VaticanNews.va

   3. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6778
Poslechem z webových stránek.4148
Četbou textů na webových stránkách.6614
Poslechem i četbou.3900


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi

Koronavirus dnes a zítra


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

13.12.2009 

Nemoc dosvědčuje, že pravý život není tady

Benedikt XVI. v římském Hospici Nadace Řím

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
Rád jsem přijal pozvání k návštěvě Hospice spravovaného Nadací Řím, a jsem velmi rád, že jsem mezi vámi. Srdečně zdravím kardinála vikáře Agostina Valliniho, nejdůstojnější pomocné biskupy a přítomné kněze. Vřele děkuji prof. Emmanuele Emanuele, prezidentovi Nadace Řím a don Leopoldovi z vévodů Torlónských, předsedovi Kroužku sv. Petra za výmluvná slova na uvítanou. Spolu s nimi zdravím také vedení Hospice, jejího prezidenta ing. Alessandro Faleze, zdravotnický, ošetřovatelský a administrativní personál, sestry a všechny, kteří se různým způsobem podílejí na díle této záslužné instituce. Zvláštní zmínka pak patří dobrovolníkům z Kroužku sv. Petra, jejichž horlivost a velkodušnost, s níž pomáhají přinášet útěchu nemocným a jejich příbuzným, je mi dobře známa. Hospic Nadace Řím vznikl roku 1998 s názvem Hospic Nejsvětějšího Srdce z iniciativy tehdejšího generálního představeného Kroužku sv. Petra, don Marcella z markýzů Sacchetti, které uctivě a vřele zdravím. Posláním této instituce je péče o pacienty v terminálním stadiu ve snaze ulehčit, jak jen to je možné, jejich utrpení a s láskou je provázet během jejich nemoci. Počet hospitalizovaných během jedenácti let vzrostl ze tří na více než třicet a jsou pod denním dohledem lékařů, ošetřovatelů a dobrovolníků. K nim je třeba připočíst dalších devadesát, kteří jsou v domácí péči. To všechno činí z Hospice Nadace Řím, který se mezitím rozrostl o oddělení pro nemocné Alzheimerovou chorobou a o experimentální asistenční program pro osoby postižené sklerózou multiplex, obzvláště významnou instituci v rámci římské zdravotnické péče.

Drazí přátelé! Víme, že některá závažná onemocnění vyvolávají nevyhnutelně u nemocných momenty krize, opuštěnosti a vážné konfrontace s jejich osobní situací. Pokroky lékařské vědy často nabízejí nástroje nezbytné k vyrovnání se s touto situací, alespoň pokud jde o fyzickou stránku. Nicméně, ne vždy je možné nalézt lék na každou nemoc a v důsledku toho se nemocnice a zdravotnická zařízení celého světa vydatně potýkají s utrpením mnoha bratří a sester nevyléčitelně nemocných, kteří se již ocitli v terminálním stádiu. Dnes převládající mentalita efektivnosti má často tendenci vytlačovat tyto osoby ze středu pozornosti a považovat je za obtíž a problém pro společnost. Kdo však má smysl pro lidskou důstojnost ví, že je třeba respektovat je a podporovat, když musí čelit těžkostem a utrpením, spojenými s jejich zdravotním stavem. Za tímto účelem se dnes stále více užívá paliativní medicíny, která je s to ulevit jim v bolestech, jež plynou z onemocnění, a pomáhat je nemocným osobám důstojně snášet. Nicméně, vedle nezbytné klinické péče je třeba nabízet nemocným konkrétní gesta lásky, blízkosti a křesťanské solidarity a vycházet vstříc jejich potřebě porozumění, útěchy a stálého povzbuzení. Právě to je blahodárně realizováno zde v Hospici Nadace Řím, který se soustředí na péči a laskavé přijetí nemocných a jejich blízkých v souladu s tím, co učí církev, která se během staletí vždycky projevovala jako laskavá matka těch, kteří trpí na těle i na duchu. Mám radost z tohoto chvályhodného díla a rád bych povzbudil všechny, kteří konkrétně napodobují dobrého samaritána, jenž ?pocítil soucit a ujal se péče o bližního? (srov. Lk 10,34) a denně nabízejí klientům a jejich příbuzným odpovídající asistenci pozornou na potřeby každého.

Drazí nemocní, drazí příbuzní, právě jsem se s vámi jednotlivě pozdravil a spatřil ve vašich očích víru a sílu, které jsou vám oporou v těžkostech. Přišel jsem, abych nabídnul každému konkrétní svědectví blízkosti a vnímavosti. Ujišťuji vás svou modlitbou a vybízím vás, abyste hledali oporu a útěchu v Ježíši a nikdy neztráceli důvěru a naději. Vaše nemoc je zkouška bolestná a jedinečná, ale před tajemstvím Boha, který přijal naše smrtelné tělo, dostává svůj smysl a stává se darem a příležitostí k posvěcení. Když utrpení a smutek nabývají největší sílu, myslete na to, že vás Kristus připojil ke svému kříži, protože chce vaším prostřednictvím adresovat slova lásky těm, kteří ztratili cestu života a uzamčeni do svého prázdného egoismu žijí ve hříchu a daleko od Boha. Váš zdravotní stav totiž dosvědčuje, že pravý život není tady, ale u Boha, kde každý z nás nalezne svou radost, pokud s pokorou vykročí po stopách nejopravdovějšího člověka: Ježíše Nazaretského, Učitele a Pána.

Adventní doba, kterou prožíváme, k nám mluví o Božím navštívení a vybízí nás. Abychom mu připravili cestu. Ve světle víry můžeme chápat nemoc a utrpení jako zvláštní zkušenost Adventu, navštívení Boha, který tajemným způsobem vychází vstříc, aby vysvobodil z osamocení a z nesmyslu a proměnil bolest na čas setkání s Ním, na čas naděje a spásy. Pán přijde, je zde, vedle nás! Tato křesťanská jistota kéž nám pomáhá chápat i ?soužení? jako způsob, kterým On může vyjít vstříc a stát se pro každého ?Bohem blízkým?, který osvobozuje a zachraňuje. Vánoce, na které se připravujeme, nám dávají možnost kontemplovat Svaté Dítě, pravé světlo, které přichází na tento svět, aby zjevilo ?dobrotu Boží, která přináší spásu všem lidem? (Tit 2,11). S Mariiným cítěním svěřme všichni sami sebe, náš život a naše naděje Jemu! Drazí bratři a sestry, s těmito pocity vyprošuji každému z vás mateřskou ochranu Ježíšovy Matky, kterou křesťanský lid vzývá v souženích jako Salus infirmorum a uděluji vám ze srdce zvláštní apoštolské požehnání jako záruku duchovní a vnitřní radosti a autentického pokoje v Pánu.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměťHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O sedmibolestné Matce a učednici

František varuje před virovou genocidou

Papež: V těžkostech se projeví duše národa

Kardinál Parolin: Krize vyzývá k překonání egoismu

Církev ve Francii za duchovní službu u nakažených koronavirem

Desatero pro život za zavřenými dveřmi

Nikdo si nevybírá křesťanství jako jednu z možností na trhu religiozity

Papež: Osvojme si eucharistické vnímání Krista

Kardinál Comastri: Bolest osvícená vírou může být ozdravným řezem egoismu a banalit

K modlitbě za zahojení závislostí vybízí papež v dubnovém úmyslu

Mše v čase pandemie a nová přímluva na Velký pátek

Papež povzbudil mladé účastníky “virtuální pouti”

 Nově na webu
Svatý otec: O blahoslavenstvích – Blahoslavení čistého srdce

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu