické fakulty Marek Szotkowski. A po něm pronesl modlitbu pražský arcibiskup kard. Vlk.

Kromě studentů v našem hlavním městě se akce účastnili studenti v Kalkatě, v Manile, Hong Kongu, Islámábádu, a dále v Bologni, Turíně, Krakově, Manchesteru, Coimbře a Tiraně. Neobvyklá, ale velice působivá zkušenost společenství v modlitbě prostřednictvím mediální techniky není první tohoto druhu, která je organizována ve Vatikánu generálním vikariátem města Řím. Je to již 5. společný růženec se Svatým otcem v rámci 5. Evropského akademického dne, jehož letošním tématem je Rozumná láska jako cesta nové kooperace mezi Evropou a Asií. Na závěr společné modlitby růžence světla pak Benedikt XVI. všechny její účastníky pozdravil a mimo jiné řekl:

?Tato síť vytvořená ve spolupráci Vatikánského televizního centra, Vatikánského rozhlasu a satelitní sítě Telespazio je opravdovým znamením času, znamením naděje. Je to síť, která plně demonstruje svůj význam, uvážíme-li téma dnešní vigilie: ?Rozumná láska - cesta k nové kooperaci mezi Evropou a Asií. Je působivé přemýšlet o rozumné lásce jako síle lidského ducha, schopné propojit způsoby formování nových generací. Rozumná láska může globálněji sjednotit existenciální pouť mladých lidí, kteří - přestože žijí jedni daleko druhých - dokáží cítit vzájemné spojení na úrovni vnitřního hledání a svědectví. Tento večer uskutečňujeme myšlenkový most mezi Evropou a Asií, kontinentem bohatým na duchovní tradice, kde se zrodily jedny z nejstarších a nejvznešenějších kulturních tradic lidstva. Jak významné je tedy toto naše setkání! Mladí vysokoškoláci z Říma se stali promotory bratrství ve znamení rozumné lásky, jdou cestou solidarity, která si nebere podnět z ekonomických a politických zájmů, ale ze studia a hledání pravdy. Vlastně jsme se ocitli v onom skutečném univerzitním horizontu, tj. společenství vědění, které bylo jedním z konstitutivních prvků Evropy. Díky, drazí mladí přátelé!?

Ve svých pozdravech ke studentům shromážděným v jednotlivých městech se pak Benedikt XVI. obrátil k pražským vysokoškolákům česky: ?Milí mladí přátelé, kteří jste shromážděni v Praze! Kéž přátelství s Ježíšem Kristem je vždy světlem pro vaše studium i pro váš osobní růst.?

Benedikt XVI. nezapřel svůj smysl pro humor, když na to italsky hned dodal:

?Nevím, co na to říkají naši přátelé v Praze, ale snad mi porozuměli.?

Modlitební setkání, jehož radostná atmosféra nebyla ani v nejmenším rozporu s usebraností jeho účastníků, trvalo 3 hodiny.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.10.20 Rakouští biskupové se modlí růženec na Rádio Maria
9.2.18 Růženec na Britských ostrovech
1.6.13 Petrův nástupce na poslední májové pobožnosti
31.5.13 Maria se nenechává vléci událostmi
3.5.08 Benedikt XVI. na růženci v bazilice Santa Maria MaggioreHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti