VaticanNews.va

   29. 3. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6754
Poslechem z webových stránek.4133
Četbou textů na webových stránkách.6595
Poslechem i četbou.3885


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Dekret Kongregace pro bohoslužbu o slavení Velikonoc

Ježíšovy zázraky mají za účel přivádět k víře


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.11.2009 

Anglicanorum coetibus - vyústění ekumenismu a uzrání víry

Vatikán. Již dříve ohlášená apoštolská konstituce Benedikta XVI. Anglicanorum coetibus byla dnes zveřejněna. Nese papežův podpis ze dne 4. listopadu. ?Duch svatý podnítil v poslední době skupiny anglikánů, kteří několikrát - i společně - naléhavě žádali o přijetí do plného katolického společenství, a tento Apoštolský stolec laskavě jejich žádost přijal.? Tak vysvětluje první věta zmíněné konstituce důvod jejího vzniku. ?Petrův nástupce - čteme dále v konstituci -, který má od Pána Ježíše mandát ručit za jednotu biskupů, předsedat universálnímu společenství a hájit je, nemůže neustanovit prostředky k tomu, aby tato svatá tužba mohla být uskutečněna.?

Dnes zveřejněnou apoštolskou konstituci, která je právě takovýmto prostředkem, doplňují také tzv. Komplementární normy, vydané Kongregací pro nauky víry, které určují způsob její praktické aplikace, totiž ustanovení takzvaných personálních ordinariátů: nových institucí, které se z hlediska kanonického práva budou podobat diecézím, třebaže budou existovat v rámci území biskupské konference dané země, tedy jakoby napříč několika diecézemi. Každý personální ordinariát bude mít ipso iure právní subjektivitu podobnou té, kterou má diecéze. Personální ordinariát bude tvořen věřícími laiky, kleriky a instituty zasvěceného života, kteří patřili původně do anglikánského společenství a kteří písemně vyjádřili svou touhu po plném společenství s katolickou církví. Anebo těmi, kteří přijmou svátosti křesťanské iniciace (křest, biřmování, eucharistie) v rámci samotné působnosti personálního ordinariátu. V čele těchto personálních ordinariátů bude stát buď biskup nebo kněz, kterého jmenuje Svatý otec a který bude členem biskupské konference dané země a bude úzce spolupracovat s biskupem, na jehož území bude ordinariát působit. Autentickým vyjádřením katolické víry bude pro členy těchto ordinariátů Katechismus katolické církve.

Je známo, že anglikánské společenství, které je samo o sobě velice různorodé, nemá kněžskou ani biskupskou službu vázánu na celibát a nemá ani apoštolskou posloupnost, takže svátost kněžství mohou jeho členové přijmout teprve po začlenění do katolické církve. Role celibátu však zůstává platná i pro nové personální ordinariáty, které však mohou v konkrétních případech ženatých mužů žádat o výjimku, aby jim bylo uděleno kněžské, nikoli ovšem biskupské svěcení. Bývalí anglikánští biskupové, pokud jsou ženatí, budou moci na základě výjimky Apoštolského stolce obdržet jenom kněžské svěcení. Takovouto výjimku, kterou Svatý stolec aplikuje již od dob Pia XII., však mohou obdržet pouze ti, kteří žijí v řádném manželství, tedy nejsou rozvedení a znovu ženatí. Výjimka se nevztahuje rovněž na katolické kněze, kteří přešli k anglikánům a oženili se.

Dalším tématem je liturgie. Apoštolská konstituce stanoví, že personální ordinariáty mohou kromě Římského ritu, tedy v řádné či mimořádné formě, slavit eucharistii, svátosti, liturgii hodin a další obřady podle liturgických knih, jež jsou vlastní anglikánskému společenství a schválené Svatým stolcem. Tak je ponechána možnost uchovat anglikánské pastorační, duchovní a liturgické tradice.

Za zmínku stojí, že největší anglikánská skupina, která již dříve vyjádřila touhu po plném společenství, tzv. Traditional Anglican Communion, čítající přibližně půl milionu osob, slaví eucharistii v podobě velmi podobné oné starší, mimořádné formě Římského ritu, užívané hlavně před liturgickou reformou z roku 1970, zejména co se týče společného postoje kněze a lidu při mši, který bývá - z hlediska teologické terminologie nepřesně - vyjadřován výrazem ?sloužit zády k lidu?.

Ekumenický význam Apoštolské konstituce Anglicanorum coetibus shrnul pro Vatikánský rozhlas konzultor Kongregace pro nauku víry, rektor Gregoriánské univerzity O. Gianfranco Ghirlanda SJ:

?Z ekumenického hlediska jde o celkové vyústění cesty vzájemných vztahů mezi katolickou církví a anglikánským společenstvím, která postupně přivedla tyto skupiny k reflexi. Uzrál tak určitý aspekt křesťanské víry, totiž že určitý střed jednoty je nezbytný a to takový střed jednoty, který ustanovil Ježíš Kristus, tzn. Petrovský primát. Je zde tedy patrno určité zrání ve víře. Nejde o pouhý formální akt nebo nespokojenost s existencí v anglikánském společenství, nýbrž o dozrání, týkající se primátu, smyslu primátu jakožto strážce apoštolské Tradice.?(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.7.18 Katolicko-anglikánský dokument na téma eklesiologie
18.4.17 Na pravdu je třeba se ptát doopravdy
14.3.17 Anglikánské nešpory poprvé v historii ve Vatikánské bazilice
27.2.17 Římský biskup navštívil anglikánskou farnost Všech svatých
27.2.17 Papež František plánuje s canterburským arcibiskupem cestu do Jižního SúdánuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Ježíš nemůže vidět lidi a nemít soucit

Odpovědí Boha na problém smrti je Ježíš

O neomylnosti lidu ve víře

Arcibiskup Crepaldi: Úvaha o krizi, která není jenom zdravotní

Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi

Mlčení spravedlivého před urputností

Obřady Svatého týdne proběhnou ve Vatikánské bazilice

Papež daroval třicet ventilačních přístrojů

Poznat svoje idoly

Misál z roku 1962: nové preface a památky svatých

Církevní statistika: Františkův pontifikát ovlivňuje hlavně Afriku a Asii

Bývalý lékař arcibiskup Aupetit se hlásí ke službě nemocným

 Nově na webu
Svatý otec: Dovolte Božímu Slovu přinést život tam, kde je smrt

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: Nemějte strach

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv březen 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu