Birmingham.
Vraťme se ještě k závěrečné ceremonii na letišti, konkrétně ke slovům premiéra Davida Camerona. Ten tyto čtyři dny papeže ve Velké Británii označil za výzvu následovat svědomí, nehledat požadavky ale zodpovědnost.
?Mluvil jste k šesti milionů katolíků, ale slyšel vás národ, který má více než 60 milionů obyvatel. A také mnoho dalších po celém světě. Jim jste nabídl poselství adresované nejen katolické církvi, ale nám všem, lidem každého i žádného vyznání.?
Připomněl také slova nově beatifikovaného kardinála Newmana o tom, že ten, kdo pomůže nemocnému a potřebnému, nebo ten, kdo odpustí nepříteli, ukáže víru víc než může ukázat nejplynulejší náboženská konverzace či nejhlubší znalost Písma.
?Lidé víry, včetně našich třiceti tisíc charit motivovaných vírou, jsou stavitelé naší kultury. Pro mnohé je víra podnětem k činu. Formuje jejich názory a jednání. Je to jejich víra, která je inspiruje k tomu, aby pomáhali druhým, a to bychom měli ocenit. Víra je součástí naší země. Vždycky byla a vždycky bude. Jak jste řekl, Vaše Svatosti, víra není problém, který mají vyřešit zákonodárci ale spíš živoucí součástí národního rozhovoru. A my jsme na to hrdí. Lidé, ale nemusí sdílet náboženství, nebo s ním ve všem souhlasit, aby viděli přínos otázek, které jste položil, a které se týkají naší společnosti a toho, jak zacházíme sami se sebou a s ostatními.?
Britský premiér vyjádřil přesvědčení, že všichni mohou souhlasit s poselstvím o práci na společném dobru a povinnostech k jedincům, rodinám a společnosti. Tato povinnost starat se o druhé přesahuje hranice země. Také proto se při pátečním rozhovoru s papežskou delegací a v nedělním rozhovoru mezi premiérem a papežem hovořilo o spolupráci Spojeného království a Svatého stolce v oblasti mezinárodních témat jako problém klimatických změn, podpora mezináboženského dialogu a míru ve světě, boj proti chudobě a epidemiím, připomněl premiér Cameron a přidal se k varování před stále více se rozevírající propastí mezi chudými a bohatými, která činí svět stále méně bezpečný.
?Vaše Svatosti, vaše přítomnost zde byla pro naši zem velkou poctou a nyní, když od nás odjíždíte, doufám, že si odvážíte silné a pozitivní vzpomínky. Když myslíte na naši zem, myslete na ni jako na tu, která nejen opatruje víru, ale je také velmi soucitná. Viděl jsem její soucit v reakci na záplavy v Pákistánu. Viděl jsme ho v duchu společenství, které každodenně prokazuje dobro přátelům a sousedům.?
Řekl v závěru rozloučení se Svatým otcem premiér Cameron a popřál papeži a celé delegaci bezpečný návrat do Říma.
(MaS)