VaticanNews.va

   16. 2. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5401
Poslechem z webových stránek.3452
Četbou textů na webových stránkách.5397
Poslechem i četbou.3250


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Alžírský spisovatel: Neidealizujte si islám

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí

Ke změně kvality liturgie nepostačuje změna liturgických knih


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi 

27.8.2011 

Hora Sión

Benediktinské opatsví Dormitio - 1. část

Václava Benešová

Až dosud jsme se v našem seriálu zabývali historií poutí a zkušenostmi poutníků. Pojďme se podívat na naše první české zastavení ve Svaté zemi. Dnes zavítáme do Jeruzaléma na horu Sijón, kde navštívíme benediktinské opatství Dormitio.

Když vyjdeme z hradeb jeruzalémského Starého města směrem na jih, projdeme rovně za Sijónskou bránou a poté když se dáme mezi vysokými zdmi doprava, dojdeme k bazilice, která tvoří součást benediktinského opatství Dormitio. Jeho název je odvozen z latinského dormire a znamená spát, usnout navždy. Podle křesťanské tradice se předpokládá, že zde Panna Maria žila a také v okruhu apoštolů zemřela. První chrám, který připomínal tuto událost, byl zde postaven v byzantském období. Později byl zničen, ale r. 1100 křižáky znovu obnoven. Po jeho zničení muslimy r. 1219 zde františkáni vybudovali pouze malou kapli a nazvali ji Dormition. Ruiny původního chrámu stály až do r. 1898, kdy je i s pozemkem turecký sultán Abdul Hamid daroval německému císaři Vilémovi II. V říjnu 1898 píše císař Vilém papeži Lvu XIII. radostnou zprávu, že se mu podařilo získat od sultána pozemek Dormitio. Dnešní moderní kostel je svědectvím z 19. století, kdy Evropa toužila po Jeruzalému a zakládala zde své kostely. Později se pozemek se dostal do vlastnictví Německého spolku pro Svatou zemi, který ho svěřil do opatrovnictví kolínskému arcibiskupovi a ten jej předal r. 1906 benediktinům, aby sloužil německým poutníkům. V roce 1926 byl benediktinský klášter povýšen na opatství Dormitio.

Základní kámen současné budovy benediktinského opatství byl položen r. 1900 na zbytcích původních staveb. Jeho položení se spolu s jeruzalémským patriarchou zúčastnilo na 500 poutníků z Německa. Nový kostel byl dokončen r.1910 a slavnostně vysvěcen 10. dubna téhož roku. Bazilika je vystavěna v novorománském slohu z bílého pískovce ve tvaru kruhu s centrální kuželovitou kopulí ukončenou křížem. K centrální kruhové stavbě jsou přistavěny 4 okrouhlé věže rovněž ukončené kuželem. Zvonice s hodinami ukončená kopulí ve tvaru helmy s křížem a kohoutem, který má symbolizovat bdělost, stojí samostatně. Ve válce o nezávislost r. 1948 a v šestidenní válce r. 1967 byl chrám poškozen, ale později obnoven. Vejdeme-li do dvojpodlažní baziliky otevře se nám v její horní části úchvatný pohled do kněžiště vyzdobeného mozaikou v apsidě, kde je Matka Boží zobrazena s dítětem Ježíšem na rukou a Ježíš drží řecký nápis: „Já jsem světlo světa“. Postranní oltáře jsou věnovány různými německými církevními provinciemi a jsou zdobeny nápisy z loretánských litanií. Tento chrám vlastní jedny z největších varhan na Blízkém východě a konají se zde vyhlášené varhanní koncerty.

Dolní část baziliky tvoří kruhová krypta, kde 6 mramorových sloupů tvoří 1 menší (vnitřní) kruh a 12 sloupů větší (vnější) kruh. Uprostřed lodě je místo, kde podle tradice zesnula Panna Maria. Toto centrální místo je pojato jako ciborium a je bohatě zdobeno pylony s orientálními motivy. Ve středu vnitřního prostoru je na katafalku v poloze zesnutí socha Panny Marie z tmavého třešňového dřeva v životní velikosti zhotovená v r. 1937. Má tvář a ruce ze slonoviny a její oděv byl původně vyroben ze zlata a stříbra. Ještě před tím, než zde byla socha umístěna, byl v kryptě na stejném místě hlavní oltář, kde čeští a moravští poutníci slavili pouhé 4 měsíce po vysvěcení kostela mši svatou. V té době se totiž od 13. do 31. srpna r. 1910 konala slavná II. moravská pouť, kterou organizoval brněnský Palestinský spolek a které se zúčastnilo 533 poutníků, z nichž bylo 153 kněží. Ihned po této pouti se spolek rozhodl věnovat do kostelní krypty lampy. Následující rok - v březnu 1911 - se konala další pouť, která čítala celkem 133 účastníků, z nichž velký počet představovala polská šlechta, několik poutníků z Vídně a Češi. Hlavním motivem pouti bylo předat sijónskému opatství lampy s Českým nápisem: Druhá moravská pout do Svaté země 1910. Lampy byly instalovány přesně před 100 lety a jsou na stejném místě uchovány do dnes.

Další články z podrubriky O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

Strach z cizího je pochopitelný, jistotou je pouze Pán

Francouzští biskupové brání rodinu: matka a otec, nikoli rodič

Newmanova kanonizace už nevzbuzuje nevoli anglikánů

Ke změně kvality liturgie nepostačuje změna liturgických knih

Papež: Boj proti hladu nesmí být jenom slogan

Novým komořím Svaté církve římské je kardinál Kevin Farrell

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí

Papež: V dialogu s Bohem není prostor na individualismus

Bl. John Henry Newman bude svatořečen

Papež se setkal s prezidentem Microsoftu

Papež navštíví Mezinárodní fond pro rozvoj zemědělství

 Nově na webu
Svatý otec: Osvobozeni od strachu

Publicistika: Milost sbratřuje i ateisty

Publicistika: Spojené státy americké mění přístup k potratům

Rozhovory: Obviňují mne, že se nechávám používat od muslimů, ale i od novinářů

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv únor 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství