Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 1. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.6.2005 

Svoboda nachází sebe samu v sebedarování

Vatikán. O autentické svobodě a nebezpečí relativismu mluvil Benedikt XVI. v bazilice sv. Jana na Lateránu. Svatý otec zahájil včera večer symposium římské diecéze nazvané ?Rodina a křesťanské společenství ? formace a předávání víry?.

?Dnešní formy rozkladu manželství od volných svazků a ?manželství na zkoušku? až po pseudo-manželství osob stejného pohlaví jsou projevem anarchické svobody, která je mylně představována jako pravé osvobození člověka. Tato pseudo-svoboda je založena na banalizaci těla, která nutně vede k banalizaci člověka samotného. Je založena na předpokladu, že člověk může se sebou dělat, co se mu zlíbí. Jeho tělo se pak stává druhořadou věcí, s níž z lidského hlediska lze libovolně nakládat. Libertinismus, který platí za objev těla a jeho hodnoty, je ve skutečnosti dualismem, který pohrdá tělem a staví ho, abychom tak řekli, mimo autentické bytí a důstojnost lidské osoby.?

Člověk je stvořen k Božímu obrazu a jeho povolání k lásce je úkolem stávat se autentickým Božím obrazem, vysvětloval Svatý otec. Z tohoto spojení Boha a člověka vychází další nerozlučné spojení ducha a těla. I lidské tělo má v tomto smyslu teologický charakter, není jen biologickým faktem, ale je také naplněním našeho lidství. V těchto dvou vztazích, pokračoval papež, je založen také třetí: vztah mezi osobou a institucí.

?Člověk ve své plnosti zahrnuje totiž časovou dimenzi. Lidské ?ano? přesahuje přítomný okamžik: ve své celistvosti ?ano? znamená ?vždy?, vytváří prostor věrnosti. Jedině v něm může růst víra, jež dává budoucnost. Díky němu děti, které jsou plody lásky, mohou věřit v člověka. Svobodné ?ano? tedy otvírá prostor svobodě schopné vzít na sebe to, co je definitivní... schopnost rozhodnout se pro úplné sebe-darování. V něm totiž svoboda plně nachází sebe samu.?

V Novém Zákoně jsme svědky radikální Boží lásky, ve které se On sám, ve svém synu stává tělem z našeho těla, pravým člověkem. Toto definitivní ?ano? má odraz v lidské lásce, zdůrazňuje Benedikt XVI. Autentická lidská láska je úplným sebe-darováním, ztrácením sebe. Tak jako láska Boží k člověku zjevuje svůj pravý význam v tajemství kříže.

?Znehodnocení lidské lásky, potlačení ryzí schopnosti milovat se totiž ukazuje v naší době jako nejvhodnější zbraň k vyhánění Boha z člověka, k oddálení pohledu a srdce člověka od Boha.?

Benedikt XVI.poukázal dále na význam otcovství a mateřství. Systematické uzavírání se pro dar života a tím spíš jeho zabíjení, je v rozporu s lidskou láskou.
V oblasti výchovy zdůraznil Papež na roli osobního svědectví a předávání víry. Varoval před nebezpečím dnes masově rozšířeného relativismu, který neuznává nic definitivního. Nechává člověka sobě samému a pod klamnou vidinou svobody mu připravuje vězení a odděluje ho od ostatních. Aby byl relativismus ve společnosti překonán, je potřeba, aby se křesťanské rodiny veřejně angažovaly. Mají bránit nedotknutelnost života, hodnotu manželství a prosazovat pomoc rodinám ze strany státu, aby mohly dobře plnit své úkoly.

Plné znění promluvy Benedikta XVI. najdete ZDE

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.11.15 Arcibiskup Chaput: přizpůsobivost není cestou milosrdenství
16.5.06 Stát se křesťanem je proces
6.6.05 Svatý otec zahájí diecézní sympozium o pastoraci rodin
6.6.05 Musíme překonat relativismus při výchověHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 23
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti