Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   7. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty mimo Itálii 

17.3.2009 

Co čeká Kamerun od papeže

Yaoundé. Smíření, spravedlnost a mír ? to jsou tři klíčová slova první pouti Benedikta XVI. na Černý kontinent. Jejich prizmatem hledí na papežskou návštěvu obyvatelé Kamerunu a Angoly, dvou zemí, které Papež během týdenní cesty navštíví, ale také další africké země, jejichž představitelé už přijeli do Yaoundé ? referuje z hlavního města Kamerunu zpravodajka našeho rozhlasu, Beata Zajączkowska.
Horečné přípravy na příjezd Benedikta XVI. trvaly celou noc. Trasu cesty z letiště ozdobily papežské a kamerunské vlajky, objevily se transparenty vítající Papeže jako přímluvce míru a naděje pro celou Afriku. Na ohromných plakátech vedle Svatého otce nechybí prezident země. Vláda se snaží využít pouť k propagandistickým cílům a šíření ? jak zdůrazňuje ? svého demokratického obrazu.
Také proto vydali kamerunští biskupové zvláštní list, který má předcházet dezinterpretacím a vysvětluje důvody příjezdu Svatého otce. Zdůrazňují, že prvním důvodem je upevnění bratří ve víře. A co si od návštěvy slibují? Mluví polský misionář, P. Stanisław Wawro, z kongregace Nejsvětějšího srdce:

?větší a hlubší zaangažování katolíků v náboženském životě, aby náboženství nebylo používáné konzumním způsobem. Větší nasazení se projeví v konkrétním vtělení Božího Slova nejen ve farnostech, ale také v rodinách, v politice a v životě společnosti. O to tady jde nejvíc. A farníci by na druhou stranu chtěli mít kněze, kteří by pro ně byli skutečnými pastýři a vedli je skutečně ke Kristu?

Přestože ještě včera večer byste jen obtížně hledali na ulicích jakékoliv známky nadcházející papežské pouti, dnes už na ozdobených ulicích Yaoundé vítají Papeže nejen obyvatelé hlavního města, ale i lidé ze vzdálených koutů země. Místní správa na řadě míst poskytla bezplatnou dopravu. Mnozí se dostali do Yaoundé vůbec poprvé, říká P. Wawro:

?Kamerunu má dvě hlavní města. První je ekonomické, Douala, velký přístav nad Atlantickým oceánem, který má kolem 2,5 milionu obyvatel. Yaoundé je administrativním hlavním městem. Jsou tady všechna velvyslanectví, ministerstva a úřady. Oficiálně má 1,5 milionu obyvatel, ale ve skutečnosti nikdo neví, kolik jich je. Je to jediné město, které se skutečně rozvíjí. Má pěknou polohu, rozkládá se na pahorcích. Místní správa Yaoundé se už dlouho snaží město uspořádat, aby z něj zmizely příliš chudé čtvrti.?

Na rozdíl od mnoha jiných afrických zemí v Kamerunu vládne pokoj. Ale rostoucí bída a stále větší propast mezi bohatými a skutečnými chudáky činí situaci týden od týdne napjatější. Kamerunci proto očekávají od Papeže povzbuzení a naději, říká P. František Meus, z kongregace sv. Pavla poustevníka:

?Kamerun skutečně prožívá těžké chvíle. Před rokem došlo k nepokojům kvůli obtížnému životu a vysokým cenám a skončilo to dokonce dvěma oběťmi na životech. Určitě tedy čekají na nějaké dobré slovo, slovo povzbuzení pro sebe i pro tuto obtížnou dobu. Myslím ale, že čekají také na slovo adresované přímo těm, kdo v Kamerunu vládnou, aby s otevřenějšíma očima i srdcem hleděli na potřeby lidí. Aby se v těchto těžkých dobách všichni Kamerunci spojili v prosbě k Bohu a nejen projevovali solidaritu jedni s druhými, ale aby společně bojovali za lepší zítřek pro všechny.?

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.3.09 Afričtí studenti v Římě přijdou v neděli podpořit Papeže
25.3.09 Biskupové Kamerunu děkují papeži
23.3.09 Vzájemně se přijímat jako děti jediného nebeského Otce
23.3.09 Oboustranná spokojenost
23.3.09 Benedikt XVI. se s novináři podělil o dojmy z návštěvy v AfriceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti