Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

14.8.2011 

O dobře vychovaných výtržnících

Milan Glaser

Plenění a drancování v Anglii nelze vysvětlit jenom aktivitou zločineckých gangů či chudých imigrantů, kteří mezi sebou nota bene komunikují moderními technologiemi. Události v Anglii jsou spíše projevem jakéhosi mravního kolapsu, který propukl v nejmladších řadách tamějšího obyvatelstva. Pokud by totiž šlo jenom o zoufalství frustrovaných chudých imigrantů, nemohla by se mezi zadrženými výtržníky ocitnout například dcera britského miliardáře, Laura Johnson, 19 letá studentka anglické a italské literatury na univerzitě v Exeter, která spolu s několika vrstevníky vykradla zboží z obchodu s elektronikou za 5 tisíc liber a za dalších 500 liber pak alkohol a cigarety. Velmi ilustrativní je v tomto směru jedna filmová reportáž BBC z 9.srpna, v níž dvě dívenky v anonymitě vysvětlily svoji osobní účast. Držely přitom v rukou kradenou láhev vína a takto nahlas přemítaly: „Všichni se vzbouřili... pomátli... kradli... kradli flašky.. vlomili se do obchodů... byl to dav, zábava... Pili jsme celou noc... Je to vina vlády… konzervativní nebo jaké... Nevím. Bohatí mají firmy. Ukazujeme bohatým, že si děláme, co chceme.“

Tato slova zejí duchovní prázdnotou, ale zároveň či právě proto také naznačují příčinu toho, co se dělo v ulicích anglických měst. Italský psycholog Roberto Marchesini se domnívá, že tito mladí lidé nejsou nevychovaní, nýbrž právě naopak. Velmi dobře vnímají a kopírují ducha, který dominuje v našem mediálním, kulturním a sociálně-politickém prostředí, a svými činy ho kreativně a velice věrně vyjadřují. Tento postřeh není laciná výmluva čili pokus o sejmutí viny z konkrétních viníků a její přesunutí na nějaký abstraktní podmět, společnost apod. Je to přiléhavé a opravdu zodpovědné objasnění motivů kolektivního plenění v Anglii v rámci sjednocujícího se lidského společenství čili globalizace, která je právě v této zemi nejpokročilejší. Zmíněnou duchovní prázdnotu lze popsat a vylíčit, protože není neviditelná, nepostrádá obsah, náboj ani styl. A co je nejdůležitější: nebude-li pojmenovávána, bude se šířit ještě více. Právě v tom je její síla.

Problémem vůbec není multikulturnost čili rozmanitost kultur vyskytujících se na jednom území, nýbrž naopak jejich absence. To co z jednotlivých kultur činí opravdovou kulturu, je totiž všem kulturám společné. A právě to je Evropanům rostoucí měrou upíráno. Nejde ani tak o to, že se na starém kontinentě přestává praktikovat stále ještě většinová náboženská víra jako spíše o to, že zakrňuje úsudek lidského rozumu v důsledku masového ohlupování veřejnosti nebo přesněji v důsledku neustálé i bezděčné, tedy neúmyslné medializace hloupostí a jejich zrovnoprávňování se seriózním myšlením v nejrůznějších oblastech lidského počínání. Kolaps lidského svědomí hermeticky uzavřeného do sebe sama, který se v Anglii projevil kolektivně, je jakýmsi důsledkem vzniklého přetlaku prázdnoty čili hlouposti, která je každému jedinci v nejrůznějších formách od útlého věku podávána ke konzumaci.

Stoprocentní slevy v obchodech, které si vyhlásili mladí výtržníci, jsou velmi srozumitelnou ukázkou laciných úsudků a zlevněných mravů, kterými jsou Evropané od dětství neustále krmeni. Důsledným a vynalézavým přejmenováváním lidských neřestí na ctnosti: například necudnosti snímků fotomodelky na její odvahu; nebo chamtivosti, která se v ekonomickém zpravodajství o klesajících burzovních kurzech mění na přejícnost ve vztahu k dobrému byznysu spekulantů anebo zpupnosti jedinců, kteří chtějí řečmi o „přelidnění“ světa, vzbudit jakousi podivnou solidaritu. Nejiným projevem rozumového deficitu byla medializace v Praze pořádaného průvodu hrdosti, který mohl u většiny vzbudit nanejvýš jen útrpný úsměv.

To všechno jsou projevy duchovního vakua, ve kterém žijí Evropané na starém kontinentě. Aby však tato prázdnota mohla vznikat a šířit se, je třeba něco odmítat: zesměšňováním, bagatelizováním, snižováním, zlehčováním, kompromitováním a korumpováním. Sekularizace je pěstování odporu vůči přání Boha, který chce lidi učinit šťastnými. Tím vzniká situace, která stále globálněji přerůstá přes hlavu všem, včetně tzv. filantropů a vůbec těch, kteří se kdesi v ústraní mediální pozornosti domnívají, že mají moc, protože mají peníze.

Úplně jiný a mocnější signál zajisté vzejde z nadcházejícího Světového setkání mládeže v Madridu.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti