Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.6.2011 

První pouť evropských Romů do Říma

Řím. V sobotu 11. června papež přijme ve Vatikánu asi 1400 evropských Cikánů u příležitosti jejich pouti do Říma, organizované na památku 150 let od narození a 75 let od mučednické smrti bl.Zeffirina Giméneze Mally, cikánského mučedníka španělského původu. Blahoslavený Zeffirino, františkánský terciář a člen společenství sv.Vincenta, byl zabit roku 1936 ve svých 75 letech v aragonském Barbastro, protože bránil kněze, kterému hrozilo uvěznění.

Podle odhadů žijí na celém světě na 36 milionů Cikánů, z nichž 18 milionů se nachází v Indii, 15 v Evropě a více než 2 miliony na americkém kontinentě. V Itálii je přítomno 170 tisíc příslušníků tohoto etnika. Pouť organizuje Papežská rada pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov ve spolupráci s nadací „Migrantes“ Italské biskupské konference, římskou diecézí a komunitou Sant´Egidio. Fabio Colagrande, redaktor Vatikánského rozhlasu, hovořil o události s představeným komunity Sant´Egidio, jímž je prof. Marco Impagliazzo:

Je to historicky první případ, kdy papež ve Vatikánu na svatopetrském náměstí přijme Romy, Sinty a všechny další představitele cikánského etnika. Již to samo o sobě je významný moment, který svědčí o tom, nakolik církev a papež milují Cikány a nakolik se zasazují o to, aby byli uznáni za evropskou menšinu s příslušnými právy a povinnostmi. Je důležitý v kontextu proticikánských nálad, které se šíří mnohými evropskými zeměmi a jsou na denním pořádku. Avšak tento okamžik je významný i kvůli tomu, že sami Cikáni touží po změně – skutečně se chtějí integrovat do naší evropské společnosti. Věřím proto, že Církev touto audiencí chce podpořit tyto změny v dějinách Cikánů, kteří se z velké většiny již necítí jako kočovníci, ale usilují o integraci.

Během setkání papeže s Cikány předseda Papežské rady pro pastoraci migrantů, mons.Veglió, seznámí Svatého otce se vzrůstající účastí tohoto etnika na životě Církve.Cikáni nacházejí v Církvu duchovní sílu a pomoc, která kontrastuje s častou nedůvěrou a vyděděním...

V mnohých evropských zemích a i v Itálii se Cikáni účastní života církve, katechismu, svátostí. Na audienci bude přítomno i několik řeholnic a kněží z těchto národů a také jáhni, připravující se na kněžské svěcení. Skutečnost, že existují Romové, žijící zasvěceným životem v katolické církvi, není všeobecně známa a je správné na ni upozornit.

Papež se seznámí se zkušeností katolické cikánské ženy, která přežila koncentrační tábor v Osvětimi a Bergen-Belsenu...

Ano, je to Ceija Stoika – žena, která prošla velkým utrpením. Pocházela z rodiny 200 lidí, z nichž pouze 6 přežilo válku a vyhlazovací tábory. Ceija Stoika byla v deviti letech deportována z Rakouska do Osvětimi a potom – jak sama řekla – do Bergen-Belsenu. Svědectví o ní přinese dívenka žijící v romském táboře. Připomene nám, že Evropa nemůže zapomenout na bolestnou zkušenost Osvětimi a zdůrazní svým poetickým jazykem, že koncentrační tábory sice už neexistují, ale možná jenom spí. Je tedy třeba bdít a mít se na pozoru před jakoukoliv formou rasismu či antisemitismu.

Profesore Impagliazzo, je pravda, že v tomto období mnohé země organizují nové iniciativy ve prospěch pozitivní integrace různých cikánských skupin?

Na evropské úrovni se směřuje k integraci, protože bez ní tito lidé budou stále problémově žít na okraji společnosti, budeme je stále odmítat nebo budou mít problémy s našimi zákony. Podle mého názoru je největší evropskou změnou postoj k romským dětem – je jasné, že první a nejdůležitější formou integrace těchto národů je školní docházka jejich mládeže, díky které budou mít budoucnost.



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.9.20 Pastorační centrum pro Romy: Katecheze i příprava na zaměstnání
8.4.17 Papežský pozdrav účastníkům konference o Romech
26.10.15 Papežská audience pro romské poutníky: Obraťme list!
24.10.15 Pouť Romů do Říma
2.8.12 Porrajmos - památka vyvraždění 500 tisíc maďarských Romů



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti