Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 12. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

18.11.2011 

Modernost nemá nahánět strach, ale nesmí opomíjet minulost

Benedikt XVI. na uvítanou v Beninu, Cotonou

Česká sekce RV

Pane prezidente,
Páni kardinálové,
Pane předsedo biskupské konference Beninu,
Vážení státní, církevní a náboženští představitelé,
Drazí přátelé,

Děkuji Vám, pane prezidente, za Vaše laskavá slova na uvítanou. Víte, jaké sympatie chovám k Vašemu kontinentu a Vaší zemi. Přál jsem si vrátit se do Afriky a naskytl se mi trojí důvod, aby uskutečnil tuto apoštolskou cestu. Předně to bylo Vaše srdečné pozvání k návštěvě Vaší země, pane prezidente. Vaše iniciativa šla ruku v ruce s iniciativou biskupské konference Beninu. Obě šťastně zapadají do letošního dvojí výročí, ve kterém Benin slaví 40. jubileum navázání diplomatických vztahů se Svatým stolcem, a 150 let od zahájení své evangelizace. Tím, že jsem mezi vámi, budu mít příležitost k mnoha setkáním, což mne těší. Každé bude jiné a vyvrcholí eucharistií, kterou budu slavit před odjezdem.

Splní se také moje přání předat posynodální apoštolskou exhortaci Africae munus na africké půdě. Její reflexe budou v nejbližších letech vodítkem pastoračního působení početných křesťanských komunit. Tento dokument bude moci klíčit, růst a přinášet „stonásobný, šedesátinásobný a třicetinásobný užitek“, jak říká Ježíš Kristus (Mt 13,23).

A potom existuje ještě třetí důvod, který je osobnější a citovější. Vždy jsem choval velkou úctu k synovi této země, kardinálovi Bernardinu Gantinovi. Mnoho let jsme, každý podle svých kompetencí společně pracovali ve službě na Pánově vinici. Snažili jsme se co nejlépe pomáhat mému předchůdci, blahoslavenému Janu Pavlu II., při plnění jeho petrovské služby. Měli jsme příležitost se mnohokrát setkat, vést hluboké rozhovory a společně se modlit. Kardinál Gantin si získal respekt a sympatie mnohých. Zdálo se mi proto správné přijít do jeho rodné země, abych se pomodlil na jeho hrobě a poděkoval Beninu za to, že dala církvi tohoto tak význačného syna.

Benin je zemí dávných a ušlechtilých tradic. Jeho historie je úctyhodná. Chtěl bych využít této příležitosti a tradiční náčelníky. Jejich přínos je důležitý pro budování této země. Rád bych je povzbudil, aby svou moudrostí a znalostí zvyků nadále přispívali k nynějšímu delikátnímu přechodu mezi tradicí a moderností.

Modernost nemá nahánět strach, ale nesmí se zakládat na zapomnění minulosti. Musí být provázena rozvážností a ku prospěchu všech se vyhýbat úskalím, která existují na africkém kontinentu i jinde, jako je například bezpodmínečná podrobenost zákonům trhu a financí, nacionalismus a také sterilní a vyhrocené kmenové cítění, které může být smrtící, dále extrémní politizace mezináboženského napětí na úkor obecného dobra anebo rozklad lidských, kulturních, etických a náboženských hodnot. Přechod k modernosti se musí řídit bezpečnými kritérii, založenými na uznávaných ctnostech, jak je vypočítává vaše státní motto, ale také těch, které mají základ v důstojnosti lidské osoby, vznešenosti rodiny a úctě k životu. Všechny tyto hodnoty směřují k obecnému dobru, jež má být prvořadou a hlavní starostí každého zodpovědného činitele. Bůh důvěřuje člověku a přeje si jeho dobro. Je na nás, abychom mu odpověděli poctivě, správně a na úrovni jeho důvěry.

Církev nabízí svůj specifický vklad. Svou přítomností, modlitbou a rozmanitými skutky milosrdenství, zvláště na poli výchovy a zdravotnictví si přeje nabízet to nejlepší, co má. Chce projevit svou blízkost tomu, kdo se ocitl v nouzi, tomu, kdo hledá Boha. Chce napomáhat pochopení, že Bůh není neexistující či neužitečný, jak to bývá sugerováno, ale že je přítelem člověka. V tomto duchu přátelství a bratrství přicházím do Vaší země, pane prezidente.

(V jazyce fon) Bůh žehnej Beninu.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.11.11 Nové období naděje pro Afriku
20.11.11 Benedikt XVI. v Beninu – 3. den
19.11.11 Benedikt XVI. v Beninu – 2. den
19.11.11 Občan chce rozumět rozhodnutím, jež jsou přijímána jeho jménem
18.11.11 Benedikt XVI. v Beninu – 1. denHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti