Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.11.2011 

Papežský dokument pro Afriku

Vatikán. Předsedové afrických biskupských konferencí, kteří včera od Svatého otce převzali posynodální exhortaci Africae Munus, zůstávají i po papežově odjezdu v Beninu, aby se na čtyřdenním sympoziu v Cotonou seznámili s jejím obsahem a navrhli konkrétní způsoby její aplikace v životě místních církví. Pokusme se nyní o stručnou syntézu tohoto dokumentu:

Benedikt XVI. vypracoval dokument na základě 57 závěrečných propozic (Propositiones) druhé zvláštní synody pro Afriku, která se pod titulem „Africká církev ve službě smíření, spravedlnosti a míru“ konala ve Vatikáně v říjnu 2009. Africae Munus vychází z posynodální apoštolské exhortace Ecclesia in Africa, zveřejněné bl. Janem Pavlem II. v roce 1995 po první zvláštní africké synodě (1994) a sdílí s ní ideu církve jako Boží rodiny. Z apoštolské posynodální exhortace Verbum Domini Benedikta XVI. přejímá důležitost biblického apoštolátu. A konečně vytýčením pastoračního programu příštích desetiletí evangelizace navazuje na lineamenta připravované všeobecné synody o nové evangelizaci.

Papežský dokument se dělí do dvou částí. První zkoumá nosné struktury církevní mise na africkém kontinentě. V jejím úvodu Benedikt XVI. vyzývá ke smíření s Bohem i člověkem a k vnitřní obnově (AM 13). Zdůrazňuje, že církev má povinnost formovat lidské svědomí a vychovávat je k boží spravedlnosti, která považuje za nepřijatelnou a nemorální konfiskaci dober v neprospěch afrických národů (AM 24). Církev se zde musí zastávat „nejslabších“ (AM 27) a „ stávat se jejich hlasem“ (AM 30). V jakých konkrétních oblastech má církev tento postoj uplatňovat ? Apoštolská exhortace vyjmenovává katechezi, bedlivé rozpoznání aspektů, které v rámci tradičních afrických náboženství napomáhají či naopak brání inkulturaci Evangelia, a konečně podporu nového bratrství, neslučitelného s tribalismem, rasismem a etnocentrismem. Svatý otec vybízí ke zvláštní ochraně rodin, žen, dětí a života. Apoštolská exhortace zdůrazňuje potřebu dobré státní vlády v afrických státech, jejímž výrazem jsou respektování ústavy, svobodné volby, nezávislé soudnictví, transparentní a nezkorumpovaná správa. Zásadní důležitosti nabývá korektní nakládání s přírodními surovinami v zájmu celé společnosti. Pozornost je věnována fenoménům migrace, které mají vést k solidaritě zahrnující „princip nezištnosti a logiku daru jako výraz bratrství“ (AM 86). Benedikt XVI. přiznává ústřední úlohu dialogu, který má být udržován na ekumenické i mezináboženské úrovni. Svatý otec opětovně poukazuje na úctu vůči muslimům, kteří jsou stejně jako křesťané monoteisté.

Druhá část Africae Munus se zaměřuje na oblasti církevního apoštolátu. Svatý otec se obrací adresně k biskupům, kněžím, seminaristům, laikům, jáhnů, zasvěceným osobám, katechetům, zaměstnancům katolických vzdělávacích a zdravotnických institucí a představitelům komunikačních prostředků. Vyzývá k trvalé formaci a seznámení se sociálním učením církve. Katolické diecéze mají být „vzorem v chování lidí a v průhledném nakládání s financemi“ (AM 104).

V souladu se závěrečnými propozicemi synody pro Afriku apoštolská exhortace konkrétně navrhuje zintenzívnit lectio divina a biblický apoštolát, uspořádat národní eucharistický kongres, navrhnout ke kanonizaci nové kandidáty z afrického kontinentu, slavit každoročně den či týden smíření, podporovat Sympozium biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru (SECAM), které ve spolupráci se Svatým stolcem bude moci uskutečnit „Rok smíření“ na celém kontinentu. Benedikt XVI. uzavírá svou apoštolskou exhortaci svěřením africké evangelizace přímluvám Panny Marie a přáním, aby se africká církev stala „duchovními plícemi lidstva“.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.11.11 Nejde jen o poselství, ale o přijetí Krista
19.11.11 Pojmenovávat a potírat každou formu otroctvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti