Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.5.2011 

Kard. Koch: Stará liturgie má inspirovat a vyvolat nové liturgické hnutí

Vatikán. Motu proprio Summorum pontificum je určeno pro celou Církev, aby znovu objevila bohatství dávné liturgie. Benedikt XVI. tak inicioval reformu liturgické reformy, nové liturgické hnutí. Má vysvobodit Církev z dualismů různého druhu, do nichž upadla po koncilu navzdory úmyslům koncilních otců – tvrdí kard. Kurt Koch, předseda vatikánského úřadu pro ekumenismus.

V sobotu, den po ohlášení vatikánské instrukce o správném uplatňování motu proprio, se na Papežské univerzitě sv. Tomáše v Římě diskutovalo o významu tohoto dokumentu. Jednodenní konference se účastnili mimo jiné kardinálové Cañizares a Koch. Druhý z jmenovaných mluvil o staré liturgii jako o mostu pro nový ekumenismus. Jak vysvětlil, jde o ekumenismu vnitrokatolický, který ovšem, nezdaří-li se, bude mít negativní důsledky pro celé ekumenické hnutí. Navzdory očekávání v tomto vnitrocírkevním ekumenismu nejde v první řadě o vyřešení vztahu „ke katolíkům preferujícím starou liturgii, jako jsou věřící z Bratrstva sv. Petra nebo následovníci arcibiskupa Lefebvra“. Problém je daleko širší. Kard. Koch vidí v motu proprio skutečný počátek reformování reformy a také důrazný apel na skoncování s tak zvanou hermeneutikou diskontinuity v interpretaci II. vatikánského koncilu. Pro šéfa Papežské rady pro jednotu křesťanů nejsou totiž hlavním problémem současné Církve milovníci staré liturgie, ale ti, kdo se neshodují s papežskou interpretací koncilu, tedy s jeho čtením v kontinuitě církevní tradice. Nejvýrazněji se to projevuje v otázce liturgie, protože liturgie byla první a nejviditelnější koncilovou reformou, ale nemenší měrou se to týká i dalších oblastí života Církve, včetně ekumenismu.

Jako příklad jmenoval kard. Koch celou sérii dualismů, do nichž upadla liturgie Církve pod vlivem chybné reformy. Patří mezi ně např. rozšířené tvrzení, že před koncilem byla eucharistie chápána především jako oběť, zatímco dnes je hlavně hostinou. Dřív byla údajně téměř soukromou záležitostí kněze, dnes je dílem celého shromáždění. Švýcarský kardinál naznačil, že v takto chybném pojetí eucharistie žijí dnes široké kruhy církevního společenství. Benedikt XVI. to chce změnit. Odtud jeho vstřícný postoj k návratu staré liturgie. „Nejde totiž jen o historii, nýbrž o cenné dědictví, z kterého máme čerpat i dnes.“ To je také podle kard. Kocha hlavní záměr motu proprio. Jinými slovy papež doufá, že přítomnost staré liturgie v životě Církve bude provokovat, inspirovat, obohacovat a povede ke vzniku nového liturgického hnutí.

Kard. Kurt Koch očekává, že koexistence dvou forem latinského obřadu nebude trvat dlouho. Podle něj časem dojde spíš ke vzniku nové formy, která bude plodem vzájemného obohacování, rozvoje a očištění. Švýcarský kardinál přiznává, že nové liturgické hnutí má v Církvi mnoho protivníků. Ti považují výsledky pokoncilní reformy za nedotknutelné a budou je bránit s naprosto nesmlouvavým konzervativismem. Kard. Koch nicméně zdůrazňuje, že vezmeme-li v úvahu reálný stav dnešní liturgie, je kritické hodnocení pokoncilní reformy naprosto opodstatněné. „Můžeme se ptát – uvádí – zda v pokoncilní reformě byly vskutku naplněny všechny postuláty otců koncilu. Možná některé zásadní výroky konstituce o posvátné liturgii zůstaly opominuty nebo dokonce došlo k vědomému posunu oproti doporučením koncilu.“ V tom kontextu vyvstává hluboký smysl reformování reformy, kterému dal počátek Benedikt XVI. v motu proprio Summorum Pontificum – uvedl šéf vatikánského úřadu pro ekumenismus.

(podle Osservatore Romano)

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.8.19 Misál v jazyce guaraní
26.8.19 Papež František vybízí k objevování významu liturgie
27.8.17 Liturgická reforma je nezvratná, ale kýžený účinek ještě nepřinesla
24.8.17 Papež František o obnovené liturgii
28.7.17 Řeholní sestra oddávala katolický sňatekHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti