VaticanNews.va

   26. 2. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6591
Poslechem z webových stránek.4048
Četbou textů na webových stránkách.6457
Poslechem i četbou.3798


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Francouzská biskupská konference k případu zesnulého Jeana Vaniera

Být křesťanem znamená přijímat Ježíšovu cestu pokory

Papež v Bari: Budeme-li bránit svojí víru silou, prohrajeme


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi 

13.9.2011 

Bazilika Narození Páně v Betlémě

2. část - dary českých katolíků

Václava Benešová

Podzemní část baziliky tvoří jeskynní systém vyhloubený do měkkého vápence. Podle archeologických průzkumů byly prostory využívány od 7. stol. před Kristem jako obydlí a pohřebiště. Jedná se o systém asi 10 jeskyň, chodeb, oltářů a kaplí. Tento systém spojuje baziliku Narození se sousedním katolickým kostelem sv. Kateřiny Alexandrijské. Zmíněný katolický kostel byl i s klášterem postaven během 1. křížové výpravy na zbytcích byzantských staveb a správou byli pověřeni augustiniáni. Stavby ve 14. století převzali františkáni. Vejdeme-li do kostela a dáme-li se směrem doprava, sejdeme do podzemí, kde se nachází jeskynní systém. Nejrozsáhlejší je tzv. Velká jeskyně, která slouží zároveň jako křižovatka. Současná podoba jeskyní je výsledkem přestavby v 50. letech minulého století.

Vraťme se ale ještě o další čtvrt století zpět do let 1926, 1928 a 1930, kdy na přání moravských biskupů byly odevzdány sbírky našich poutníků kustodii Svaté země, aby pořídila věci, které jsou potřebné. Tak byl r. 1926 z těchto prostředků pořízen mramorový oltář pro jeskyni Neviňátek, tedy jednu z jeskyní pod kostelem sv. Kateřiny. Oltář byl vysvěcen o Vánocích r. 1927, kdy byl na svátek Mláďátek betlémských poprvé použit. Počátkem srpna roku 1928 na něm byla sloužena první mše svatá pro naše poutníky a oltář byl tak slavnostně odevzdán. Byl zhotoven z mramoru, zdobený latinským nápisem „Catholici Moraviae 1926“ a třemi kovovými reliéfy představující příchod mudrců k Herodovi, zabití neviňátek a jejich přijetí do nebes. Slavnostního předání oltáře se zúčastnil rovněž první československý jeruzalémský konzul doktor Vladimír Fric s manželkou. V dobových poutních zprávách je uchované kázání biskupa Josefa Čárskeho, který zmínil, že: „… Naše betlémská radost je větší, neboť mši svatou máme u našeho oltáře, darovaného moravskými katolíky, jak na něm stojí napsáno. Je to první český oltář ve Svaté zemi. …“ Na konec slavnostních okamžiků zazněla naše státní hymna. Později byl na zmíněný oltář pořízen stříbrný kříž a 6 svícnů. Na tyto dojemné chvíle můžeme dnes již pouze vzpomínat. Jak mi sdělil františkán otec Stéphane, celý jeskynní systém prošel v 50. letech minulého století rozsáhlou rekonstrukcí a původní jeskyně Neviňátek ani náš oltář zde již nejsou. Otec Stéphane s lítostí dodal, že není známo, kde náš oltář je a zda vůbec existuje. Jediné, co je dochováno, jsou pouze 2 ze 6 svícnů, které byly umístěny na oltáři. Svícny jsou nyní uchovávány v depozitáři františkánského kláštera.

Dalším darem našich poutníků byl gobelín zdobící pontifikální křeslo v kostele sv. Kateřiny. Původní gobelín, darovaný rakouským císařem Františkem Josefem, byl již chatrný a františkáni jej chtěli nahradit novým. Polský františkán a kněz Stanisław Bulik, který vykonával funkci ceremoniáře kustoda Svaté země a mimo jiné provázel našeho prezidenta Tomáše Garrique Masaryka při jeho návštěvě Palestiny r. 1927, využil této příležitosti a přimluvil se, aby byl nový gobelín darován československými katolíky. Návrh byl přijat. Gobelín byl navržen brněnským profesorem Šeborem a zhotoven v uměleckých dílnách v Jindřichově Hradci. Byl vyroben ze světlé látky a vynikal na něm latinský nápis „Vicit leo de tribu Juda“ (Zvítězil lev z pokolení Judova), pod ním byl československý státní znak s letopočtem 1932 jako rokem zhotovení a latinský nápis „Catholici Čechoslovaciae“ . Tento gobelín postihl podobný osud jako oltář Mláďátek – není známo, kde nyní je a zda ještě existuje.

Posledním darem věnovaným kostelu svaté Kateřiny jsou 3 pluviály, které byly pořízeny na žádost kustodie Svaté země někdy mezi lety 1928 - 1932. Pluviály mají bělozlatou barvu a jsou vyzdobeny motivy květin, klasů, vinné révy a československým státním znakem s českým nápisem „Katolíci Československa“. Když mě otec Stéphane pozval do depozitáře, abych se na pluviály mohla podívat z blízka, tajil se mi dech. Otevřeli jsme velikou skříň a postupně vyndávali první, druhý i třetí pluviál. Rozvěsili jsme je, abych si je mohla zdokumentovat. A já se neubránila dojetí a jeden z nich v blízkosti československého znaku políbila. Teprve potom jsem byla schopná fotografovat. Myslím, že otec Stéfane přichystal nejenom mě, ale všem Čechoslovákům veliké překvapení: letos si bratři františkáni na modlitbu 1. nešpor o slavnosti narození Jana Křtitele naše pluviály oblékli.

Vážení posluchači, až někdy zavítáte na tato místa, ať je vám dnešní zastavení povzbuzením.

Další články z podrubriky O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.12.19 Papež František navštívil vatikánskou výstavu jesliček
5.12.19 Letošní betlém na Svatopetrském náměstí pochází z Tridentska
14.12.17 Římský biskup převzal Betlémské světlo
19.5.17 Rusko přispělo na obnovu historického jádra Betléma
20.9.11 Mléčná jeskyně v BetléměHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: S duchem tohoto světa se nevyjednává

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

Jmenován nový sekretář Kongregace pro východní církve

Panika má mediální povahu

Nigérijští katolíci vyjdou na popeleční středu v černém - na protest proti násilí

Asia Bibi se setká s prezidentem Macronem: Chce žádat o azyl ve Francii

Smiřte se s Bohem – Poselství papeže Františka k postní době

Papež: Je naléhavé zamezit vykořisťování chudých!

Papež podporuje komunity Archa v očistném procesu

Don Giussani pronikal pohledem do duše, říká jeho nástupce Julián Carrón

Papež v Bari: Budeme-li bránit svojí víru silou, prohrajeme

 Nově na webu
Svatý otec: Jediným křesťanským extremismem je láska

Publicistika: O osvobozující milosti

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Papež vybízí k rozhořčení - nesmíme si zvykat na zlo

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv únor 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum