Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

11.4.2010 

Sexualizace dětství

Ondřej Krajtl

V souvislosti se sexuálními skandály kněží, které se před nedávnem začaly široce probírat ve světových médiích, bylo zmíněno už snad všechno. Snad jen až na roli samotných médií a populární kultury. Právě média, popkultura a komercializace kultury jsou totiž jedněmi ze zásadních faktorů při sexualizaci dětství a s ním souvisejícím nárůstem zneužívání dětí. Nejen ti, kteří pracují s mládeží - kněží, skautští vedoucí či třeba pedagogové - se tak ocitají v situaci, kdy je ve veřejném prostoru kulturním průmyslem šířeno přesvědčení, že tak jako lze konzumovat jakoukoli slast a požitek, lze konzumovat i dětské tělo.

Chris Jenks, profesor sociologie, tvrdí, že v posledních třech dekádách v západních společnostech skutečně roste zneužívání dětí - zneužívání, které může mít formu fyzickou, sexuální, psychickou nebo emocionální. Podle Jenkse fenomén dětského zneužívání exponenciálně rostl a zhoubně bujel v závěru 20. století ne proto, že bychom se k dětem začali chovat výrazně jinak, ale proto, že se změnily vzorce osobní, politické a morální kontroly ve společenském životě, které ovlivňují naši vizi dětství. Jedinec je díky nejrůznějším mechanismům společnosti pod mnohem větší kontrolou než kdy dřív, a každé odchýlení od požadované normy může být považováno za zneužívání. Tedy k onomu exponenciálnímu nárůstu došlo, protože se o zneužívání hovoří častěji než kdy dřív a zároveň se zúžily mantinely toho, co je ve vztahu k dětem povoleno a co ne. Jenks prohlašuje, že tam, kde starověká vize dětství zneužívání neviděla nebo nechápala, modernita zvýrazňuje špatné zacházení a nezbytnost péče.

Že se vztah dospělých k dětem v různých dobách a v různých společnostech utvářel odlišně, to asi není třeba příliš rozvádět, stačí vzpomenout na antickou Spartu a viktoriánskou Anglii. Jenks při pátrání po mytologii dětského zneužívání odkazuje dokonce až na příběh bájné Médey, která zavraždila vlastní děti. Z tohoto mýtu lze opět dovodit, že zneužívání dětí dospělými je tak staré, jako lidstvo samo, je to neodstranitelný rys vztahu dítě - dospělý, neboť každý z nich má jinou moc a společenské postavení. ?Zneužívání dětí není ani věcí minulosti ani ničím původním - je to konstantní rys lidských společenských vztahů,? tvrdí Jenks. Pro úplnost dodejme, že silou, která snad nejvíce v lidské historii ovlivnila onen konstantní rys vztahu dospělých k dětem, bylo křesťanství. Od jasně formulovaného Ježíšova učení až po takové ?drobnosti?, jako je propagace kolébky a odděleného spaní dětí a rodičů v raném středověku.

I když bychom výše naznačenou Jenksovu tezi přijali, přesto lze argumentovat, že dnes žijeme cosi nového, originálního, v dějinách dosud nevídaného. Sociologové tento nový stav západní společnosti označují (s opatrností sobě vlastní bez hodnotících znamének) jako ?kinderkulturu?. Kinderkultura je stav, kdy se stírají rozdíly mezi dospělými a dětmi, obě dosud oddělené kategorie se sobě přibližují a sbližují, lze stále obtížněji stanovit, kdo a proč je ještě dítětem, a kdo už ne. Děti přebírají chování dospělých, dospělí dětinští.

Právě v kinderkultuře hraje významnou úlohu sexualizace dětství. Jedním z jejích prvků je například odstraňování rozdílu mezi oblečením dětí a dospělých. Platí, že holčičky vždycky chtěly být jako máma, ale teprve popkultura a komercionalizace daly této snaze institucionalizovaný, masový a průmyslový charakter. Pokud se dětem prodávají módní trendy dospělých, vede to nevyhnutelně k předčasné sexualizaci především u dívek, které v šesti, v sedmi letech docházejí do školy v lesklých kozačkách, síťovaných punčochách, krajkovém spodním prádle a s ?dětským? mejkapem na tváři, jak vědí školní pracovníci.

Publicista a teoretik médií Douglas Rushkoff ve svém devět let starém dokumentu The Merchants of Cool zachycuje soustředění dvanácti- a třináctiletých dívenek v bikinách, které doufají, že na přehlídkách prorazí a udělají kariéru v modelingu díky tomu, že vypadají na sedmnáct. Nemluvě o soutěžích typu Minimiss či Miss maminka, které zábavu pro dospělé (promenáda v plavkách) posouvají na věkovém žebříčku stále níže.

Nejde jen o módní oděvní či estetické trendy. Před pár lety vysílala britská televize pěveckou soutěž, v níž si velmi úspěšně vedla šestiletá dívenka. Bodovala mimo jiné s písní ?I will always love you?, kterou proslavila Whitey Houston v romantické lovestory Osobní strážce. A zdá se, že nikomu nepřišlo divné, když předškolní holčička před kamerami pěla o hořkosladkých vzpomínkách na společně prožité chvíle a o tom, že někoho hodlá navždy milovat. Naopak, publikum se mohlo uslzet a utleskat, jak to bylo ?roztomilé?.

Samostatnou kapitolou jsou pak filmy a televizní seriály, které tvrdí, že jen zachycují skutečný život dětí a mládeže. Ve skutečnosti jde o začarovaný kruh dvou zrcadel, kde jedno odráží druhé a nikdo nedokáže říct, co je originál a co kopie.

Případy sexuálního zneužívání dětí jsou odporné a v případě duchovních, kteří se dobrovolně zavázali k čistotě, zvlášť zavrženíhodné. Ale upřímně: Trávením volného času a utrácením peněz, tedy konzumací jisté části médií a popkultury, k tomu přispívají všichni.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Prof. Zollner: Nedělejme si iluze, že skandály máme za sebou
14.10.20 Přelíčení ve věci údajného sexuálního zneužití ve Vatikánu
30.6.20 Papež je informován o případech zneužívání v polské církvi
20.4.20 Italský kněz: Za koronaviru pedofilové slaví
2.1.20 Výkvět francouzské inteligence prosazoval v 70. letech pedofiliiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti