Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.11.2011 

Recept na krizi? Nový leadership

Řím. Deset dní od zveřejnění nóty Papežské rady Iustitia et Pax nazvané „K reformě mezinárodního finančního a měnového systému v perspektivě světové politické autority“ publikuje ve včerejším vydání listu L´Osservatore Romano prof. Ettore Gotti Tedeschi, předseda Institutu pro náboženská díla (IOR), svůj recept na nynější hospodářskou krizi. Vatikánský bankéř, aniž by citoval papežský dokument, upozorňuje na trvající chybnou interpretaci a vážné podceňování stavu současné ekonomiky. Skutečný původ krize nehledá ve finančních mechanismech, nýbrž v demografii – pád porodnosti zapříčinil vyšší zdanění hrubého domácího produktu, aby byly pokryty náklady související se stárnutím populace. Rozhodnutí, která měla tento fenomén kompenzovat, spočívala v delokalizaci produkce a spotřebě na dluh. A právě účinky těchto strategií byly podceněny, domnívá se prof. Gotti Tedeschi. Zadlužení nekontrolovaně narůstalo, aniž by kdokoliv rozeznal naléhavost zásahu a kritéria, vedoucí ke splasknutí dluhu. V nastalé situaci zbývá pouze několik možností řešení, jak snížit veřejné, bankovní, podnikové i rodinné zadlužení a dosáhnout jeho předkrizové úrovně, jež byla zhruba o 40 % nižší, poznamenává vatikánský bankéř.

Zatímco papežský dokument vyzývá ke zřízení světové politické autority (v souladu s 67. článkem encykliky Caritas in veritate) a ke zdanění finančních transakcí, vykresluje Gotti Tedeschi jiné možné scénáře. Prvním představitelným, avšak nedoporučeníhodným řešením, by bylo částečné smazání dluhu na základě předchozí dohody, podle níž by bylo věřitelům vypláceno 60 % pohledávek. Další – neperspektivní - hypotézou by mohlo být vymyšlení nějaké nové bubliny, která by kompenzovala dluh nárůstem hodnoty movitostí i nemovitostí. K posouzení se nabízí zdanění rodinného bohatství, čímž by však byl obětován nezbytný zdroj rozvoje a zároveň by nastala nespravedlnost. Vatikánský bankéř nepovažuje za výhodné ani protekcionistické zásahy na podporu nekonkurečních podniků a znehodnocení jednotné měny.

Nóta papežské rady cituje jako příčinu nynější krize inflační spirálu, do níž bylo uvržen ekonomický systém v posledních desetiletích (č.1). Gotti Tedeschi ve svém příspěvku, nazvaném „Před novými perspektivami deflace“, uvádí, že dnešním zásadním problémem je opačný mechanismus deflace. „Inflace nenastane, jestliže je ekonomický růst nulový, platy nerostou, hrozí nezaměstnanost a dokonce se snižují ceny surovin“, píše předseda Institutu pro náboženská díla. Trhy dávají přednost likviditě, uvádí Gotti Tedeschi, neboť při deflačním režimu roste hodnota měny, zatímco během inflace se snižuje. „Umožnit rozvoj dnešní ekonomiky, aniž by se zvýšil veřejný dluh, znamená uvést v souvislost úrokové sazby s hrubým domácím produktem. V zemích s veřejným dluhem vyšším než 100 % hrubého domácího produktu je zřejmé, že k dosažení jednoprocentního růstu bez navýšení dluhu budou zapotřebí úroky nižší než 1%, čímž bude penalizováno spoření“, navrhuje italský ekonom.

„Řešení mají v rukou vlády a centrální banky, které musí vypracovat strategii tvorby nových průmyslových struktur (reindustrializace), posílení úvěrových institutů a podpory zaměstnanosti. Bude to vyžadovat čas a úsporné období, během něhož se opětovně ustaví základy hospodářského růstu. Avšak především musí vlády znovu dodat důvěru občanům a trhu formou vedení, přiměřeného době. Kromě odborných záruk by měly prokázat své vzorové vůdčí schopnosti a stát se tak nástrojem směřujícím k cíli, jímž je všeobecné dobro“, končí prof. Ettore Gotti Tedeschi svůj sloupek na první straně včerejšího vydání vatikánského deníku.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.2.17 Zvolení Trumpa je výrazem nedůvěry vůči vládnoucí třídě, domnívá se Gotti Tedeschi
13.7.14 Nebe dává smysl zemi, církev není nevládní organizace
12.5.14 Bývalý ředitel Vatikánské banky: odpouštím všem, jsem připraven nadále sloužit církvi
10.11.13 Malthusiánství a ekonomika
16.1.12 Evropa musí být konkurenceschopnáHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti