VaticanNews.va

   20. 9. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6059
Poslechem z webových stránek.3756
Četbou textů na webových stránkách.6070
Poslechem i četbou.3565


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Nové a odvážné kroky k plnému společenství, píše František Bartolomějovi

Papež: Jak porazit zlo? Přijetím odpuštění


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.4.2009 

Františkáni po 800 letech znovu u ?pana Papeže?

Castel Gandolfo. 3000 řeholníků a řeholnic ze všech čtyř františkánských řádů navštívilo dnes odpoledne papeže Benedikta XVI. v Castel Gandolfo. Tato zvláštní audience se konala na závěr společné kapituly, kterou si celá františkánská rodina připomněla první schválení své řehole, k němuž došlo při návštěvě svatého Františka a jeho prvních druhů u papeže Inocence III. v Římě právě před 800 lety. Františkáni si touto zvláštní kapitulou připomněli také první hromadné setkání 5000 menších bratří, které svolal jejich zakladatel do Assisi a které se tehdy kvůli velkému množství účastníků muselo konat pod širým nebem. Letošní setkání se konalo rovněž v Assisi na stejné místě jako před takřka 800 lety a byli na něm zastoupeni členové mužských a ženských větví františkánské rodiny z celkem 65 zemí, kteří dohromady tvoří nejpočetnější řeholní rodinu na světě.

?Přišli jste na závěr svého velkého setkání společně k ?panu papeži?, jak by řekl váš serafický zakladatel.?

Dlouhotrvajícím potleskem přijali synové a dcery sv. Františka tento odkaz Benedikta XVI. na typický a proslulý slovní obrat svého zakladatele. Svatý otec se pak ve své promluvě mimo jiné zdržel právě u otázky vztahu k církevní hierarchii:

?Naskýtá se tu příležitost k zamyšlení. František by tenkrát mohl také nepřijít k Papeži. Mnohé skupiny a hnutí se formovaly v oné době a některé z nich se stavěly proti církvi jakožto instituci anebo se přinejmenším nesnažily získat od ní schválení. Polemický postoj vůči hierarchii by zajisté Františkovi získal nemálo následovníků. On však myslel okamžitě na to, aby životní cestu svou a svých druhů vložil do rukou římského biskupa, Petrova Nástupce. Tato skutečnost vyjevuje jeho autentického církevního ducha. Svou nepatrnou skupinu, malé ?my?, které se svými prvními druhy vytvořil, od začátku chápal v rámci onoho velkého ?my? jediné a univerzální církve. Papež to rozpoznal a docenil. Také papež totiž mohl ze své strany neschválit Františkův životní plán. Můžeme si docela dobře představit, že mezi spolupracovníky Inocence III. byli mnozí, kteří mu tak radili, protože se obávali, že se ona skupinka bratří podobá dobovým heretickým skupinám, které byly poplatné pauperismu. Římský Papež byl však dobře informován biskupem z Assisi a kardinálem Janem od sv. Pavla, dovedl rozlišit iniciativu Ducha svatého, přijal toto rodící se společenství, požehnal menším bratřím a povzbudil je.?

?Drazí bratři a sestry, uplynulo osm století, a dnes jste přišli obnovit toto gesto svého zakladatele. Vy všichni jste dětmi a dědici onoho počátku. Oné ?dobré setby?, kterou byl sv. František, potvrzený ?pšeničným zrnem?, jímž je Pán Ježíš, ukřižovaný a vzkříšený proto, aby přinesl hojnou úrodu (srov. Jan 12,24). Svatí obnovují Kristovu plodnost. Jako František a Klára z Assisi, tak také vy následujte tutéž logiku: ztratit vlastní život kvůli Ježíši a pro evangelium, aby byl zachráněn a přinesl hojné plody. Když chválíte Pána a děkujete Mu za to, že vás povolal, abyste byli součástí této velké a krásné ?rodiny?, naslouchejte tomu, co jí Duch říká dnes v různých jejích složkách a nadále s nadšením hlásejte Boží království ve šlépějích serafického Otce. Každý bratr a každá sestra ať si uchovává kontemplativního, prostého a radostného ducha. Vždycky začínejte od Krista jako František začal od pohledu na Ukřižovaného v kostele sv. Damiána a od setkání s malomocným, abyste pak nacházeli Kristovu tvář v trpících bratřích a všem přinášeli jeho pokoj. Buďte svědky ?krásy? Boha, kterou František dovedl opěvovat, když rozjímal o divech stvoření, a která jej vedla k tomu, že zvolal k Nejvyššímu: ?Ty jsi krása!?.?

?Drazí bratři, poslední slovo, které bych vám rád řekl je to, které zmrtvýchvstalý Ježíš předal svým učedníkům: Jděte! Jděte a nadále ?obnovujte dům? Pána Ježíše Krista, Jeho církev. V uplynulých dnech postihlo kraj Abruzzo zemětřesení, které těžce poškodilo mnohé kostely, a vy z Assisi dobře víte, co to obnáší. Je tu však i další pohroma, která je mnohem závažnější a týká se lidí a společenství! Jako František, začínejte vždycky u sebe samých. Především my jsme domem Božím, který chce Bůh obnovit. Budete-li stále schopni obnovovat se v duchu evangelia, budete i nadále pomáhat pastýřům církve zkrášlovat tvář Kristovy nevěsty. Toto od vás očekává Papež dnes stejně jako na začátku. Děkuji vám, že jste přišli! Nyní jděte a neste všem pokoj a lásku Krista Spasitele. Neposkvrněná Maria, Panna, učiněná církví, kéž vás stále provází. K tomu ze srdce uděluji apoštolské požehnání vám všem zde přítomným a celé františkánské rodině.?

Končil papež svou promluvu ke 3000 tisícům řeholníků a řeholnic františkánské inspirace, kteří si přišli do Castel Gandolfa připomenout první schválení stanov řádu menších bratří před 800 lety papežem Inocencem III.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.9.18  „Komentář k modlitbě Otče náš“ – nevydaný text sv. Františka z Assisi
18.10.17 Osm set let františkánů na Blízkém východě
26.5.15 Papež přijal generální kapitulu Řádu menších bratřích
8.10.13 Františkánský klášter přijímá potřebné
23.5.13 Zvolen nový generální ministr františkánůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Když není biskup blízko lidem, zaplétá se do ideologií

Papež: Eutanazie nevyjdařuje lidskou svobodu

Diecéze Albano očekává papežovu návštěvu

O daru služebného kněžství

František: Kanonické právo je pro ekumenický dialog zásadní

Papež vybízí k ochraně oceánů

Arcibiskup Ayuso Guixot hájí křesťansko-islámskou deklaraci o lidském bratrství

Rada kardinálů projednávala revizi apoštolské konstituce Preadicate evangelium

Sv. Terezie z Lisieux v největším skotském vězení

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Prosme Ducha svatého o umění nahlížet vždycky jednotu dějin spásy

Ratzingerovi bývalí žáci zvou na první veřejné setkání

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »Nevydávejte se v nebezpečí, že byste bojovali proti Bohu«

Publicistika: Otec Koláček zprostředkovával pocit spojení se srdcem katolické církve

Publicistika: Bez průtahů a zbytečných řečí

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv září 19
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru