Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   9. 5. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.3.2009 

Křesťan vidí v evoluci finalismus

Řím. 200 let od narození Charlese Darwina a 150 let od publikace jeho hlavního díla O původu druhů se stalo vhodnou příležitostí přivést vědce, filosofy a teology k vzájemnému naslouchání ? tak shrnul arcibiskup Gianfranco Ravasi hlavní záměr mezinárodní konference ?Biologická evoluce, fakta a teorie?, která probíhá od 3. do 7. března na Papežské gregoriánské univerzitě. Pět pracovních dnů poskytuje dostatek prostoru k nahlédnutí problému evoluce z širší perspektivy než je u tradičního neodarwinismu obvyklé. Mluví don Giuseppe Tanzella-Nitti, profesor fundamentální teologie Papežské univerzity Santa Croce a člen organizačního výboru:

?Jde o velmi široce koncipované setkání nad tématem evoluce. Zabývá se nejen klasickými darwinovskými mechanismy, ale i dalšími evolučními procesy. Je to nesmírně důležité, protože teologa zajímají vědecké údaje, pomáhají k lepší interpretaci Písma svatého a dovolují také zahlédnout možnosti, směry, jimiž se může ubírat porozumění Zjevení. Neméně zajímavé je toto téma pro filosofa. Ve způsobu prezentace vědeckých zjištění je vždy nezbytně přítomna i filosofická vize, totiž ve snaze poskytnout globální náhled celku. Když tato celistvá vize začíná interpretovat data, mění se v jistém smyslu ve filosofickou vizi. Proto bych řekl, že stejně teologie jako filosofie vnímají vědecká fakta jako pobídku, reflektují je a zkoumají, jak je využít a zahrnout do systému.?

Je křesťanská idea stvoření, odvozená z biblické exegeze, nějak zpochybněna Darwinovou evoluční teorií?

?Řekl bych, že ne. Pokud tedy chápeme evoluční teorii jako skutečnost, že se biologické druhy na naší planetě proměňovaly a že život se postupně vyvíjel od jednoduchých forem ke stále složitějším a organizovanějším formám života. Jestliže evoluce znamená toto, je zcela slučitelná s ideou stvoření. Abych si vypůjčil slova jednoho z velkých biologů a zastánců evoluce, Theodosia Dobzhanského, evoluce je způsob, jakým Bůh tvoří. Myslím, že toto tvrzení můžeme bez potíží sdílet, míníme-li evolucí míníme to, co jsem předeslal. Pokud bychom ale za evoluci považovali ? jak čteme v některých povrchních článcích ? ideu, že ve vesmíru ani v rozvoji života na zemi není žádný plán, žádná finalita, žádný směr, který by nakonec ústil k člověku, pokud evolucí míníme toto, jde spíše o filosofický závěr nebo řekněme ideologický, nikoliv vědecký. Darwin o tom nikdy nemluvil. Kdykoli byl dotazován na poslední příčiny, na nejzazší původ člověka a jeho výskyt, zachovával vždy velký respekt a říkal, že jde o problémy daleko větší než si vědec může klást. Diskusi na toto téma nechával do značné míry otevřenou.?

Může dnešní teolog, maje před sebou nejnovější vědecké teorie navazující na Darwina, najít v evoluci finalitu?

?Může, ale nesmí to vkládat do úst Darwinovi. Abych mluvil jasně: vědecká zjištění jako taková nemluví ani ve prospěch naprosté náhodnosti, ani ve prospěch finalistické vize. Věda říká pouze tolik, že existuje vývoj k větší složitosti a diversifikaci. A mohu myslím říci, že člověk se zdá být jakýmsi vyvrcholením tohoto vývoje. Spatřovat v tom finalismus je řekl bych velmi typických závěrem přírodní filosofie, nikoliv vědy. Teolog a filosof by tedy měli ověřovat, do jaké míry jsou vědecká fakta slučitelná s filosofickou vizí určitého finalismu. A podle mého přesvědčení jsou tyto věci plně kompatibilní. Nemyslím si ale, že se na to máme ptát vědců, nebo lépe řečeno: není potřeba ptát se na to vědy. Také vědec je totiž vposledku filosofem, je to člověk, který problémy reflektuje a jako lidská bytost při takovém uvažování nad pozitivními výsledky může zahlédnout v přírodě finalismus. Pokud se ale bude ptát jen čísel, molekul nebo genů DNA, zcela jistě se tohoto finalismu nedopátrá.?

- říká profesor fundamentální teologie, don Giuseppe Tanzella-Nitti.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.9.15 Dopis s vyznáním Darwinovy nevíry jde do dražby
16.7.12 „Ani darwinismus, ani intelligent design“.
16.6.12 Darwinova teorie má problémy v Jižní Koreji
3.3.09 Mons. Ravasi zahájil konferenci o biologické evoluci
8.11.08 Potřebují vědci ve svém bádání evoluční teorii? Nikoli.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 21
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti