Berlín.
„Kde je Kristus, tam je budoucnost. Kde je víra v Krista, tam začíná Boží království“. Těmito slovy, v duchu motta blížící se apoštolské cesty Benedikta XVI. do Německa, zakončil svou homilii nový berlínský arcibiskup
Dr. Rainer Maria Woelki, jenž byl dnes dopoledne slavnostně uveden do úřadu v katedrále Svaté Hedviky. Bohoslužby se účastnilo třicet pět německých i zahraničních biskupů ( za Českou republiku litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, legát České biskupské konference), apoštolský nuncius v Německu, zástupci německé evangelické církve, řecké pravoslavné církve, berlínské židovské komunity a rovněž státní a političtí představitelé. Věřící zaplnili katedrálu, postavenou po vzoru římského Pantheonu a kompletně obnovenou po vybombardování za druhé světové války, i přilehlé náměstí Bebelsplatz, kam byla slavnost přenášena. Nový berlínský arcibiskup se ve své homilii nechal inspirovat postojem tří králů, vyřezaných na jeho nové biskupské berle. Jejich oči směřují vzhůru, ke hvězdě, a jejich pátrající pohled jako by představoval i naše hledání konečného smyslu, pravdy, štěstí. Křesťané jsou přesvědčeni, že toto vše našli v Ježíši, avšak v Berlíně se ke křesťanství hlásí snad jen každý třetí jeho obyvatel.
Není nás zjevně mnoho, ale to nás nesmí odradit, neboť i když jsme početně v menšině, jako křesťané zastupujeme poselství, které je pro církev, svět a tím i pro každého člověka navýsost významné. Nahlíženo optikou víry dokonce nemáme na vybranou – musíme odpovědět každému, kdo se nás ptá na důvod naděje, jež nás naplňuje (srov. 1 Petr 3,15), na důvod našeho životního štěstí. Tento důvod má jméno – Ježíš Kristus.
Arcibiskup Woelki připomněl berlínské křesťany, kteří o Ježíšově jménu svědčili v průběhu dějin - odpůrce nacismu, blahoslaveného Bernharda Lichtenberga, či odpůrce komunistického režimu v bývalé NDR. Zastavil se též u příkladu svého předchůdce, kardinála Georga Sterzinského. Také dnes se lidé křesťanů ptají po důvodu jejich naděje. Je jím přijetí Boha do našeho nitra, do našich životů, zdůraznil berlínský arcibiskup.
Naše víra totiž není v první řadě morálka, myšlenková konstrukce, pouhý útvar složený z pouček. Křesťanství je především tajemství. Je to tajemství lásky mezi Bohem a člověkem, nikoliv lásky, která něco dává, nýbrž takové, která dává sebe sama.
Arcibiskup Woelki vyzval věřící, aby se otevřeli láskyplnému poznání Boha, díky němuž neustrnou v neplodné otrocké víře a ve svém křesťanském nasazení přinesou světu více než pouhou lidskou slušnost.
Vycházíme-li z tohoto poznání, potom se již nejedná o to, zda jsme konzervativní či liberální, noví či staří. Nejedná se pouze o takzvanou aktuálnost, nýbrž o mnohem víc. Jde o pravdu a křesťanství pro náš dnešek!
Povoláním křesťanů je stávat se svědky, nést Krista v sobě a k lidem.
Kde ji víra v Krista, smrtelní lidé již nyní přijímají božský život, žijí jako on, jsou zasvěceni druhým, zvláště těm, jejichž důstojnost je pošlapávána a jejichž život zná často jen stinné stránky existence. V Kristu máme živoucí naději, která neklame, neboť Bůh nikdy nepodvádí, nýbrž je věrný a věčný. Tato naděje je přislíbena každému člověku a nikdo z ní není vyňat,
zakončil svou homilii při svém uvedení do úřadu arcibiskup Woelki.
Dodejme, že nový berlínský pastýř pochází z Kolína nad Rýnem, kde působil jako kaplan a sekretář kard. Joachima Meisnera a posledních osm let jako světící biskup. Nedávno oslavil pětapadesáté narozeniny.
(jag)