VaticanNews.va

   20. 1. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6442
Poslechem z webových stránek.3959
Četbou textů na webových stránkách.6357
Poslechem i četbou.3740


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Polemika o celibátu a II. Vatikánský koncil

Papež: Nebezpečím církve je planý moralismus

Střelná modlitba, která hýbe Božím soucitem


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.5.2010 

Portugalsko očekává návštěvu Benedikta XVI.

Lisabon. Portugalsko bylo vyhlášeno republikou v roce 1910. V letech 1974-75 uznalo Portugalsko nezávislost všech svých afrických kolonií (Angola, Mozambik, Guinea Bissau a Kapverdy). Poslední zámořské území Portugalska ? Macao ? bylo v roce 1999 připojeno k Čínské lidové republice.
Roku 1949 se Portugalsko stalo zakládajícím členem NATO. V roce 1986 vstoupilo společně se Španělskem do Evropského společenství, v roce 1999 do Eurozóny.

Prezident je volen na pětileté funkční období přímo ve všeobecných volbách. Na základě výsledků parlamentních voleb jmenuje předsedu vlády a jím navrženou vládu. Republikové shromáždění, tedy portugalský jednokomorový parlament, má 230 poslanců. Jejich mandát je čtyřletý.

Hlavní město Lisabon má 564 tisíc obyvatel, ale celá aglomerace, jejíž je součástí, má téměř tři a půl milionu obyvatel. Další významné město je Porto, které má jeden a půl milionů obyvatel, a je důležitým přístavem. Město Braga je pak sídlem arcibiskupa.

Země má asi 10,5 mil. obyvatel a je jednou z cílových zemí přistěhovalců.

Ke katolické církvi v Portugalsku se hlásí přes 9 miliónů věřících, tedy 88,3 % obyvatel.

Katolická církev tu má 21 diecézí a ordinariátů s 52 biskupy; 4 380 farností a 2 825 diecézních kněží. Řeholních kněží je tu 972 a řeholních bratři 312, řeholních sester je tu 5 695, trvalých jáhnů 212, seminaristů 444 a přes 63 tisíc laických katechetů. Katolická církev v Portugalsku provozuje 900 mateřských, základních a středních škol a vysokých škol, které navštěvuje přes milion žáků a studentů. Dále spravuje 34 nemocnic a 155 ambulancí a dalších více 1 400 charitativních zařízení pro seniory, tělesně postižené, sirotky a podobně.

Z Lisabonu referuje o atmosféře těsně před papežskou návštěvou korespondent Vatikánského rozhlasu Roberto Piermarini:

?Portugalsko je připraveno přijmout toho, kterého místní tisk označil za třetího Papeže Fatimy, po návštěvě Pavla VI. a Jana Pavla II. Velké poutače s nápisem ?Díky Benedikte XVI.? lze vidět na nejvýznamnějších historických místech Lisabonu a na březích řeky Tejo. V úterý odpoledne bude papež sloužit mši na zdejším hlavním náměstí. Několik hodin před jeho příjezdem stoupá slavnostní nálada: tisk a televize, soustředěny na obavy z toho, by se že ekonomicko-finanční krize v Řecku mohla přenést do Portugalska, dávají velký prostor papežské návštěvě a mnozí intelektuálové, kteří se označují za agnostiky či nevěřící, pějí chvály na duchovní, morální a intelektuální rozměr papežovy osoby a zastávají se jej proti výpadům, které se nakupily v posledních měsících. Benedikt XVI. navštíví zemi, jejíž silná lidová zbožnost je zasažena sekularismem. 88% obyvatelstva totiž tvoří katolíci, ale jen 20% jich je praktikujících.

Po zákonech o rozvodu a interrupci se socialistický premiér Socrates vyslovil kladně také k zákonu o homosexuálním soužití. Ten však vetoval prezident republiky Cavaco Silva, protože je v rozporu s ústavou. V souvislosti s návštěvou papeže se vláda rozhodla vyhlásit pro veřejné a státní zaměstnance den volna. V Lisabonu na zítřek a ve středu 13. května pro celé Portugalsko. Katolická média kladou velký důraz na téma návštěvy ?Spolu s tebou kráčíme v naději? a na velká očekávání spojená s tématy víry a rozumu, svatosti a evangelizace, kterých se papež jistě dotkne v nadcházejících setkáních v Lisabonu, Fatimě a Portu, se světem kultury, vědy a umění; s představiteli humanitárních a sociálních organizací a s kněžími.

Tato 15. zahraniční cesta Benedikta XVI. má význam především mariánský, vzhledem k návštěvě Fatimy, náboženského srdce Portugalska, u příležitosti 10. výročí beatifikace pasáčků Hyacinty a Františka, kteří spolu se svou sestřenicí Lucií byli prvními svědky zjevení Matky Boží v roce 1917. Na místě, se kterým se pojí události takzvaného třetího fatimského tajemství, kterým se tehdejší kardinál Ratzinger osobně zabýval a vypracoval také jeho teologický komentář, který podle Lisabonského patriarchy Policarpa zůstává tím nejvýznamnější textem ze všech, které kdy byly na toto téma napsány. Při svém příjezdu na toto mariánské poutní místo papež připomene právě atentát, jehož obětí byl 13. května 1981 Jan Pavel II. Rozjímavý pohled Benedikta XVI. bude zahrnovat celkový rozměr dějin, jejichž smysl Fatima vyjevuje.?

Referuje z Lisabonu náš korespondent Roberto Piermarini.

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.5.18 Portugalsko zamítlo legalizaci eutanázie
10.7.13 Nový patriarcha Lisabonu se ujal svého úřadu
11.11.11 Zničit pekla bídy a nespravedlnosti
3.11.11 Portugalský episkopát k ekonomické krizi
11.4.11 Hospodářská krize v Portugalsku se prohlubujeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež vyzval k hledání mírového řešení pro Libyi

Krajem františkánských prvomučedníků v jubilejním, osmistém roce

Papež k rybářům: Neztrácejte své vzácné hodnoty

Íránci konvertují v domácích církvích

Zemřela průkopnice ekumenického hnutí Maria Vingiani

To podstatné na životě je vztah k Bohu, kázal papež František

Papež: Pohostinnost je ekumenická ctnost

Prezident Konžské demokratické republiky navštívil papeže

Představena první Neděle Božího Slova

Střelná modlitba, která hýbe Božím soucitem

Mongolsko a Svatý stolec navázaly kulturní spolupráci

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

 Nově na webu
Svatý otec: O neslýchané novosti Boha, který obětuje vlastního Syna

Publicistika: Vrátit se k duchovním pramenům

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Nejen noblesní diplomaté, ale také kněží

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv leden 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum