Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.10.2010 

Benedikt XVI.: Přírodní vědy nejsou ani všelékem, ani hrozbou

Vatikán. Papežská akademie přírodních věd koná své plenární zasedání a její členy dnes přijal na audienci Benedikt XVI. Tématem zasedání byl ?Přírodovědecký odkaz 20. století?, o kterém hovořil také papež ve své promluvě k osmdesáti členům této prestižní akademie, jejímiž členy jsou nejenom věřící přírodovědci. Papež poukázal na to, že přírodní vědy ve dvacátém století nepochybně přispěly k velkému pokroku. Všeobecný obrázek přírodovědy dvacátého století je však tvořen dvěma protichůdnými póly.

?Na jedné straně jsou přírodní vědy považovány za jakýsi všelék, potvrzovaný značnými úspěchy minulého století. Jejich nesčetné vymoženosti jsou tak všeobsažné a tak rychlé jakoby potvrzovaly názor, že přírodověda má odpověď na všechny otázky lidské existence, ba dokonce na nejvznešenější tužby člověka. Na druhé straně pak existuje určitý strach z přírodovědy a určitý odstup od ní, neboť vedla také ke konstrukci strašlivých jaderných zbraní.?

Přírodní vědy ovšem necharakterizuje ani jeden z těchto protipólů, pokračoval dále Benedikt XVI. Jejich posláním bylo a zůstává trpělivé a zároveň nadchnuté hledání pravdy o vesmíru, přírodě a konstituci člověka. Rozvoj věd zná navíc nejenom úspěchy, ale také selhání; jejich vývoj přináší povznášející momenty, ale také zklamání, když se po čase ukáže jednostrannost a neúplnost objevu, který byl považován za vyčerpávající. Církev pokračoval papež chová k vědcům úctu a vděčnost za jejich námahy, v nichž je nepřestává povzbuzovat.

?Dnes také samotní vědci stále více doceňují potřebu otevřenosti vůči filosofii, pokud chtějí znát logické a epistemologické založení svých vlastní metodologií a jejich závěrů. Církev je přesvědčena, že přírodním vědám prospívá, když uznávají duchovní dimenzi člověka a jeho hledání posledních odpovědí, přičemž zjišťují, že svět existuje nezávisle na nás, nepoznáváme ho plně a můžeme mu porozumět pouze do té míry, do jaké chápeme jeho vnitřní logiku.?

Přírodovědci nevytvářejí svět, pokračoval dále Benedikt XVI., nýbrž učí se o něm a snaží se ho napodobovat následováním zákonů a srozumitelnosti, které nám příroda ukazuje.

?Zkušenost přírodovědce jakožto lidské bytosti je proto dána vjemem konstanty, zákona, logu, který není stvořen, ale zpozorován. To nás vede k uznání existence všemohoucího Rozumu, který je odlišný od toho lidského a který udržuje svět. Toto je styčný bod mezi přírodními vědami a náboženstvím. Výsledkem toho je, že vědy se stávají místem dialogu, setkání mezi člověkem a přírodou, potenciálně dokonce mezi člověkem a Stvořitelem.?

Papež dále zdůraznil, že s narůstajícím rozvojem přírodních věd, je stále více vnímána potřeba interdisciplinárního přístupu, spojeného s filosofickou reflexí, která umožňuje dobrat se syntézy. Proto bude možné přírodovědecký pokrok 21.století označit za pozitivní jenom tehdy, když přírodovědci dokáží svoje objevy aplikovat a držet se přitom toho, co je správné a dobré, řekl Benedikt XVI. v závěru své promluvy ke členům Papežské akademie přírodních věd.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.10.20 Papež František vybízí vědce k etické odpovědnosti: varuje před vývojem biologických zbraní
10.7.20 Bývalý prezident Evropské centrální banky se stává členem papežské akademie
23.7.19 Německo-rumunský nositel Nobelovy ceny členem Papežské akademie věd
5.6.19 Papež odsoudil užití „práva“ jako nátlakové zbraně
15.12.18 Africké právničky na vatikánském sympoziu proti obchodování s lidmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti