VaticanNews.va

   3. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6778
Poslechem z webových stránek.4148
Četbou textů na webových stránkách.6614
Poslechem i četbou.3900


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi

Koronavirus dnes a zítra


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

8.12.2009 

Masmédia z nás činí diváky, ale všichni jsme herci

Benedikt XVI. v den Neposkvrněného Početí P. Marie, Španělské nám.

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
V srdci křesťanských měst je Maria přítomna způsobem něžným a ubezpečujícím. Svým diskrétním stylem obdarovává všechny pokojem a nadějí ve chvílích existenciálního veselí i smutku. V kostelech, v kaplích, na stěnách paláců: malby, mozaiky či sochy připomínají přítomnost Matky, která neustále bdí nad svými dětmi. Také zde na Španělském náměstí Maria je vyzvednuta vzhůru, aby bděla na Římem.

Co říká Maria městu? Co připomíná svou přítomností nám všem? Připomíná, že ?tam, kde se rozmnožil hřích, tam se v míře ještě daleko štědřejší ukázala milost? (Řím 5,20) ? jak píše apoštol Pavel. Ona je Neposkvrněnou Matkou, která také lidem naší doby opakuje: nemějte strach, Ježíš přemohl zlo; potřel ho u kořene a vysvobodil nás z jeho nadvlády.

Jak mocně potřebujeme tuto krásnou zprávu! Každý den je totiž zlo prostřednictvím tisku, televize, rozhlasu vyprávěno, opakováno, zesilováno; pěstuje v nás návyk na ty nejhrůznější věci, činí nás necitlivými a určitým způsobem nás intoxikuje, protože negativa nejsou odstraňována a den za dnem se hromadí. Srdce se zatvrzuje a myšlenky se zachmuřují. Toto město proto potřebuje Marii, která svou přítomností hovoří o Bohu, připomíná nám vítězství Milosti nad hříchem a nabádá nás, abychom i v těch lidsky nejobtížnějších situacích doufali.

Ve městě žijí ? nebo přežívají ? neviditelné osoby, které se čas od času objeví na prvních stránkách novin či televizních obrazovkách a jsou využívány až doposledka, poněvadž zpráva a obraz přitahují pozornost. Je to perverzní mechanismus, kterému lze, bohužel, stěží odolávat. Město nejprve ukryje a pak vystavuje na veřejnost. Bez slitování nebo s falešným soucitem. V každém člověku je však touha, aby byl přijímán jako osoba a považován za posvátnou skutečnost, protože každý lidský příběh je posvátný a vyžaduje tu největší úctu.

Město, drazí bratři a sestry, to jsme my všichni! Každý přispívá k jeho životu a k jeho morálnímu klimatu v dobrém nebo ve zlém. Srdcem každého z nás prochází hranice mezi dobrem a zlem a nikdo z nás se nesmí domnívat, že má právo soudit druhé, nýbrž každý má cítit spíše povinnost sám se polepšit! Masmedia jsou nakloněna vzbuzovat v nás pocit, že jsme ?diváky?, jako by se zlo týkalo jenom těch druhých, a jisté věci jako by se nám nikdy nemohly přihodit. Jsme však naopak všichni ?herci? a naše jednání má v dobrém či ve zlém vliv na druhé.

Často si stěžujeme na znečištění vzduchu, který je v jistých částech města nedýchatelný. To je pravda: je zapotřebí snahy všech, aby se město stalo čistším. Nicméně, existuje jiné znečištění, méně vnímatelné tělesnými smysly, ale stejně nebezpečné. Je to znečištění ducha; to dělá naše tváře méně usměvavé, zachmuřenější a vede k tomu, abychom se mezi sebou nezdravili a nedívali se vzájemně do tváře? Město je tvořeno tvářemi, ale kolektivní dynamika nás, bohužel, může zbavovat vnímavosti k jejich hloubce. Všude vidíme jenom povrch. Osoby se stávají těly, a tato těla ztrácejí duši, stávají se věcmi, předměty bez tváře, které lze zaměnit a spotřebovat.

Neposkvrněná Maria nám pomáhá znovu objevit a bránit hloubku osob, protože v Ní je průzračnost duše v těle dokonalá. Je ryzostí osobně: v tom smyslu, že v ní jsou duch, duše a tělo plně soudržné navzájem i spolu s Boží vůlí. Madona nás učí otevřít se působení Boha a hledět na druhé jako na ně hledí On: od srdce. A hledět na ně milosrdně, s láskou, s nekonečnou něhou, zvláště na ty nejopuštěnější, nejvíce pohrdané, zneužívané. ?Kde se rozmnožil hřích, tam se v míře daleko štědřejší ukázala milost?.

Chci vzdát veřejně hold všem, kteří se tiše, nikoli slovy, ale skutky snaží praktikovat tento evangelní zákon lásky, který posunuje svět kupředu. I tady v Římě jsou mnozí, kteří nepůsobí rozruch. Muži i ženy každého věku, kteří pochopili, že nic neprospěje odsuzovat, stěžovat si, vzájemně se obviňovat, ale že mnohem platnější je odpovědět na zlo dobrem. Tím se věci mění; nebo lépe, mění se osoby a následně se pak lepší společnost.

Drazí římští přátelé, a vy všichni, kteří žijete v tomto městě! Jsme-li zaneprázdněni každodenní činností, dopřejme sluchu Mariině hlasu. Slyšme její tichou, ale naléhavou výzvu. Každému z nás říká: kde se rozmnožil hřích, tam se v míře daleko štědřejší může ukázat milost, vycházejíc právě z tvého srdce a z tvého života! A město bude krásnější, více křesťanské, lidštější.

Díky, svatá Matko, za toto tvé poselství naděje. Díky za tvou tichou, ale výmluvnou přítomnost v srdci našich měst. Neposkvrněná Panno, Salus Populi Romani, oroduj za nás!

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.12.19 Papež: Naším největším ohrožením je korupce srdce
8.12.18 Za rodiny a jejich práva se modlil papež u mariánského sloupu
8.12.17 Petrův nástupce vzdal hold Madoně počaté bez poskvrny prvotního hříchu
8.12.16 Římský biskup vzdal tradiční hold Neposkvrněnému početí Panny Marie
8.12.15 Římský biskup u mariánského sloupu na Španělském náměstíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O sedmibolestné Matce a učednici

František varuje před virovou genocidou

Papež: V těžkostech se projeví duše národa

Kardinál Parolin: Krize vyzývá k překonání egoismu

Církev ve Francii za duchovní službu u nakažených koronavirem

Desatero pro život za zavřenými dveřmi

Nikdo si nevybírá křesťanství jako jednu z možností na trhu religiozity

Papež: Osvojme si eucharistické vnímání Krista

Kardinál Comastri: Bolest osvícená vírou může být ozdravným řezem egoismu a banalit

K modlitbě za zahojení závislostí vybízí papež v dubnovém úmyslu

Mše v čase pandemie a nová přímluva na Velký pátek

Papež povzbudil mladé účastníky “virtuální pouti”

 Nově na webu
Svatý otec: O blahoslavenstvích – Blahoslavení čistého srdce

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu