Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.1.2011 

Benedikt XVI. mluvil k velvyslancům o porušování náboženské svobody ve světě

Vatikán. ?Skutečný pokoj je třeba vytvářet obranou náboženské svobody.? Tato naléhavá výzva Benedikta XVI. prostupovala celou jeho ? téměř půlhodinovou - promluvu, kterou pronesl dnes v rámci tradičního novoročního setkání papeže se členy diplomatického sboru při Svatém stolci. Velvyslanci zastupující 178 států si jednotlivě vyměnili novoroční blahopřání se Svatým otcem. Českou republiku reprezentoval velvyslanec Pavel Vošalík. Na začátku setkání pozdravil papeže děkan diplomatického sboru, velvyslanec Hondurasu, Alejandro Valladares Lanza. Papež se ve své promluvě soustředil na kvalitu náboženské svobody z globálního hlediska, ale zmínil také konkrétní zejména poslední antikřesťanské útoky v Iráku a Egyptě, poukázal na problém kontroverzního zákona o rouhání v Pákistánu, a pozastavil se také u západních, zejména evropských pokusů odstranit náboženskou dimenzi ze života společnosti.

?Náboženská dimenze je nepopiratelnou a nepotlačitelnou charakteristikou lidského bytí a jednání, měřítko realizace údělu člověka a budování společnosti, do které patří. Pokud tedy jednotlivec nebo jeho okolí přehlíží nebo popírá tento základní aspekt, vznikají nevyváženosti a konflikty na všech stupních, jak na rovině osobní, tak na rovině vztahů mezi lidmi.?

Tato primární a základní pravda, pokračoval dále papež, je důvodem toho, proč jsem v poselství k letošnímu Světovému dni míru označil náboženskou svobodu za základní cestu k budování pokoje. Mír totiž vzniká a uchovává se pouze tehdy, když může člověk svobodně hledat Boha a sloužit mu ve svém srdci, ve svém životě a ve vztazích vůči druhým. Benedikt XVI. vybídnul velvyslance ke společnému pohledu do jednotlivých zemí a do celého světa.

?Nejsme snad ve světovém měřítku, bohužel, svědky početných situací porušování nebo popírání náboženské svobody? Není až příliš často zpochybňováno či pošlapáváno právo člověka, které je skutečně primární, protože bylo historicko potvrzeno jako první a protože jeho předmětem je konstitutivní dimenze člověka, totiž jeho vztah ke Stvořiteli? Domnívám se, že společnost, její představitelé a veřejné mínění si dnes více než kdy předtím, byť ne vždy přesně, uvědomuje toto vážné zranění, kterým trpí homo religiosus ve své důstojnosti a svobodě, jak na to opakovaně upozorňuji.?

Benedikt XVI. pak konkrétně připomněl nejprve atentáty, rozsévající smrt, bolest a zármutek mezi křesťany v Iráku, kteří jsou tak nuceni odcházet ze své vlasti, kde jejich předkové žili celá staletí; poukázal rovněž na nedávný teroristický útok proti věřícím v Alexandrii.

?Na Blízkém východě jsou křesťané původními a autentickými občany, věrnými své vlasti a veškerým svým povinnostem. Je přirozené, že se budou moci těšit všemi občanskými právy, svobodě svědomí a kultu, svobodě na poli vzdělávání a výchovy či užívání sdělovacích prostředků. V této souvislosti oceňuji pozornost vůči právům nejslabších a politickou prozíravost některých evropských států, které reagovali v posledních dnech a požadují společnou odpověď Evropské unie na obranu křesťanů na Blízkém východě.?

Papež se potom dovolával práv zahraničních pracovníků na Arabském poloostrově a vyzval Pákistán ke zrušení zákona o rouhání, který je záminkou pro pronásledování náboženských menšin, přičemž zmínil také tragickou vraždu guvernéra Paňžábu, Salmana Tasíra. Poukázal na akty násilí proti křesťanům v jižní a jihovýchodní Asii a také v Africe, konkrétně na kostely v Nigérii. Vyjádřil solidaritu s katolíky v Číně, kde zejména církevní hierarchie prožívá těžkosti a zkoušky.

?Přeneseme-li svůj pohled od Východu k Západu, ocitneme se před jiným typem ohrožení plného uplatňování náboženské svobody. Myslím v první řadě na země, kde je kladen velký důraz na pluralismus a toleranci, ale kde náboženství trpí rostoucí marginalizací. Náboženství, každé náboženství, bývá považováno za nedůležitý faktor, který je pro moderní společnost cizí, ba dokonce škodlivý, a je vyvíjena snaha zabránit různými způsoby jeho vlivu na společenský život. Bývá požadováno, aby křesťané v rámci svých profesí jednali bez vztahu ke svému náboženskému a mravnímu přesvědčení anebo dokonce proti němu, jako např. tam, kde platí zákony, jež omezují právo na námitku svědomí zdravotnickým pracovníkům nebo určitým právníkům. V tomto kontextu je potěšitelná zpráva o rezoluci Rady Evropy z loňského října na ochranu práva zdravotnického personálu na námitku svědomí vzhledem k určitým zákrokům, které vážně porušují právo na život, jako interrupce.?

Benedikt XVI. upozornil na odstraňování náboženských, zejména křesťanských symbolů z veřejného života, což označil za omezování práv věřících a zároveň odřezávání se od kulturních kořenů vícerých národů. Svatý otec vyjádřil vděčnost těm vládám, církevním a společenským institucím, jednotlivým osobám ? věřícím i nevěřícím, které spolu s pravoslavným moskevským patriarchátem stanuly na straně obhajoby těchto hodnot.

?Uznávat náboženskou svobodu znamená zaručovat náboženským komunitám svobodnou činnost ve společnosti, včetně jejich iniciativ v sociálním, charitativním a výchovném sektoru. Ostatně, všude na světě je zřejmá plodnost děl katolické církve v těchto oblastech. Je znepokojivé, že tato služba, kterou náboženské komunity nabízejí celé společnosti, zejména při výchově mladých generací, je znevýhodňována nebo brzděna legislativními projekty, které se snaží vytvářet určitý druh státního monopolu v oblasti školství, jak bylo zaznamenáno v některých zemích latinské Ameriky? Vybízím všechny vlády, aby podporovaly výchovně-vzdělávací soustavy, které respektují prvořadé právo rodin rozhodovat o výchově svých dětí a které se inspirují principem subsidiarity, jenž je zásadní pro organizaci spravedlivé společnosti.
Nemohu také přejít mlčením další ohrožení náboženské svobody rodin v některých evropských zemích, kde je ukládána povinná účast na kursech sexuální či občanské výchovy, které předávají domněle neutrální koncepce osoby a života, ale které ve skutečnosti vyjadřují antropologii, odporující víře i normálnímu rozumu.
?

Papež dále zdůraznil, že činnost Apoštolského stolce, včetně jeho konkordátů a různých dohod se státy, slouží náboženské svobodě. Vyjádřil přitom také uspokojení z rozhodnutí vietnamské vlády přijmout ustanovení papežského představitele, který bude tamější katolické komunitě tlumočit péči Petrova nástupce.

?Chtěl bych na závěr mocně zdůraznit, že náboženství nepředstavuje pro společnost žádný problém, není faktorem znepokojení či konfliktu. Chtěl bych opakovat, že církev neusiluje o privilegia, ani nechce zasahovat do oblastí, které nejsou vlastní jejímu poslání, nýbrž jednoduše plnit toto své poslání svobodně.?

Papež v závěru připomněl jako příklad tohoto poslání život a dílo bl. Matky Terezy z Kalkaty a sté výročí jejího narození. Její příklad ukazuje světu, že nasazení, které se rodí z víry je přínosem pro celou společnost.

?Kéž se žádná lidská společnost dobrovolně nezbavuje základního přínosu, který představují jednotlivci i náboženské komunity, neboť - jak připomíná Druhý vatikánský koncil - společnost zajišťující plně a všem náboženskou svobodu má prospěch z hodnot ?spravedlnosti a pokoje, které mají původ ve věrnosti lidí vůči Bohu a jeho svaté vůli.? (Dignitatis humanae, 6).?

Řekl mimo jiné Benedikt XVI. členům diplomatického sboru při Svatém stolci.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papeže by chtěli všichni
8.2.21 Papež František k diplomatickému sboru: Mít na paměti přesažnou důstojnost člověka
9.1.20 Novoroční setkání papeže Františka s diplomatickým sborem: Naděje vyžaduje realismus
9.9.19 Idolatrická ekonomie potřebuje oběti lidských životů na oltáři spekulace a profitu
23.5.19 Papež k velvyslanců: Pozornost k nejzranitelnějším má jméno. Bratrství!



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti