Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.8.2011 

Rusko je zemí s největším počtem věřících v Evropě

Moskva. Rusko je zemí s největším počtem věřících v Evropě, což vysvětluje pozornost, kterou Benedikt XVI. obrací k této zemi. Papež usiluje o spolupráci, která by bránila křesťanské hodnoty před šířícím se sekularismem, píše italský publicista Marco Tosatti ve svém příspěvku na internetovém portále Vatican Insider.

Drtivá většina Rusů věří v Boha – 82% podle sociologického šetření nadací „Public Opinion“ a „Wednesday“, které jsou napojeny na synodální oddělení pro mládež ruské pravoslavné církve. Výzkum zpracoval odpovědi půldruhého tisíce lidí starších 18 let, trvale žijících ve 44 ruských krajích.

Výsledek studie je překvapivý. V zemi, která celým generacím vnucovala ateismus, vyučovala jej na univezitách a věnovala mu minimálně jedno muzeum, se pouze 13 procent dotázáných označilo za rozhodné ateisty a pět procent ateismus váhavě připouští. Za ateisty se označují převážně muži (dvě třetiny) a příslušníci slabších sociálních vrstev. V porovnání s jinými evropskými zeměmi se tak Rusko umístilo na přední příčky, co se počtu věřících týče. Podle výzkumů agentury Interfax je německých nevěřících 31%, anglických 34% a belgických 36%.

Čtvrtina z respondentů, kteří věří v Boží existenci, tvrdí, že nepatří k žádnému organizovanému náboženství. Polovina věřících se naproti tomu hlásí k ruské ortodoxní církvi. Nevýrazně zastoupena jsou další vyznání – čtyři procenta věřících se prohlašuje za muslimy, nepatrně je katolíků, protestantů, buddhistů a židů. Avšak i mezi věřícími pravoslavnými pouze tři ze sta docházejí na pravidelné týdenní bohoslužby.

Nicméně i to postačuje k tomu, aby moskevský starosta Sergej Sobjanin od svého nástupu do funkce před necelým rokem nepokračoval v plánu stavby dvouset nových pravoslavných kostelů v hlavním městě. Na osmdesáti parcelách již stavební práce začaly, dalších dvacet pozemků bude církvi předávno v dohledně době. Jak prohlásil patriarcha ruské pravoslavné církve Kyrill, pokud se program výstavby uskuteční, změní se náboženská podoba Ruska.

Moskevský patriarchát nyní po letech státního ateismu musí čelit plíživému sekularismu. „Sovětský režim stejně jako současný sekularismus přivádějí pravoslavné ke spojenectví s dalšími křesťanskými vyznáními. O spolupráci pravoslavných s katolíky se veřejně nemluví, avšak je patrná jak na diplomatické úrovni, tak v terénu,“ tvrdí Jean François Thiry. Tento čtyřiačtyřicetiletý ředitel původně malého nakladatelství, nazvaného „Duchovní knihovna“ pochází z Nizozemí. Usadil se v Rusku, s nímž kulturně souzní, a začal vydávat knihy duchovního obsahu. Postupně se z iniciativy vyvinulo ekumenické kulturní centrum v ulici Pokrovka, slavnostně otevřené v roce 2004, které vydává teologicko-filosofické i literární publikace klasiků 20. století a jemuž jsou nakloněny církevní i politické špičky. „Od roku 1993 se snažíme o spolupráci katolíků s pravoslavnými“, pokračuje Thiry, „a pozorujeme, jak se vyvíjí reakce na zprávy z Vatikánu. To, co dnes říká Benedikt XVI., je a priori přijímáno pozitivně a s velkou pozorností. Pro Jana Pavla II. by to bylo nemyslitelné. Rusové ho nečetli a nechápali – možná kvůli omezenosti nás katolíků, snad kvůli předsudkům, či jednoduše proto, že doba ještě nedozrála“, uzavírá ředitel „Duchovní knihovny“.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.12.20 Ikona Narození Páně
18.7.18 Ruská pravoslavná církev připomněla 100. výročí mučednictví cara Mikuláše II.
29.7.17 Katechismus ruského pravoslaví o „ekumenismu“
27.7.17 Dva a půl milionu lidí přišlo uctít ostatky sv. Mikuláše
13.6.17 Ekumenismus svatých slaví v Rusku úspěchHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti