VaticanNews.va

   23. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8764
Poslechem z webových stránek.5396
Četbou textů na webových stránkách.8255
Poslechem i četbou.5248


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Relikvie, ostatky a Světlo světa

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

8.12.2010 

Naším definitivním cílem je být bez poskvrny jako Maria

Benedikt XVI. na Španělském náměstí

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
I letos se scházíme zde na Španělském náměstí, abychom vzdali hold Neposkvrněné Panně u příležitosti jejího významného svátku. Vás všechny, kteří jste přišli v takovém počtu, jakož i vás, kteří se účastníte prostřednictvím radia a televize, co nejsrdečněji zdravím. Jsme shromážděni u tohoto historického památníku, který je dnes celý obklopen květy na znamení lásky a úcty římského lidu k Ježíšově Matce. Nejkrásnějším a nejmilejším darem, který jí podáváme, je pro ni naše modlitba, kterou neseme v srdci a kterou se svěřujeme její přímluvě. Jsou to invokace díkůvzdání a proseb. Poděkování za dar víry a za všechno dobro, které denně od Boha dostáváme, a prosby za různé potřeby, za rodinu a zdraví, v těžkostech, které nám přináší život.

Avšak přicházíme-li sem, zejména v tento den 8. prosince, je mnohem důležitější to, co od Marie dostáváme, než to, co jí dáváme. Od ní totiž dostáváme poselství určené každému z nás, městu Řím a celému světu. I já, který jsem biskupem tohoto města, přicházím, abych naslouchal nejenom kvůli sobě, ale kvůli všem. Co nám tedy říká Maria? Mluví k nám Božím Slovem, které se stalo tělem v její lůně. Tímto jejím ?poselstvím? není nic menšího než Ježíš. On je celým jejím životem. Díky Jemu a skrze Něho je Neposkvrněná. A jako se Syn Boží stal člověkem pro nás, tak také ona, Matka, byla uchráněna od prvotního hříchu pro nás, pro všechny, jako záloha Boží spásy každého člověka. Maria nám tak sděluje, že jsme všichni povoláni otevřít se působení Ducha svatého, abychom mohli v našem konečném údělu být neposkvrnění, tedy plně a definitivně svobodní od zla. Říká nám to svou vlastní svatostí, svým pohledem plným naděje a soucitu, který je naznačen v těchto slovech: ?Neboj se, dítě, Bůh tě má rád; miluje tě osobně; myslel na tebe dříve než jsi přišel na svět a povolal tě k existenci, aby tě naplnil láskou a životem; a proto ti vyšel naproti, připodobnil se ti, stal se Ježíšem, Bohočlověkem, ve všem ti podobným kromě hříchu; sebe samého dal za tebe smrtí na kříži, a tak ti dal nový život, svobodný, svatý a neposkvrněný? (srov. Ef 1,3-5).

Toto poselství nám Maria předává a když sem přicházím o této slavnosti, jsem udiven, neboť cítím, že je adresováno celému městu, všem mužům a ženám, kteří v žijí v Římě: i těm, kteří na to nemyslí a kteří ani nevědí, že dnes je slavnost Neposkvrněné; těm kdo jsou osamoceni a opuštěni. Mariin pohled je pohledem Boha obráceným ke každému. Dívá se na nás láskou samotného Otce a žehná nám. Chová se jako naše ?advokátka? ? a tak ji také vzýváme v modlitbě Salve Regina: Advocata nostra. I kdyby všichni o nás mluvili špatně, Ona, Matka by mluvila dobře, protože její neposkvrněné srdce je v plném souladu s Božím milosrdenstvím. Tak se dívá i na toto město: nikoli jako na anonymní aglomerát, ale jako na souhvězdí, ve kterém Bůh zná všechny osobně, jednoho po druhém, a jménem nás volá, abychom zářili jeho světlem. Ti kteří jsou v očích světa první, jsou u Boha poslední; ti kteří jsou maličcí, jsou u Boha velcí. Matka se na nás dívá jako Bůh hleděl na ni, prostinkou Nazaretskou dívku, bezvýznamnou v očích světa, ale vyvolenou a ceněnou Bohem. Kdo jiný než ona lépe rozpoznává moc Boží milosti? Kdo jiný než ona zná lépe, že pro Boha nic není nemožné a že může dokonce zlo obrátit v dobro?

Ano, drazí bratři a sestry, toto poselství zde u paty Neposkvrněné Panny Marie přijímáme. Je to poselství důvěry pro každou lidskou osobu tohoto města a celého světa. Poselství naděje, které není tvořeno slovy, ale samotným jejím osudem: ona, žena našeho pokolení přivedla na svět Božího Syna a sdílela s Ním celou svou existenci! A dnes nám říká: toto je i úděl tvůj, váš, úděl všech: být svatí jako náš Otec, být neposkvrnění jako náš Bratr Ježíš Kristus, být milovanými dětmi, které mají všechny tvořit jednu velkou rodinu bez hranic národností, barev pleti či jazyků, protože jenom jeden je Bůh, Otec každého člověka.

Díky Neposkvrněná Matko, že jsi stále s námi! Stále bdi nad naším městem: potěšuj nemocné, osměluj mladé, buď oporou rodinám. Vlévej sílu odmítat zlo v každé jeho formě a volit dobro, i když něco stojí a je třeba se přitom ubírat proti proudu. Daruj nám potěšení z pocitu, že jsme Bohem milováni, požehnáni a předurčeni být jeho dětmi.

Neposkvrněná Panno, naše něžná Matko, oroduj za nás.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.12.20 Papež František uctil P. Marii v časných ranních hodinách
11.11.20 Papež připomenul sto devadesáté výročí mariánského zjevení v Rue du Bac
8.12.19 Papež: Naším největším ohrožením je korupce srdce
8.12.18 Za rodiny a jejich práva se modlil papež u mariánského sloupu
8.12.17 Petrův nástupce vzdal hold Madoně počaté bez poskvrny prvotního hříchuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

Arcibiskup Manaus děkuje papeži za dar na nákup kyslíkových bomb

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Nesmyslná krutost, píše papež o atentátech v Bagdádu

Papežova předmluva ke sbírce veršů: Krása je zkušenost

Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba za jednotu křesťanů

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti