Vatikán.
?Církev má za cíl společné dobro a nežádá nic jiného než svobodu nabízet své poselství, aniž by ho vnucovala, v respektu ke svobodě svědomí,? řekl Benedikt XVI. ve své promluvě k novému velvyslanci Belgie u Svatého stoce, panu Charlesovi Ghislainovi, který papeži předal své pověřovací listiny.
Svatý otec připomenul roli Belgie na poli evropských institucí a tudíž podíl na hledání dohod ve velmi složitých situacích.
Benedikt XVI. také velvyslance požádal o předání pozdravů belgickému králi Albertovi II. a zmínil dvě tragické události, které Belgii letos postihly: lednový výbuch plynu, která zapříčinil pád obytného domu v Lutychu a smrt 9 lidí a únorové železniční neštěstí v Buizingen, při němž zahynulo 18 lidí. ?Tyto katastrofy ? řekl papež ? nám ukazují křehkost lidského bytí a nutnost chránit jej opravdovou společenskou soudržností, která neoslabuje legitimní různost názorů.?
?Život a lidská důstojnost jsou cenným dobrem ? pokračoval papež ? které musí být chráněno a podporováno s rozhodností opírající se o přirozený zákon.? Církev je hluboce zapsaná do dějin i sociálního kontextu Belgie a chce být i nadále činným faktorem harmonického soužití, aktivně k němu přispívat především prostřednictvím svých početných vzdělávacích a výchovných institucí, sociální činností a dobrovolným nasazením mnohých věřících.
Nový belgický velvyslanec u Svatého stolce připomněl, že v této zemi žijí v harmonii různé kultury a náboženství. Diplomat také prohlásil, že ačkoli se země zdá být rozdělená, zdejší biskupská konference je naopak pevně sjednocena a její práce nejen na poli obrany lidských práv ? stejně tak jako práce Belgické rady náboženských představitelů ? je velmi ceněna.
Velvyslanec i papež hovořili o nutnosti dialogu. ?Církev se ráda dává do služeb všech složek společnosti,? prohlásil Benedikt XVI., a ?ona sama jakožto instituce, má právo veřejně se vyjadřovat, právo, které sdílí všichni jednotlivci a instituce, aby mohli vyjadřovat svůj názor na otázky společného zájmu.?
Papež také připomněl nedávno svatořečeného belgického kněze Josepha de Veuster, příklad křesťanské lásky, a vyjádřil přesvědčení , že nehledě na sociální vývoj je křesťanství v Belgii ještě stále hluboce zakořeněno a může vydatně živit ochotu stále rostoucího počtu dobrovolníků.
Na závěr pak Benedikt XVI. připomněl, že belgičtí biskupové přijedou na začátku května do Vatikánu na kanonickou návštěvu ?ad Limina Apostolorum?.
(MaS)