Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 12. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.10.2003 

Jan Pavel II. bude znovu rozdávat kardinálské birety

Vatikán. Kardinálský biret zítra dopoledne z rukou Jana Pavla II. obdrží na Svatopetrském náměstí sedm jeho spolupracovníků z římské kurie, devatenáct představitelů místních církví z různých koutů světa a čtyři teologové ocenění za svou zvláštní službu církvi.

Z třiceti nových kardinálů je 26 voličů, tedy těch, kteří ještě nedovršili 80 let věku. Po zítřejší konzistoři vystoupí celkový počet kardinálů na 194, z nichž 135 je kardinálů voličů a 59 nevoličů. Jeden z kardinálů zůstává tzv. ?in pectore?, tzn. že jeho jméno z vážných důvodů zatím papež nezveřejňuje.

Mezi osobnostmi, kteří přijmou kardinálský biret na základě jejich ?zvláštní služby církvi?, je také český jezuita a teolog Tomáš Špidlík (1919), který v současné době žije a pracuje v Centru Ezio Aletti při Východním papežském ústavu v Římě. Profesor Špidlík je uznávaným odborníkem na spiritualitu křesťanského Východu.

Na to, co je úkolem kardinála římské církve, jsme se zeptali mons. Karla Kasteela, sekretáře papežské rady Cor Unum, který je zároveň děkanem tzv. ?Apoštolská komora?, nejstaršího kuriálního úřadu: ?Prvním úkolem kardinálů je tvořit senát církve. Každý z kardinálů je tedy zvláštním poradcem Svatého otce a papež s ním může konzultovat, kdykoli uzná za vhodné, jak jednotlivě nebo v poradním sboru. V těchto okamžicích shromáždil celé kardinálské kolégium a může s nimi tedy projednávat jakékoli otázky.

Jedním z úkolů, které leží na Apoštolské komoře je zaručit správný průběh kokláve podle všech stanovených norem. Je to nejstarší úřad římské kurie, z kterého postupně vzešly všechny další. V případě uvolnění apoštolského stolce dostává autoritu, jakou jí udílí konstituce Pastor Bonus. Kardinál komorník za pomoci další členů komory řídí vše, co je třeba, až do chvíle, kdy je zvolen nový papež,? uvedl pro Vatikánský rozhlas mons. Karel Kasteel, sekretář papežské rady Cor Unum a děkan Apoštoslké komory.

Z historického hlediska byli kardinálové kněží 25 římských titulů, tzn. hlavních míst kultu srovnatelných s dnešními farnostmi, a byli hlavními spolupracovníky a poradci papeže. Od roku 1059 jsou výsadními voliči papeže. Od 12. století jsou jmenováni kardinály také preláti sídlící mimo Řím. Jejich počet v době od 12. do 15. století nepřesahoval třicítku. Během potridentské reformy stanovil roku 1586 Sixtus V. jejich počet na 70.

Další ustanovení jsou z doby relativně nedávné. Jan XXIII. zrušil závazný počet kardinálů na tajné konzistoři roku 1958 a rozhodl (r. 1962) o tom, že všichni kardinálové mají po svém jmenování přijmout biskupské svěcení.

Pavel VI. definoval místo východních patriarchů v kardinálském kolegiu a v motu proprio Ingravescentem aetatem z roku 1970 stanovil, že právo volby papeže se týká jen kardinálů mladších než 80 let. Maximální počet kardinálů voličů stanovil Pavel VI. na 120. Jan Pavel II. tento limit překročil. Po zítřejší konzistoři bude kardinálů voličů 135. Dodejme ještě, že kardinály vybírá papež osobně. Kardinálem se může stát každý, kdo přijal kněžské svěcení.

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.10.03 Audience příbuzných nových kardinálů u Svatého otce
22.10.03 Papež předal kardinálské prsteny
22.10.03 Francouzské deníky o jmenování nových kardinálů
21.10.03 Jan Pavel II. jmenoval třicet nových kardinálůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 21
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti