Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

28.12.2009 

Pravda je jako moře, na něž je třeba vyplout

cituje mons. Ravasi spisovatele Roberta Musila

Česká sekce RV

V rámci veřejné diskuse v tisku, rádiu a televizi se nezřídka objevují kritická slova na adresu církve a její role v soudobé společnosti. Úvahy jsou často obecné, ale mohou být i příležitostí k dialogu, domnívá se arcibiskup Gianfranco Ravasi, předseda Papežské rady pro kulturu. Redaktor Vatikánského rozhlasu Fabio Colagrande se jej nejprve zeptal, zda je překvapen ostrostí určitých kritik:

?Řekl bych, že z určitého hlediska nikoli, protože jsem sám v nepřetržitém kontaktu s horizonty, které mají toto zásadní zabarvení a musím říci, že nejenom na lidové úrovni, ale někdy i mezi vzdělanci. Dialog proto někdy nabývá zvláštní povahy, kterou bych vyjádřil možná hrubým obrazem: jsme v jistém smyslu účastníky duelu. Mým snem je dosáhnout toho, aby se při uznání základních rozdílů mezi církevním prostředím, věřícími a ostatními, jednalo alespoň o duet, kde by různé hlasy, podobně jako je tomu v hudbě, dovedly souznít v určité harmonii.?

Poněkud vágní, ale rozšířené obvinění, které je vznášeno proti církvi, tvrdí, že není dostatečně na úrovni doby. Je správné říci, že církev se musí vyvíjet?

?Zejména křesťanské náboženství je náboženstvím vtěleným, což znamená, že přináší pravdu, jež je jako semeno, které musí být zasazeno do země, aby přineslo plody. Existuje jeden hezký obraz rakouského spisovatele Roberta Musila, který říkával: ?Pravda není jako cenný kámen, který je třeba zamknout do skříně, nýbrž jako moře, na které je třeba vyplout.? My častokrát věřícím neprezentujeme toto moře a když ? mimo rámec zmíněného obrazu ? tak používáme jazyk, který je nesrozumitelný, jazyk velice sofistikovaný, který se vztahuje jen k sobě samému, to znamená uzavřený do sebe samého. A proto musí docházet k evoluci. Pravdu, která je semenem, která je plodnou složkou, je třeba umět zasadit, musí stále nově prozařovat i kulturu a každodenní existencii.?

Mnozí dnes uprostřed výpadů proti církvi prožívají náboženství jen jako naprosto niternou a osobní zkušenost. Jaké jsou meze takového postoje?

?Z jedné strany je náboženství osobním přilnutím, je volbou, rozhodnutím, aktem svobody, je výzvou a také rizikem, protože žít podle určitých norem ve společnosti, která vystavuje na odiv, že nemá normy ? například na poli etiky ? může být skutečně velkým pokušením. Je to tedy volba, která je hluboce niterná. Stačí pomyslet jen na modlitbu, která je svou povahou především záležitostí niternou. Kromě toho je však třeba vždycky připomínat, že křesťanství má ze své povahy proměňovat bytí, dotýkat se světa, aby se změnil, podle velkých hodnot lásky, spravedlnosti, pravdy. Je proto neoddiskutovatelnou nutností, aby i zevnějšek a vnějškovost byly oplodněny onou niternou volbou.?

Jaká je povaha útoků, kterým čelí církev v rámci dnešní kultury?

?Rád bych i v ateismech rozlišoval. Je ateismus klasický, teoretický. Pomysleme na takovou postavu Nietzscheho nebo na Marxe: to byl důležitý ateismus a řekl bych, že z mnoha hledisek pro samu církev také nezbytný, protože představoval vizi alternativního světa s vlastními hodnotami, rozhodnutími a volbami. Někdy byla tato polemika jedovatá, ale rodila se z vášnivého zaujetí. Nyní se však velmi často ocitáme před kritikou církve a náboženských hodnot, která je jiného druhu. Je to nevěra. A má podobu velmi jemného slizu. Je to náboženská indiference, jejíž nejvýraznější barvou je šeď. Je to povrchnost, banalita, někdy vulgarita. Potom je jasné, že řeč o určitých provokujících a obtížných tématech, vyvolává něco jiného než dřívější polemickou reakci, která byla užitečná, totiž jenom ironii a výsměch. Toto v současnosti nacházíme skoro v každé zemi a tyto formy pak ztěžují možnost diskuse. Ironie míří na různé zevnější aspekty, které se musíme snažit napravit, ale ke skutečné konfrontaci vlastně vůbec nedochází.?

Říká arcibiskup Ravasi, předseda Papežské rady pro kulturu o možnostech dialogu s dnešním světem.

přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.6.20 Paralympička Bebe Vio: Týmová hra je zásadní
11.1.19 Athletica Vaticana aneb když se běh stává modlitbou
7.2.13 Benedikt XVI. se setkal s Papežskou radou pro kulturu
20.6.12 Azerbájdžánská nadace sponzoruje opravu římských katakomb
30.4.12 Svatý stolec bude zastoupen na 55. Benátském bienáleHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti