Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.7.2011 

Papežská delegace na vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu

Vatikán/Džuba. Tiskové středisko Svatého stolce vydalo prohlášení k dnešnímu vyhlášení nezávislosti republiky Jižní Súdán v jejím hlavním městě Džubě. Svatý otec u této příležitosti vysílá do země oficiální delegaci, aby přinesla obyvatelům, z nichž mnozí jsou katolíci, jeho přání míru, svobody a rozvoje. Delegaci vede nairobský arcibiskup a předseda Keňské biskupské konference, kard. John Njue, a jejími dalšími členy jsou apoštolský nuncius v Súdánu, mons. Leo Boccardi, a sekretář keňské apoštolské nunciatury, mons. Javier Herrera Corona.

Sekretář pro vztahy se státy, mons. Dominique Mamberti, před dvěma dny přijal delegaci súdánského parlamentu, již vedl Ahmed Ibrahim Elhair, předseda Súdánského národního shromáždění. Při rozhovoru vyjádřil zájem Svatého stolce na nastolení míru, smíření a respektování všech práv, především náboženské svobody. Na těchto základních pilířích je nutné budovat nové sociálně-politické směřování oblasti a pouze při jejich respektování bude možné pohlížet do budoucnosti s nadějí, zdůraznil mons. Mamberti.

Svatý stolec udržuje stabilní diplomatické vztahy s Chartúmem od roku 1972 a nyní s patřičnou rozvahou prověří případné požadavky ze strany vlády Jižního Súdánu. Zároveň vyzývá mezinárodní společenství, aby podpořilo otevřený, mírový a konstruktivní dialog, díky němuž by obě země nalezly řešení sporných otázek.

Také Ekumenická rada církví zaslala vznikajícímu, 54. nezávislému africkému státu, poselství s přáním „mírové budoucnosti“ a přislíbila nově ustavené republice svou podporu v „tomto historickém okamžiku“.

Jihosúdánští biskupové přivítali nezávislost slovy mons. Rudolpha Denga, biskupa diecéze Wau: „Bůh je vskutku velký, jestliže se někteří z nás mohli stát svědky tolik očekávané nezávislosti naší země“, sdělil biskup Deng agentuře CISA, a pokračoval: „Vedla k ní dlouhá cesta, která náš lid stála životy, mnohá utrpení, chudobu a ponižování.“ Biskup se netajil obtížemi, které novou zemi čekají:“ Zoufale potřebujeme církevní personál – kněze, řeholníky a řeholnice, připravené laiky. Rovněž tak nám chybí kostely, školy, nemocnice, neboť dvacet let občanské války za sebou zanechalo jenom chaos. Důvěřujeme však Bohu, že k nám shlédne“, uzavřel jihosúdánský biskup. Pomoc jihosúdánské katolické komunitě poskytne Konference východoafrických biskupských konferencí (AMECEA), jež právě v těchto dnech oslavila 50 let od svého vzniku, avšak i súdánská místní církev, jíž zůstává i nadále součástí. Právě o přispění súdánské církve k vyřešení občanské války se v rozhovoru s O.Mosesem Hamungolem vyjádřil chartúmský kardinál Garbriel Zuberi Wako: „Snažili jsme se lidi přesvědčit, že násilím a válkou se nic nevyřeší a že nejlepší cestou je dialog a spolupráce, vedoucí k dosažení míru. Mnohokrát jsme museli vládě jasně říci, že její politika nevede k usmíření. Stejně tak vyzýváme k mírové politice i obyvatele jihu, kteří vyvolávají střety. Žádáme všechny, aby se za mír modlili. Kmenové půtky, krádeže, vyvlastňování půdy otevřely bránu zlu, které změnilo morálku lidí a ospravedlňovalo válku a nenávist. Cílem naší pastorace je vytvořit novou mentalitu – zaměřujeme se přitom hlavně na školní děti.

Jaká bude role katolické církve v Jižním Súdánu?

Bude udržovat mír, smíření a jednotu, neboť právě nyní utichly největší konflikty, vyvolané mezi jihosúdánskými kmeny kvůli krádežím dobytku, které zapříčinily neodůvodněné vraždění. Lidé musí pochopit, že mír je vzácná věc a že se jej nemohou vzdát. V Jižním Súdánu se nyní rozvíjí nové pojetí míru a občanské sounáležitosti a to je důležité.

řekl chartúmský arcibiskup, kard. Wako.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.1.20 Františkánský misionář: Zoufalství ničí životy mladých
20.8.16 Nová vlna násilí v Jižním Súdánu
6.8.16 Jižní Súdán: hladomor a šedesát tisíc běženců
21.7.16 Kardinál Turkson v Jižním Súdánu
18.5.16 Slovenská řeholnice a lékařka postřelena v Jižním Súdánu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti