Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.2.2011 

Benedikt XVI.: Obtížná je výchova v kultuře, která z relativismu činí vlastní krédo

Vatikán. ?Stále obtížnější a svízelnější je poslání vychovávat uprostřed kultury, která vytváří z relativismu své vlastní krédo?, poznamenal Benedikt XVI. hned v úvodu své promluvy ke členům Kongregace pro katolickou výchovu, která se v těchto dnech sešla ke svému plenárnímu zasedání ?V této kultuře chybí světlo pravdy, řekl dále Svatý otec, ba dokonce mluvení o pravdě je považováno za nebezpečné, čímž je podněcována pochybnost o základních hodnotách osobní i komunitní existence.? Papež dále zdůraznil význam četných výchovně-vzdělávacích institucí, které se inspirují křesťanskou vizí člověka a reality.

?Výchova je úkonem lásky, uplatňováním ?intelektuální charity?; vyžaduje odpovědnost, oddanost a životní koherenci.?

Za nejdůležitější formační instituci pro život církve označil Benedikt XVI. kněžský seminář, který se má stát cennou životní etapou kandidáta kněžství, v níž má zakusit, že je ?Ježíšovým učedníkem?.

?Tento čas věnovaný formaci si proto žádá určitý odstup, jakousi ?poušť?, protože Pán mluví k srdci hlasem, který je slyšet v mlčení (srov. 1 Král 19,12); je však nezbytná také ochota ke společnému životu a komunitní dimenzi, jež předjímá ?svátostné bratrství?, které má charakterizovat diecézního kněze (srov. Presbyterorum ordinis, 8) a na které jsem chtěl poukázat v nedávném Listu seminaristům:?kněžími se nestáváme osamoceně. Je potřebné ?společenství učedníků?, celek těch, kteří chtějí sloužit společné církvi.?

V souvislosti s tím Svatý otec zmínil také studium a přípravu dokumentu o Internetu a seminární formaci, poukázal na ?nezbytnost rozlišování v rozvážném a inteligentním používání tohoto nástroje, který může sloužit nejenom ve studiu, ale také v pastoraci budoucích kněží.? Papež připomněl také 70. výročí vzniku Papežského díla pro kněžská povolání, které má usnadňovat spolupráci mezi Svatým stolcem a místními církvemi při promoci povolání ke služebnému kněžství:

?Je zapotřebí, aby tato pastorace povolání zdůrazňovala nejenom hodnotu všeobecného povolání následovat Ježíše, ale aby kladla jasnější důraz na profil služebného kněžství, jež se vyznačuje specifickým připodobněním se Kristu, které jej podstatně odlišuje od ostatních věřících a klade jej do jejich služeb.?

Benedikt XVI. dále zmínil revizi apoštolské konstituce Sapientia christiana o studiích na církevních fakultách a univerzitách, které se věnuje Kongregace, a konstatoval, že zvláštním předmětem reflexe bude zejména oblast teologie.

?Je důležité stále více upevňovat spojení mezi teologií a studiem Písma svatého, aby tak bylo opravdu její duší a jejím srdcem. Je proto nezbytné, aby teologie byla v úzkém spojení s osobní i komunitní modlitbou, zejména liturgickou. Teologie je scientia fidei a modlitba živí víru. Ve sjednocení s Bohem je tajemství určitým způsobem zakoušeno, stává se blízkým a tato blízkost je světlem pro rozum.?

Benedikt XVI. pak zdůraznil také spojení teologie s dalšími disciplínami, je-li vyučována na katolických anebo ? jako je tomu v mnoha případech - na státních univerzitách.

?Blahoslavený John Henry Newman mluvil o kruhu vědění (circle of knowledge), aby poukázal na to, že existuje vzájemná závislost mezi různými odvětvími vědění, přičemž však pouze Bůh a On sám má vztah k celku reality. Eliminace Boha by tudíž vedla k rozbití kruhu vědění. Katolické univerzity se svou velmi přesnou identitou a svojí otevřeností na ?celek? lidské bytosti, mohou významně přispět k prosazování jednoty vědění a orientovat studenty i vyučující ke Světlu světa, k ?pravému světlu, které osvěcuje každého člověka? (Jan 1,9).?

Benedikt XVI. poukázal také na problematiku mezikulturní výchovy, která je předmětem reflexí plenárního zasedání Kongregace pro katolickou výchovu a vyzval k odvážné a novátorské věrnosti, která dovede spojovat jasné vědomí vlastní identity a otevřenost vůči jinakosti vzhledem k požadavkům společného života v multikulturních společnostech.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.12.20 Instrukce pro církevní instituty vyššího vzdělávání
10.9.20 Konkrétní a reálné vztahy jsou jádrem výchovy a vzdělání – list Kongregace pro katolickou výchovu
20.2.20 Papež: Mějme odvahu dobře zaplatit vychovatelům
10.12.19 Svatý stolec představil velvyslancům globální edukativní pakt
25.6.18 Úloha katolické výchovy? Dát duši globalizovanému světuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti