Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

14.9.2008 

Maria nám svěřuje tajemství kříže

Benedikt XVI. při mši sv., Lurdy

Česká sekce RV

Páni kardinálové, drahý Mons. Perriere,
drazí bratři v biskupské a kněžské službě,
drazí poutníci, bratři a sestry.

"Jděte říci kněžím, aby se sem konala procesí a vybudovala se zde kaple.? To je poselství, které obdržela Bernadeta od "krásné Paní" při zjevení 2. března 1858. Po 150 let poutníci nikdy nepřestali přicházet k Massabiellské jeskyni, aby naslouchali poselství o obrácení a naději, které jim je určeno. Rovněž my stojíme dnes u nohou Marie, Neposkvrněné Panny, abychom s malou Bernadetou vstoupili do její školy.

Děkuji obzvláště Mons. Jacques Perrierovi, biskupovi z Tarbes a Lurd, za vřelé přivítání, které mi připravili a za jejich laskavá slova, která mi adresovali. Zdravím kardinály, biskupy, kněze, jáhny, řeholníky a řeholnice stejně jako vás všechny, drazí poutníci Lurd, zvláště nemocné. Přišli jste v hojném počtu vykonat tuto jubilejní pouť spolu se mnou a svěřit své rodiny, své příbuzné a přátele i všechny své úmysly Naší Paní. Moje uznání patří také občanským a vojenským autoritám, které se přišly účastnit této eucharistické slavnosti.

"Tolik toho má v moci kříž! Kdo jej má, má poklad!" (sv. Ondřej Krétský, Homilie 10 k Povýšení sv. Kříže: PG 97, 1020). Tento den, kdy církev slaví svátek Povýšení sv. Kříže, nám evangelium, které jsme právě slyšeli, připomíná význam tohoto velkého tajemství: Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby všichni lidé byli spaseni (srov. Jan 3,16). Boží Syn se učinil zranitelným, přijal postavení otroka a byl poslušný až k smrti, a to smrti na kříži (srov. Flp 2,8). A jeho křížem jsme spaseni. Nástroj popravy, který na Velký pátek vyjevil Boží soud nad světem, se stal pramenem života, odpuštení, milosrdenství, znamením smíření a pokoje. "Abychom byli uzdraveni, hledíme na ukřižovaného Krista!? říkal svatý Augustin (Tract. in Johan., XII,11). Pohledem na Ukřižovaného se klaníme Tomu, který přišel, aby na sebe vzal hřích světa a daroval nám věčný život. A církev nás vybízí, abychom hrdě pozvedali tento slavný kříž, aby svět mohl vidět, kam až sahá láska Ukřižovaného k lidem. Vybízí nás vzdávat díky Bohu, protože ze stromu, který přinesl smrt, vytryskl opět život. Z tohoto dřeva Ježíš zjevuje svůj svrchovaný majestát, zjevuje, že byl povýšen ke slávě. Ano, "pojďte, klaňme se mu?. Mezi námi se nalézá Ten, který nás miloval tak, že za nás dal svůj život; Ten, který zve každou lidskou bytost, aby se k Němu s důvěrou přiblížila.

Toto velké tajemství nám Maria svěřuje také dnes a zve nás, abychom se obrátili k jejímu Synu. Je totiž příznačné, že při prvním zjevení zahájila Bernadeta na Mariin pokyn toto setkání znamením kříže. Je to více než prosté znamení. Bernadetě se od Marie dostalo zasvěcení do tajemství víry. Znamení kříže představuje určitou syntézu naší víry, protože nám říká, jak nás Bůh miloval; říká nám, že na světě existuje láska silnější než smrt, silnější než naše slabosti a naše hříchy. Moc lásky je silnější než zlo, které nás ohrožuje. Toto tajemství univerzálosti lásky Boží k lidem přišla Maria zjevit sem do Lurd. Ona zve všechny lidi dobré vůle, všechny, kteří trpí na těle i na duchu, aby pozvedli oči k Ježíšovu kříži a nalezli pramen života, zdroj spásy.

Církev dostala poslání ukazovat všem tuto podobu Boha, který miluje, jak to zjevil v Ježíši Kristu. Dokážeme pochopit, že naše důstojnost dětí Božích, zatemněná hříchem, spočívá v Ukřižovaném na Golgotě a že nám byla dána? Obraťme svůj pohled ke Kristu. On nás osvobozuje pro lásku, kterou nás miluje, a k budování smířeného světa. Protože na kříži Ježíš vzal na sebe tíži veškerého utrpení a nespravedlnosti našeho lidství. On nesl ponížení, diskriminace a mučení, kterými v mnoha regionech světa trpí nesčetní naši bratři a naše sestry z lásky ke Kristu. Svěřujeme je Marii, Ježíšově i naší Matce, která stojí pod křížem.

Slavení jubilea zjevení Naší Paní Lurdské nám umožňuje nastoupit cestu víry a obrácení, abychom do svých životů pojali tento slavný kříž. Maria nám dnes přichází vstříc, aby nám ukázala cesty obnovy života našich společenství a každého z nás. Přijetím jejího Syna, kterého nám představuje, jsme ponořeni do živého pramene, ve kterém víra může znovu objevit novou sílu a církev může načerpat sílu, aby stále směleji hlásala tajemství Krista. Ježíš, narozený z Marie, je Boží Syn, jediný Spasitel všech lidí, který žije a působí ve své církvi a ve světě. Církev je poslána především do světa, aby hlásala toto jedinečné poselství a vyzývala všechny lidi k jeho přijetí prostřednictvím autentického obrácení srdce. Toto poslání, které Ježíš svěřil svým učedníkům, dostává tady, u příležitosti tohoto Jubilea, nový nádech. Kéž po velkých evangelizátorech vaší země je misionářský duch, který během staletí oživoval mnoho mužů a žen Francie, i nadále vaší hrdostí a vaším závazkem!

Ve stopách Bernadety si připomeneme podstatu Lurdského poselství. Bernadeta je nejstarším dítětem velmi chudé rodiny, která nevlastní ani vědění, ani moc a má jen chatrné zdraví. Maria si ji vybírá, aby předávala její poselství obrácení, modlitby a pokání v plném souladu s Ježíšovými slovy: "Skryl jsi tyto věci před moudrými a chytrými a odhalil jsi je maličkým" (Mt 11,25). Na jejich duchovní cestě jsou také křesťané povoláni přinášet plody svého křtu, živit se eucharistií, čerpat z modlitby sílu ke svědectví a být solidární se všemi svými bratry v lidskosti (srov. Pocta Panně Marii, Španělské náměstí, 8. prosince 2007). Před zraky Panny Marie je nám tedy podávána opravdová katecheze. Dovolme tedy Panně, aby také nás poučila a vedla po cestě, která vede do Království jejího Syna.

Ve své katechezi "krásná Paní" zjevuje Bernadetě svoje jméno: "Já jsem Neposkvrněné Početí". Maria jí tak zjevuje mimořádnou milost, kterou dostala od Boha, totiž že byla počata bez hříchu, protože "shlédl na svou nepatrnou služebnici" (Lk 1,48). Maria je ženou naší země, která se cele oddala Bohu a dostala od Něho privilegium dát lidský život jeho věčnému Synu. "Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova" (Lk 1,38). Ona je proměněnou krásou, obrazem nového lidstva. Marie se tak představuje jako zcela závislá na Bohu, ale ve skutečnosti vyjadřuje postoj naprosté svobody, založené na plném uznání své pravé důstojnosti. Toto privilegium se týká také nás, protože nám vyjevuje naši důstojnost mužů i žen, poznamenaných sice hříchem, ale spasených v naději, která nám umožňuje obstát v našem každodenním životě. Je to cesta, kterou Maria otevírá také člověku. Oddat se naprosto Bohu znamená nalézt cestu pravé svobody. Neboť obrácením se k Bohu se člověk stává sám sebou. Opět nalézá své původní povolání osoby stvořené k jeho obrazu a podobě.

Drazí bratři a sestry, primární poslání Lurdské svatyně je být místem setkání s Bohem v modlitbě, místem služby bratřím, zejména pohostinností k nemocným, chudým a všem trpícím lidem. Na tomto místě k nám Maria přichází jako matka, stále plná ochoty vůči potřebám svých dětí. Skrze světlo, které vychází z její tváře, září Boží milosrdenství. Vystavme se dotyku jejího pohledu, který nám říká, že nás všechny miluje Bůh, který nás nikdy neopustí! Maria nám přichází připomenout, že intenzivní, pokorná, důvěryplná a vytrvalá modlitba má mít v našem křesťanském životě ústřední postavení. Modlitba je neodmyslitelná pro přijetí Kristovy moci: "Kdo se modlí, nemarní čas, třebaže situace nese všechny příznaky nouze a zdá se, že nutí jedině k činnosti" (Deus caritas est, č.36). Nechat se pohltit činností vede k nebezpečí, že modlitba ztratí svou křesťanskou specifičnost a svou pravou účinnost. Modlitba růžence, tak drahá Bernadetě a lurdským poutníkům, v sobě soustřeďuje hloubku evangelního poselství. Uvádí nás do kontemplace Kristovy tváře. V této modlitbě pokorných můžeme načerpat hojné milosti.

Přítomnost mladých lidí v Lurdech je také důležitým faktem. Drazí přátelé, přítomní dnes tady kolem kříže Světového dne mládeže! Když Marii navštívil Anděl, byla mladá nazaretská dívka, která vedla prostý a odvážný život žen své vesnice. A jestliže Bůh shlédl právě na ni a důvěřoval jí, chce nám tím také říci, že nikdo z vás není Bohu lhostejný. On hledí svým laskavým pohledem na každého z vás a volá vás ke šťastnému a smysluplnému životu. Nenechte se odradit těžkostmi! Maria se ulekla při zvěstování Anděla, který jí přišel říci, že se má stát Matkou Spasitele. Cítila, jak je slabá vzhledem k Boží všemohoucnosti. Nicméně bez váhání řekla "ano". Díky jejímu "ano" vstoupila do světa spása a změnila tak dějiny lidstva. Vy, drazí mladí přátelé, také nemějte strach říci "ano" na Pánovo volání, zve-li vás, abyste Ho následovali. Odpovězte Pánu velkoryse! Jedině On může uspokojit nejhlubší touhy vašeho srdce. Mnozí z vás přicházíte do Lurd pozorně a velkoryse sloužit nemocným nebo jiným poutníkům a kráčíte tak ve stopách Krista služebníka. Služba poskytovaná bratřím a sestrám otevírá srdce a dává ochotu. Kéž je vaší důvěrnicí v tichu modlitby Maria, která uměla mluvit k Bernadetě s úctou a důvěrou. Kéž Maria pomůže těm, kteří jsou voláni k manželství, aby objevili krásu pravé a hluboké lásky, prožívané jako vzájemný a věrný dar! Těm z vás, které Pán volá, abyste Jej následovali v kněžském či řeholním povolání, bych chtěl znovu říci, že v naprostém darování vlastního života do služeb Bohu a lidem je celé štěstí. Kéž jsou rodiny a křesťanská společenství místem, v nichž se mohou rodit a zrát solidní povolání ke službě církvi a světu.

Mariino poselství je poselstvím naděje pro všechny muže a všechny ženy naší doby, ať jsou z jakékoli země. Rád vzývám Marii jako Hvězdu naděje (Spe salvi, č.50). Na cestách našeho života, které jsou nezřídka temné, je Maria světlem naděje, které nás osvěcuje a nasměrovává naše kroky. Skrze její "ano", skrze velkorysé sebedarování otevřela Bohu brány našeho světa a našich dějin. A vybízí nás, abychom žili v neporazitelné naději, nedopřávali sluchu těm, kteří mají za to, že jsme vězni osudu. Maria nás provází svou mateřskou přítomností uprostřed životních událostí lidí, rodin a národů. Šťastní jsou muži a ženy, kteří skládají svou důvěru v Toho, který nám ve chvíli obětování svého života pro naši spásu daroval svou Matku, aby byla naší Matkou!

Drazí bratři a sestry, na půdě Francie je Matka Páně ctěna v nespočetných svatyních, které tak ukazují víru předávanou z generace na generaci. Jako Nanebevzatá je milovanou patronkou vaší země. Kéž je stále vroucně ctěna v každé vaší rodině, ve vašich řeholních komunitách a ve farnostech! Kéž Maria bdí nad všemi obyvateli vaší krásné země a nad četnými poutníky, kteří přišli slavit toto jubileum z jiných zemí! Kéž je pro všechny Matkou, která zahrnuje své děti pozorností v radostech i strastech! Svatá Maria, Matko Boží a Matko naše, nauč nás věřit, doufat a milovat spolu s tebou. Ukaž nám cestu do království tvého Syna Ježíše! Hvězdo mořská, sviť nám a veď nás na naší cestě! (srov. Spe salvi, č.50). Amen

přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.9.08 Mariino zjevení otevřelo privilegovaný prostor pro setkání s Boží láskou
16.9.08 Kard. Vingt-Trois: Benedikt XVI. přinesl církvi ve Francii nový dynamismus
16.9.08 O.Lombardi bilancuje cestu Benedikta XVI. do Francie
15.9.08 Doba příznivá pro návrat k Bohu
15.9.08 Hodinu loučení se světem určí Bůh



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti