Havana.
Šéf vatikánské diplomacie, arcibiskup Mamberti, včera skončil pětidenní návštěvu Kuby. Jedním z posledních bodů jejího programu bylo neplánované, ale očekávané setkání s prezidentem Raúlem Castro. Kubánští televizní diváci mohli ve večerních zprávách spatřit arcibiskupa Dominique Mambertiho spolu s Kubánským prezidentem, který byl oděn v obleku namísto obvyklé uniformy. Kubánská televize podala oficiální sdělení, ve kterém byly 75 let trvající vzájemné vztahy mezi Kubou a Svatým stolce označeny za ?srdečné, uctivé a stále důležitější.? Praví se v něm dále, že návštěva hosta z Vatikánu ?umožnila konstatovat ideální stav a vývoj vztahů mezi státem a církví na Kubě?.
Cestou na havanské letiště řekl vatikánský sekretář pro vztahy se státy novinářům jen tolik, že setkání s prezidentem bylo ?velmi pozitivní?. Mnozí se ptají, zda jeho návštěva přispěje ke zlepšení stavu lidských práv na Kubě. Potvrdilo to propuštění jednoho politického vězně a přemístění dvanácti dalších osob do věznic, dostupnějších pro jejich příbuzné. K dalším podobným rozhodnutím v tomto směru však nedošlo.
Jménem skupiny žen a matek politických vězňů, které každou neděli manifestují v ulicích Havany, se vyjádřila jejich hlavní představitelka Laura Pollán, která vyjádřila naději, že nastane další propouštění vězňů, ke kterému došlo po návštěvě Jana Pavla II. před 12 lety, kdy byla dána svoboda třem stovkám vězněných. Řekla také, že není zklamaná tím, že nemohly s vatikánským diplomatem promluvit, protože bylo předem stanoveno, že k tomu nedojde. Členky této skupiny, přezdívané ?dámy v bílém?, byly 17. června na mši svaté, kterou arcibiskup Mamberti sloužil v havanské katedrále. Seděly v poslední řadě v bílých šatech, v nichž každou neděli manifestují. Včera byly ?dámy v bílém? na mši svaté v kostele sv. Rity a spolu s nimi také minulý týden propuštěný Ariel Sigler. Mezi 75 ženami manifestující pravidelně v ulicích kubánského hlavního města byly také jeho žena a matka Orlanda Zapaty, který zemřel letos v únoru po 85 dnech hladovky. Americká vláda udělila Arielovi Siglerovi humanitární vízum, aby mohl odejít do Spojených států na léčení. Byl odsouzen roku 2003 na 20 let vězení a poslední rok a půl pobýval z důvodů částečného ochrnutí v havanské nemocnici, odkud byl podmínečně propuštěn minulý týden. Odhaduje se, že v kubánských věznicích je kolem 200 stovek vězňů svědomí.
(mig)