Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

19.8.2011 

Uprostřed relativismu vyvstává potřeba evangelní radikality

Benedikt XVI. na setkání s řeholnicemi, Madrid - Escorial

Česká sekce RV

Drahé mladé řeholnice,
Mám obrovskou radost, že se během Světových dnů mládeže, které slavíme v Madridu, mohu setkat s vámi, které jste zasvětily své mládí Pánu, a děkuji za váš milý úvodní pozdrav. Cením si toho, že pan kardinál, madridský arcibiskup, uspořádal toto setkání na tak podnětném místě jakým je klášter svatého Vavřince v Escorialu. Jeho proslulá knihovna uchovává důležitá vydání Písma svatého i mnišských řeholí různých řádů, ale váš život ve věrnosti obdrženému povolání je také cenný způsob uchovávání Pánova Slova, které zní v různých formách vaší spirituality.
Drahé sestry, každé charisma je evangelním slovem, které Duch svatý připomíná své církvi (srov. Jan 14, 26). Ne nadarmo „se rodí z naslouchání Božímu Slovu a přijímá evangelium jako normu svého života. Žít v následování Krista čistého, chudého a poslušného je jakási živá »exegeze« Božího Slova. Z něho vyvěrá každé charisma a každá řehole chce být jeho vyjádřením, čímž dává počátek a směr křesťanskému životu vyznačujícímu se evangelní radikalitou.“ (Verbum Domini, 83).

Evangelní radikalita znamená „být zakořeněni v Kristu, stavět na Něm a být pevní ve víře“ (srov. Kol 2, 7), což v zasvěceném životě znamená jít ke kořenům lásky k Ježíši Kristu s nerozděleným srdcem a ničemu před touto láskou nedávat přednost (srov. sv. Benedikt, Řehole, IV, 21), se snubní příslušností, jak ji prožívali svatí po vzoru Růženy z Limy a Raffaela Arnaize, mladých patronů těchto Světových dnů mládeže. Osobní setkání s Kristem, z něhož čerpá vaše zasvěcení, musí být dosvědčováno proměňující silou vašich životů a má zvláštní význam dnes, kdy zaznamenáváme „určité »zatmění Boha«, určitý druh ztráty paměti, ne-li přímo odmítnutí křesťanství či popření pokladu naší víry, které může vést ke ztrátě naší nejhlubší totožnosti“ (Poselství ke 26. Světovému dni mládeže 2011, 1). Tváří v tvář relativismu a průměrnosti vyvstává potřeba této radikality, která dosvědčuje, že zasvěcení znamená příslušnost k Bohu nanejvýš milovanému.

Tato evangelní radikalita zasvěceného života se vyjadřuje dceřiným společenstvím s církví, ohniskem Božích dětí, které zbudoval Kristus; společenstvím s pastýři, kteří Pánovým jménem sdělují poklad víry přijatý od apoštolů, církevní magisterium a křesťanskou tradici; společenstvím s vaší řeholní rodinou, vděčným uchováváním jejího duchovního pokladu a také úctou vůči jiným charismatům. Společenstvím s ostatními členy církve, laiky rovněž povolanými vydávat svědectví témuž Pánovu evangeliu.

Evangelní radikalita se vyjadřuje posláním, které vám svěřil Bůh. Od kontemplativního života, který přijímá Boží Slovo výmluvným mlčením a adoruje jeho krásu v samotě, kterou obývá Bůh, až k nejrůznějším cestám apoštolského života, v půdě, kde klíčí evangelní sémě, ve výchově dětí a mládeže, v péči o nemocné a staré, při doprovázení rodin v úsilí o ochranu života, ve svědectví pravdě, ve zvěstováním pokoje a lásky, v misijním nasazení a v nové evangelizaci, a v mnoha dalších oblastech církevního apoštolátu.

Drahé sestry, toto je svědectví svatosti, k níž vás volá Bůh, v bezpodmínečném a těsném následování Ježíše Krista v zasvěcení, společenství a v misijním poslání. Církev potřebuje vaši mladou věrnost, zakořeněnou a založenou v Kristu. Děkuji za vaše velkorysé, naprosté a trvalé „ano“, jímž odpovídáte na povolání Milovaného. Modlím se, aby Panna Maria nesla a doprovázela vaše zasvěcené mládí a velmi si přeji, aby oslovila, povzbudila a osvítila všechny mladé lidi.

S těmito pocity prosím Boha, aby hojně odměnil velkorysý přínos zasvěceného života k těmto Světovým dnům mládeže a v jeho jménu vám z celého srdce žehnám. Děkuji.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.12.11 Světové setkání mládeže vyneslo 350 milionů euro
24.8.11 Setkání bylo příležitostí zapustit kořeny života v Kristu, věrném Příteli
23.8.11 Malá setkání
22.8.11 Kard. Rouco Varela: Bylo to svědectví o evangeliu
21.8.11 Službou roste láskaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti