VaticanNews.va

   17. 2. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5408
Poslechem z webových stránek.3459
Četbou textů na webových stránkách.5399
Poslechem i četbou.3251


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Alžírský spisovatel: Neidealizujte si islám

Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

9.11.2008 

Ještě jednou o postavení kněze a lidu při mši

Z předmluvy Benedikta XVI. k vydání jeho spisů o liturgii

Milan Glaser

Koncem října (22.10.) byl publikován v rodné řeči Benedikta XVI. první ze 16 svazků jeho úplného díla - Opera omnia - spolu s předmluvou, kterou k tomuto účelu papež napsal. Vydavatelství Herder bude postupně vydávat jednotlivé svazky, v nichž budou uspořádány nikoli chronologicky, ale tématicky veškeré spisy Josepha Ratzingera, včetně těch, na nichž papež ještě pracuje ? jako je např. druhý díl knihy Ježíš Nazaretský. Tématické rozvržení i pořadí vydání jednotlivých svazků určuje sám jejich autor. První vydaný svazek tak obsahuje spisy, které se zaobírají liturgií a nese název Teologie liturgie. Není to téma zvolené náhodně, jak píše Benedikt XVI. ve své předmluvě. Právě toto téma totiž začali na svém prvním zasedání probírat otcové 2.vatikánského koncilu a třebaže jej tehdy zvolili jako první především proto, že bylo nejméně kontroverzní, ukázal se tento primát ?z hlediska hierarchie témat a poslání církve?, jak podotýká Ratzinger, ?vlastně nejlogičtějším. Tím že se začalo tématem ?liturgie?, byla dána jednoznačná priorita tématu Boha, jak připomíná ostatně i úvod první koncilní konstituce o posvátné liturgii (Sacrosanctum concilium). Není-li totiž právě pohled na Boha směrodatným, pak ztrácí svou orientaci všechno ostatní.?

?Když jsem se po určitém váhání ? píše Joseph Ratzinger ? rozhodl přijmout plán vydat všechna svá díla, bylo mi ihned jasné, že by se přitom mělo uplatnit pořadí priorit koncilu a že tedy první svazek budou tvořit moje texty věnované liturgii, které byly napsány při různých příležitostech a z různých pohledů. Jádrem tohoto prvního vydaného svazku je kniha Duch liturgie, která předloni vyšla i česky a podává Ratzingerův souhrnný pohled na toto téma.

?Bohužel,? čteme v Ratzingerově předmluvě k prvnímu svazku jeho sebraných spisů, ?byly všechny recenze knihy Duch liturgie psány jen na základě jediné kapitoly, nazvané Oltář a směr modliteb v liturgii. Čtenáři recenzí si pak museli myslet, že celá kniha pojednává jen o postavení kněze při liturgii a její poselství spočívá v tom, že chci znovu zavádět slavení tzv. ?zády k lidu?. Uvažoval jsem proto o tom, že onu kapitolu o devíti stranách (z celkových dvou set stran této knihy) vypustím, abych opět nastolil diskusi o skutečném tématu, o nějž mi šlo a stále jde. Mezitím však vyšla dvě odborná pojednání, v nichž byla mnou zmíněná otázka, tj. nasměrování kněze čili orientace modlitby dostatečně přesvědčivě objasněna jinými autory. Závěry těchto pojednání jsou zcela zřejmé: myšlenka, že kněz a lid by při liturgické modlitbě měly vzájemně hledět na sebe, se zrodila v moderní křesťanské době a je zcela cizí antické tradici. Kněz a lid se zajisté nemodlí jeden ke druhému, ale směrem k jedinému Pánu. A hledí tedy při modlitbě stejným směrem: buď na Východ jako kosmicky symbolický směr Pánova návratu anebo ? tam kde to nelze ? k obrazu Krista v apsidě, ke kříži nebo jednoduše k nebi, jako to učinil Pán při velekněžské modlitbě večer před Umučením, jak čteme v Janově evangeliu. Mezitím si také získává stále větší přízeň návrh, který jsem přednesl v závěru inkriminované kapitoly zmíněné knihy, totiž nepokračovat v nových změnách, ale jednoduše postavit do středu oltáře kříž, k němuž budou moci upínat společně své zraky jak kněz, tak lid, a nechat se tak vést k Pánu, k němuž se modlí všichni společně. ?

Záměrem knihy Duch liturgie, pokračuje dále Joseph Ratzinger, bylo uvést liturgii do souvislosti přesahující často malicherné spory o tu či onu formu. Chtěl jsem především poukázat na tři základní oblasti. První je vnitřní vztah mezi Starým a Novým zákonem; bez vztahu ke starozákonnímu odkazu je křesťanská liturgie naprosto nepochopitelná. Druhá oblast je výkladem vztahů k ostatním světovým náboženstvím a nakonec třetí oblast podává kosmický charakter liturgie, a tím je něco víc než shromáždění většího či menšího kruhu lidských bytostí; liturgie se slaví uvnitř kosmického prostoru a objímá zároveň stvoření a dějiny. A právě to měla vyjadřovat ona orientace modlitby, že totiž Vykupitel, k němuž se modlíme, je také Stvořitelem. V liturgii tak neustále zůstává přítomna i láska ke stvoření a odpovědnost za něj. Byl bych rád, kdyby tato nová edice mých spisů o liturgii mohla přispět k nahlédnutí velkých perspektiv naší liturgie a dát tak do souvislosti v jejich správných proporcích určité malicherné spory o vnějších formách.?

Říká Joseph Ratzinger ? Benedikt XVI. v předmluvě k vydání prvního svazku souborného vydání svých děl, který je věnován liturgii.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.8.17 Liturgická reforma je nezvratná, ale kýžený účinek ještě nepřinesla
24.8.17 Papež František o obnovené liturgii
28.7.17 Řeholní sestra oddávala katolický sňatek
10.7.17 Mons. Pozzo: Zájem o starší formu římského ritu stoupl
12.7.16 Vatikán dementuje spekulace o „reformě liturgické reformy“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Idolatrie vysvětluje současné postoje lépe než sociologické analýzy

Zachovávání a předávání bohatství katolické tradice je pro církev podstatné

Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

F. Lombardi k případu McCarricka

Zastřelen španělský salesián a misionář o. Fernández

Církev ve Venezuele chce nové volby, říká otec Arturo Sosa SI

Strach z cizího je pochopitelný, jistotou je pouze Pán

Francouzští biskupové brání rodinu: matka a otec, nikoli rodič

Newmanova kanonizace už nevzbuzuje nevoli anglikánů

Ke změně kvality liturgie nepostačuje změna liturgických knih

Papež: Boj proti hladu nesmí být jenom slogan

Novým komořím Svaté církve římské je kardinál Kevin Farrell

 Nově na webu
Svatý otec: Zbořit světské idoly a otevřít se živému a pravému Bohu

Publicistika: Ochrana nezletilých. Před čím?

Publicistika: Spojené státy americké mění přístup k potratům

Rozhovory: Obviňují mne, že se nechávám používat od muslimů, ale i od novinářů

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv únor 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství