Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

9.11.2008 

Ještě jednou o postavení kněze a lidu při mši

Z předmluvy Benedikta XVI. k vydání jeho spisů o liturgii

Milan Glaser

Koncem října (22.10.) byl publikován v rodné řeči Benedikta XVI. první ze 16 svazků jeho úplného díla - Opera omnia - spolu s předmluvou, kterou k tomuto účelu papež napsal. Vydavatelství Herder bude postupně vydávat jednotlivé svazky, v nichž budou uspořádány nikoli chronologicky, ale tématicky veškeré spisy Josepha Ratzingera, včetně těch, na nichž papež ještě pracuje ? jako je např. druhý díl knihy Ježíš Nazaretský. Tématické rozvržení i pořadí vydání jednotlivých svazků určuje sám jejich autor. První vydaný svazek tak obsahuje spisy, které se zaobírají liturgií a nese název Teologie liturgie. Není to téma zvolené náhodně, jak píše Benedikt XVI. ve své předmluvě. Právě toto téma totiž začali na svém prvním zasedání probírat otcové 2.vatikánského koncilu a třebaže jej tehdy zvolili jako první především proto, že bylo nejméně kontroverzní, ukázal se tento primát ?z hlediska hierarchie témat a poslání církve?, jak podotýká Ratzinger, ?vlastně nejlogičtějším. Tím že se začalo tématem ?liturgie?, byla dána jednoznačná priorita tématu Boha, jak připomíná ostatně i úvod první koncilní konstituce o posvátné liturgii (Sacrosanctum concilium). Není-li totiž právě pohled na Boha směrodatným, pak ztrácí svou orientaci všechno ostatní.?

?Když jsem se po určitém váhání ? píše Joseph Ratzinger ? rozhodl přijmout plán vydat všechna svá díla, bylo mi ihned jasné, že by se přitom mělo uplatnit pořadí priorit koncilu a že tedy první svazek budou tvořit moje texty věnované liturgii, které byly napsány při různých příležitostech a z různých pohledů. Jádrem tohoto prvního vydaného svazku je kniha Duch liturgie, která předloni vyšla i česky a podává Ratzingerův souhrnný pohled na toto téma.

?Bohužel,? čteme v Ratzingerově předmluvě k prvnímu svazku jeho sebraných spisů, ?byly všechny recenze knihy Duch liturgie psány jen na základě jediné kapitoly, nazvané Oltář a směr modliteb v liturgii. Čtenáři recenzí si pak museli myslet, že celá kniha pojednává jen o postavení kněze při liturgii a její poselství spočívá v tom, že chci znovu zavádět slavení tzv. ?zády k lidu?. Uvažoval jsem proto o tom, že onu kapitolu o devíti stranách (z celkových dvou set stran této knihy) vypustím, abych opět nastolil diskusi o skutečném tématu, o nějž mi šlo a stále jde. Mezitím však vyšla dvě odborná pojednání, v nichž byla mnou zmíněná otázka, tj. nasměrování kněze čili orientace modlitby dostatečně přesvědčivě objasněna jinými autory. Závěry těchto pojednání jsou zcela zřejmé: myšlenka, že kněz a lid by při liturgické modlitbě měly vzájemně hledět na sebe, se zrodila v moderní křesťanské době a je zcela cizí antické tradici. Kněz a lid se zajisté nemodlí jeden ke druhému, ale směrem k jedinému Pánu. A hledí tedy při modlitbě stejným směrem: buď na Východ jako kosmicky symbolický směr Pánova návratu anebo ? tam kde to nelze ? k obrazu Krista v apsidě, ke kříži nebo jednoduše k nebi, jako to učinil Pán při velekněžské modlitbě večer před Umučením, jak čteme v Janově evangeliu. Mezitím si také získává stále větší přízeň návrh, který jsem přednesl v závěru inkriminované kapitoly zmíněné knihy, totiž nepokračovat v nových změnách, ale jednoduše postavit do středu oltáře kříž, k němuž budou moci upínat společně své zraky jak kněz, tak lid, a nechat se tak vést k Pánu, k němuž se modlí všichni společně. ?

Záměrem knihy Duch liturgie, pokračuje dále Joseph Ratzinger, bylo uvést liturgii do souvislosti přesahující často malicherné spory o tu či onu formu. Chtěl jsem především poukázat na tři základní oblasti. První je vnitřní vztah mezi Starým a Novým zákonem; bez vztahu ke starozákonnímu odkazu je křesťanská liturgie naprosto nepochopitelná. Druhá oblast je výkladem vztahů k ostatním světovým náboženstvím a nakonec třetí oblast podává kosmický charakter liturgie, a tím je něco víc než shromáždění většího či menšího kruhu lidských bytostí; liturgie se slaví uvnitř kosmického prostoru a objímá zároveň stvoření a dějiny. A právě to měla vyjadřovat ona orientace modlitby, že totiž Vykupitel, k němuž se modlíme, je také Stvořitelem. V liturgii tak neustále zůstává přítomna i láska ke stvoření a odpovědnost za něj. Byl bych rád, kdyby tato nová edice mých spisů o liturgii mohla přispět k nahlédnutí velkých perspektiv naší liturgie a dát tak do souvislosti v jejich správných proporcích určité malicherné spory o vnějších formách.?

Říká Joseph Ratzinger ? Benedikt XVI. v předmluvě k vydání prvního svazku souborného vydání svých děl, který je věnován liturgii.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.8.19 Misál v jazyce guaraní
26.8.19 Papež František vybízí k objevování významu liturgie
27.8.17 Liturgická reforma je nezvratná, ale kýžený účinek ještě nepřinesla
24.8.17 Papež František o obnovené liturgii
28.7.17 Řeholní sestra oddávala katolický sňatekHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti