VaticanNews.va

   21. 9. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6061
Poslechem z webových stránek.3757
Četbou textů na webových stránkách.6072
Poslechem i četbou.3566


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Papež: Jak porazit zlo? Přijetím odpuštění

Papež: Z odvážné pokory toho, kdo nelže sám sobě, se rodí pokoj


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.10.2009 

Benedikt XVI. chystá apoštolskou konstituci pro anglikány, toužící po plném církevním společenství

Vatikán. Benedikt XVI. připravuje Apoštolskou konstituci pro anglikány, kteří chtějí vstoupit do plného společenství s katolickou církví. Je to odpověď na početné žádosti jednotlivců i celých struktur anglikánského společenství, adresovaných Svatému stolci. Oznámil to dnes na tiskové konferenci ve Vatikánu prefekt Kongregace pro nauku víry kard. William Levada. Primas anglikánského společenství, Canterburský arcibiskup Rovan Williams, na souběžné tiskové konferenci v Londýně spolu s katolickým primasem, Westminsterským arcibiskupem Vincentem Nicholsem, ve společném prohlášení přijali toto papežovo rozhodnutí s uspokojením jako výsledek a plod uplynulých desetiletí ekumenického dialogu.

Vzhledem k tomu, že žádosti anglikánů o plné společenství, které přicházejí z různých zemí, jsou velmi početné, Benedikt XVI. ustanoví zmíněnou konstitucí tzv. personální ordinariáty, které budou v jednotlivých zemích umožňovat anglikánským věřícím, kněžím i biskupům vstupovat do plného společenství s katolickou církví. Zároveň tak bude zachována možnost, řekl dále kard. Levada, podržet specifické prvky anglikánského, liturgického a spirituálního dědictví, které nejsou v rozporu s naukou katolické církve.

Apoštolská konstituce, která bude zanedlouho publikována, je rozumnou, ba dokonce nutnou odpovědí na globální fenomén; nabízí jediný kanonický model univerzální církve, který lze přizpůsobit na různé lokální situace a přitom je, co do své aplikace, spravedlivý ke všem ex-anglikánům. Kardinál Levada dále vysvětlil:

?Podle tohoto modelu bude možné, aby ženatí anglikánští seminaristé mohli být vysvěceni na katolické kněze. Biskupské svěcení však ve shodě s katolickou i pravoslavnou tradicí nebude udělováno ženatým kněžím. Apoštolská konstituce proto stanoví, že v čele personálního ordinariátu bude moci stanout buď neženatý kněz nebo neženatý biskup.?

Personální ordinariáty, řekl dále kard. Levada, budou ustanovovány podle potřeby po dohodě s biskupskými konferencemi příslušných zemí a jejich kanonické struktury se budou podobat vojenským ordinariátům. Zvláštní pozornost bude věnována přípravě seminaristů:

?Seminaristé personálního ordinariátu budou formováni spolu s katolickými seminaristy, ale ordinariát si může otevřít i vlastní seminář, aby tak vyšel vstříc zvláštním potřebám formace v rámci anglikánského dědictví.?

Personální ordinariáty, které budou ustanoveny zmíněnou apoštolskou konstitucí Benedikta XVI., řekl v závěru kard. Levada, jsou dalším krokem k uskutečnění touhy po plném a viditelném sjednocení v jediné církvi, což je jeden z hlavních cílů ekumenického hnutí.

Žádosti o plné společenství s katolickou církví se začaly hromadit zejména po té, co některá anglikánská společenství začala udělovat kněžská a biskupská svěcení ženám, a zejména poté, co se některé segmenty anglikánského společenství vzdálily od společného biblického učení o lidské sexualitě, začaly žehnat homosexuálním svazkům a udělovat svěcení deklarovaným homosexuálům. Anglikáni žádající o plné společenství ? přibližně 40 biskupů, stovky kněží a patrně statisíce věřících laiků - vyjadřují souhlas s katolickou vírou, jak ji podává Katechismus katolické církve, a s petrovskou službou jakožto elementem, který chtěl Kristus pro svou církev.

Primas anglikánského společenství, Canterburský arcibiskup Rowan Williams za přítomnosti katolického primase, Westministerského arcibiskupa Nicholse komentoval novou situaci na poli ekumenického dialogu během tiskové konference v Londýně takto:

?Máme za to, že nelze nic dosáhnout tím, když jedna strana získává body na úkor druhé, anebo se vydá cestou separace, když je možná spolupráce. Proto první a nejdůležitější věcí, kterou chci říci, je, že to, co se dnes děje, nepředstavuje nějaký zlom ve vzájemných vztazích našich společenství.?

Anglikánský primas zdůraznil, že ekumenický dialog pokračuje dál, a označil za pozoruhodné to, že koncepce a ideje stojící v pozadí chystané konstituce, ba i ona sama, je plodem dlouholetých společných rozhovorů a modliteb obou společenství.

?Myslím, že je velmi důležité pro nás, pro anglikánské společenství, přijmout s uznáním to, co bylo dosaženo, že totiž máme s katolickou církví společné liturgické a spirituální dědictví a že vůle pokračovat v našich ekumenických vztazích, v našich rozhovorech zůstává nezměněna. Nevíme, ovšem přesně, jaký bude konečný výsledek ve specifických kontextech, zejména v Anglii a Welsu.?

Řekl anglikánský primas Rowan Williams k připravované apoštolské konstituci Benedikta XVI.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.7.18 Katolicko-anglikánský dokument na téma eklesiologie
18.4.17 Na pravdu je třeba se ptát doopravdy
14.3.17 Anglikánské nešpory poprvé v historii ve Vatikánské bazilice
27.2.17 Římský biskup navštívil anglikánskou farnost Všech svatých
27.2.17 Papež František plánuje s canterburským arcibiskupem cestu do Jižního SúdánuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež ke karmelitánům: Buďte vnímaví k temným nocím lidstva

Papež k evangelizátorům: I ďábel ví, že Bůh existuje

Když není biskup blízko lidem, zaplétá se do ideologií

Papež: Eutanazie nevyjdařuje lidskou svobodu

Diecéze Albano očekává papežovu návštěvu

František: Zdravotní péče vykonávaná srdcem udravuje na těle i na duchu

O daru služebného kněžství

František: Kanonické právo je pro ekumenický dialog zásadní

Papež vybízí k ochraně oceánů

Arcibiskup Ayuso Guixot hájí křesťansko-islámskou deklaraci o lidském bratrství

Rada kardinálů projednávala revizi apoštolské konstituce Preadicate evangelium

Sv. Terezie z Lisieux v největším skotském vězení

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »Nevydávejte se v nebezpečí, že byste bojovali proti Bohu«

Publicistika: Otec Koláček zprostředkovával pocit spojení se srdcem katolické církve

Publicistika: Bez průtahů a zbytečných řečí

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv září 19
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru