VaticanNews.va

   19. 9. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7998
Poslechem z webových stránek.4946
Četbou textů na webových stránkách.7591
Poslechem i četbou.4674


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kdo se nevrátil do kostela po pandemii?

Streamingová mše nemůže nahradit osobní účast

Papež: Kříž je velkou učebnicí lásky


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.10.2009 

Benedikt XVI. chystá apoštolskou konstituci pro anglikány, toužící po plném církevním společenství

Vatikán. Benedikt XVI. připravuje Apoštolskou konstituci pro anglikány, kteří chtějí vstoupit do plného společenství s katolickou církví. Je to odpověď na početné žádosti jednotlivců i celých struktur anglikánského společenství, adresovaných Svatému stolci. Oznámil to dnes na tiskové konferenci ve Vatikánu prefekt Kongregace pro nauku víry kard. William Levada. Primas anglikánského společenství, Canterburský arcibiskup Rovan Williams, na souběžné tiskové konferenci v Londýně spolu s katolickým primasem, Westminsterským arcibiskupem Vincentem Nicholsem, ve společném prohlášení přijali toto papežovo rozhodnutí s uspokojením jako výsledek a plod uplynulých desetiletí ekumenického dialogu.

Vzhledem k tomu, že žádosti anglikánů o plné společenství, které přicházejí z různých zemí, jsou velmi početné, Benedikt XVI. ustanoví zmíněnou konstitucí tzv. personální ordinariáty, které budou v jednotlivých zemích umožňovat anglikánským věřícím, kněžím i biskupům vstupovat do plného společenství s katolickou církví. Zároveň tak bude zachována možnost, řekl dále kard. Levada, podržet specifické prvky anglikánského, liturgického a spirituálního dědictví, které nejsou v rozporu s naukou katolické církve.

Apoštolská konstituce, která bude zanedlouho publikována, je rozumnou, ba dokonce nutnou odpovědí na globální fenomén; nabízí jediný kanonický model univerzální církve, který lze přizpůsobit na různé lokální situace a přitom je, co do své aplikace, spravedlivý ke všem ex-anglikánům. Kardinál Levada dále vysvětlil:

?Podle tohoto modelu bude možné, aby ženatí anglikánští seminaristé mohli být vysvěceni na katolické kněze. Biskupské svěcení však ve shodě s katolickou i pravoslavnou tradicí nebude udělováno ženatým kněžím. Apoštolská konstituce proto stanoví, že v čele personálního ordinariátu bude moci stanout buď neženatý kněz nebo neženatý biskup.?

Personální ordinariáty, řekl dále kard. Levada, budou ustanovovány podle potřeby po dohodě s biskupskými konferencemi příslušných zemí a jejich kanonické struktury se budou podobat vojenským ordinariátům. Zvláštní pozornost bude věnována přípravě seminaristů:

?Seminaristé personálního ordinariátu budou formováni spolu s katolickými seminaristy, ale ordinariát si může otevřít i vlastní seminář, aby tak vyšel vstříc zvláštním potřebám formace v rámci anglikánského dědictví.?

Personální ordinariáty, které budou ustanoveny zmíněnou apoštolskou konstitucí Benedikta XVI., řekl v závěru kard. Levada, jsou dalším krokem k uskutečnění touhy po plném a viditelném sjednocení v jediné církvi, což je jeden z hlavních cílů ekumenického hnutí.

Žádosti o plné společenství s katolickou církví se začaly hromadit zejména po té, co některá anglikánská společenství začala udělovat kněžská a biskupská svěcení ženám, a zejména poté, co se některé segmenty anglikánského společenství vzdálily od společného biblického učení o lidské sexualitě, začaly žehnat homosexuálním svazkům a udělovat svěcení deklarovaným homosexuálům. Anglikáni žádající o plné společenství ? přibližně 40 biskupů, stovky kněží a patrně statisíce věřících laiků - vyjadřují souhlas s katolickou vírou, jak ji podává Katechismus katolické církve, a s petrovskou službou jakožto elementem, který chtěl Kristus pro svou církev.

Primas anglikánského společenství, Canterburský arcibiskup Rowan Williams za přítomnosti katolického primase, Westministerského arcibiskupa Nicholse komentoval novou situaci na poli ekumenického dialogu během tiskové konference v Londýně takto:

?Máme za to, že nelze nic dosáhnout tím, když jedna strana získává body na úkor druhé, anebo se vydá cestou separace, když je možná spolupráce. Proto první a nejdůležitější věcí, kterou chci říci, je, že to, co se dnes děje, nepředstavuje nějaký zlom ve vzájemných vztazích našich společenství.?

Anglikánský primas zdůraznil, že ekumenický dialog pokračuje dál, a označil za pozoruhodné to, že koncepce a ideje stojící v pozadí chystané konstituce, ba i ona sama, je plodem dlouholetých společných rozhovorů a modliteb obou společenství.

?Myslím, že je velmi důležité pro nás, pro anglikánské společenství, přijmout s uznáním to, co bylo dosaženo, že totiž máme s katolickou církví společné liturgické a spirituální dědictví a že vůle pokračovat v našich ekumenických vztazích, v našich rozhovorech zůstává nezměněna. Nevíme, ovšem přesně, jaký bude konečný výsledek ve specifických kontextech, zejména v Anglii a Welsu.?

Řekl anglikánský primas Rowan Williams k připravované apoštolské konstituci Benedikta XVI.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.7.18 Katolicko-anglikánský dokument na téma eklesiologie
18.4.17 Na pravdu je třeba se ptát doopravdy
14.3.17 Anglikánské nešpory poprvé v historii ve Vatikánské bazilice
27.2.17 Římský biskup navštívil anglikánskou farnost Všech svatých
27.2.17 Papež František plánuje s canterburským arcibiskupem cestu do Jižního SúdánuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Usilujme o globalizaci léčení

Papež zaslal růžence na pohřeb zavražděného kněze – jeden pro vraha

Kongregace pro nauku víry vydá nový dokument o konci života

Podepsána nová protikorupční dohoda mezi vatikánskými úřady

Svatý stolec vyzývá k mírovému řešení v Bělorusku

Papež: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

Ekumenismus krve přesahuje rozdíly mezi křesťany, píše římský biskup do Sofie

Papež děkuje účastníkům a pořadatelům berlínského Pochodu pro život

Vatikán proti zavádění interrupcí zadními vrátky

Švédsko mění svou tvář – inkulturace selhává

Kostel Nejsv. Spasitele z pátého století změněn na mešitu

Papež k nemohoucím kněžím: Nemějme strach z utrpení, Pán nese kříž s námi

 Nově na webu
Svatý otec: Uzdravit svět – 7. Péče o společný dům a kontemplativní přístup

Publicistika: Je hybný impuls Františkova pontifikátu ještě činný?

Publicistika: Dobytí Říma

Rozhovory: Z turisty se stává poutník

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv září 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása