VaticanNews.va

   1. 6. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7196
Poslechem z webových stránek.4488
Četbou textů na webových stránkách.6980
Poslechem i četbou.4180


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela

Dost alarmismu, pandemie není, dlouhodobé nošení roušky škodí – volají italští lékaři

Papež František povede růženec ve spojení se světovým poutními místy


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.10.2003 

Beatifikace Matky Terezy je za dveřmi

Vatikán. Beatifikační mše svatá Matky Terezy z Kalkaty začne zítra ráno v 10 hodin na svatopetrském náměstí. Odhady o počtu poutníků se různí: od 200 tisíc do 400 tisíc. Ohlášeno je dokonce 3000 chudých a bezdomovců, pro které budou vyhrazena na náměstí sv. Petra zvláštní místa a po slavnostní ceremonii jsou zváni na oběd do auly Pavla VI. Mezi poutníky se dále očekává 1900 lidí z Indie, 2000 z východní Evropy, 4000 z USA a stejně tolik ze Střední Ameriky.

Beatifikační mši svatou bude přenášet 77 televizních stanic z 48 zemí. Vedle americké CNN, britské BBC nechybí ani Česká televize, ale také např. 7 stanic z Filipín, 5 z Indie a 3 z Brazílie.

Matka Tereza kdysi prohlásila: ?Bůh nás miluje. A chce, abychom se navzájem milovali tak, jako on miluje každého z nás. A Ježíš, aby nám pomohl milovat se navzájem, řekl: ?Cokoli uděláš pro jednoho z těch nejposlednějších, činíš pro mě.? A kde začíná tato láska? V našich rodinách. V rodině, která se spolu modlí a zůstává pohromadě. A pokud chceš, aby zůstala jednotná, přinášej do ní modlitbu, radost, lásku a pokoj a porosteš ve svatosti. Svatost není luxusem, vyhrazeným jen pro některé, je to jednoduchá povinnost.? Matka Tereza o svatosti jen nemluvila, ale skutečně ji žila. O tom svědčí její život i její dílo.

Matka Tereza, vlastním jménem Agnes Gonxha Bojaxhiu, se narodila roku 1910 ve Skopji v Makedonii v albánské katolické rodině. V raném věku jí zemřel otec, a rodina se musela vyrovnávat s tíživou ekonomickou situací. Své povolání zaslechla Gonxha brzy a v 18 letech odjela do Irska, kde vstoupila k Loretánským sestrám. V Irsku dlouho nepobyla. Byla odeslána do noviciátu v indickém Darjeelingu. Utrpení nejchudších lidí v Indii se jí hluboce dotklo. Na místo řeholního hábitu Loretánských sester obléká indické sárí a odchází do míst, která se zdají být Bohem zapomenutá. Shromažďuje opuštěné a nemocné na ulicích: muže i ženy, starce i děti. Tam kde jiní vidí jen bolest, odkud se s pohrdáním odvracejí, spatřuje ona tvář Krista.

Roku 1950 je schválena její nová kongregace nazvaná ?Misionářky lásky?. Ta se rychle šíří do všech zemí světa. V současné době čítá 4690 sester, které působí ve 123 zemích světa a v 673 domech.

Pro Matku Terezu byl vždy důležitý člověk jako osoba. ?Nezajímá mě dav, ale člověk. Pokud bych se dívala na zástupy, nikdy bych nezačala,? prohlásila kdysi Matka Tereza.

Přáteli Matky Terezy se stali malomocní, jejichž nejtěžší nemocí je, jak říkala, odsunutí mimo společnost, odmítnutí. Stále slavnější sestra z Kalkaty se vytrvale angažuje v obraně života. Kamkoli přichází, bojuje proti potratům: ?Pokud své dítě nechcete, dejte mi ho, nezabíjejte ho!? Lidé dneška, čteme v jejích spisech, hladoví po lásce více než kdy předtím. Chudí na Západě jsou daleko ubožejší než chudáci v Kalkatě. Zdá se totiž, že už nevěří v nic.

S naprostým spolehnutím na boží Prozřetelnost, přichází Matka Tereza ke všem. Ke svému překvapení dostává nenápadná sestra ze Skopje roku 1979 Nobelovu cenu míru. ?Je to uznání,? řekla tehdy, ?které patří chudým, těm, kdo na této zemi nikdy neměli hlas.?

Až dokumentace shromážděná k beatifikaci Matky Terezy odkryla to, co zůstávalo skryté po dobu jejího života. Tato žena, kterou všichni považovali za světici už za jejího života, prožila totiž ?temnou noc? víry. Po prvních letech prožitých v entuziasmu v bezprostředním dialogu s Kristem, poznala existenciální opuštěnost. Pokračovala ale dál ve své cestě, s vírou a sebedarováním, až do své smrti 5. září roku 1997.

Hlavní představená sester Misionářek lásky, sestra Nirmala, nám řekla: ?Beatifikace Matky Terezy pro nás znamená, že matka se za nás nyní v nebesích přimlouvá. Je pro nás vzorem, který chceme následovat. Vede nás k tomu, abychom se stávali svatými v tomto životě. V jistém smyslu se dá říct, že Matka Tereza je jedinou ?blahoslavenou? pontifikátu Jana Pavla II. Všichni ti, které beatifikoval nebo kanonizoval, totiž zemřeli dřív než se stal papežem. Je krásné, že Svatý otec může blahořečit Matku Terezu právě v souvislosti s 25. výročím svého pontifikátu! Byli velkými přáteli v Pánu...?

Jan Pavel II. připomněl Matku Terezu dva dny po její smrti, 7. září 1997, těmito slovy: ?Její služba začínala každý den dřív než začalo svítat, před eucharistií: v tiché kontemplaci Matka Tereza z Kalkaty slyšela Ježíšovo zvolání na kříži: ?Žízním?. Toto volání, přijaté v hlubinách srdce, ji vedlo na ulice Kalkaty a na všechny periferie světa, aby hledala Ježíše v chudých, opuštěných a umírajících.?

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.12.03 Představena nová kniha o Matce Tereze
25.10.03 Koncert na počest beatifikace Matky Terezy
20.10.03 V Albánii i v Indii byla beatifikace Matky Terezy přijata s nadšením
20.10.03 Papež: Matka Tereza kráčí po vašem boku na cestě lásky
20.10.03 Nepůsobila na mě jako žena, která by prožívala úzkostiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Rosteme rozdáváním – řekl papež ve Svatodušním kázání

My, lidé, jsme chrámem Ducha svatého, nikoli ekonomika

Poselství k Misijní neděli: Co nám Bůh chce říci touto pandemií?

Nechme se znovu překvapit Zmrtvýchvstalým, píše římský biskup kněžím své diecéze

Papež: Kéž nám Duch pomůže, abychom z nynější zkoušky vyšli lepší

Prázdniny pro vatikánské děti

Dvě nové církevní provincie v Kongu

Po 60 letech první nový kostel v Havaně

Dost alarmismu, pandemie není, dlouhodobé nošení roušky škodí – volají italští lékaři

Půl století od obnovení stavu zasvěcených panen v církvi

Naklonit (si) svaté – rituální úklony a mafiánské obřady

Papež: Utvářejme kulturu života, která by hájila důstojnost všech lidí

 Nově na webu
Svatý otec: Duch svatý je dar, který se dává

Publicistika: O očkování strachem

Publicistika: Ježíšovým pohledem

Rozhovory: Směji se sám sobě, a to je velmi důležité!

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv červen 20
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu