Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

27.1.2012 

Posedlost

Homilie ke 4. neděli v mezidobí

Richard Čemus

Co je to vlastně posedlost? Je to v první řadě otázka morálně-teologická, tedy otázka zla v člověku. To má i svůj psychologický dopad. Psychoterapeuti říkají, že posedlý je člověk, který nedokáže zacházet s věcmi kolem sebe tak, aby mu sloužily, ale nechá se jimi vláčet. Platí to i pro hnutí duše. I strach může být užitečný, když mě varuje před nebezpečími. Statečný člověk není ten, který nemá nikdy strach, ale ten, kdo jedná, přestože má strach. Mít strach tedy není samo o sobě zlé. Zlé je, když se se strachem ztotožním a on mne pohltí.

Člověk se nemá vůbec ztotožňovat s ničím vnějším. Má za všech okolností zůstat sám sebou. To však člověk dokáže v plném slova smyslu jenom skrze Krista, kterým se Bůh ztotožnil s každým z nás. V Kristu je totiž tajemně skryta identita každé lidské osoby, která najde sama sebe pouze ve sjednocení s ním.

To je důvod, proč v setkání s Kristem se vyjeví pravda o každém člověku. Evangelia nám líčí mnoho takových setkání; jedním z nich je událost v synagoze v Kafarnaum hned na počátku Ježíšova veřejného působení (srov. Mk 1,21-28) Marek říká, že Ježíš učil jako ten, kdo má moc. Nejvíc tuto moc pocítil člověk, který byl posedlý nečistým duchem. Ten vzkřikl: „Co je ti do nás, Ježíši Nazaretský? Přišel jsi nás zahubit? Vím, kdo jsi. Jsi svatý Boží.“

To, co zní jako báchorka, je ve skutečnosti hluboká pravda o člověku a jeho spáse. V Ježíši Kristu nás Bůh přišel osvobodit od všeho, co nejsme my, co námi zmítá a chce si nás podmanit, byť by se to tvářilo třeba i zbožně. U sektářů vidíme, že se člověk může nechat zotročit dokonce i Písmem svatým, které bere takzvaně doslova, ale ve skutečnosti ho vykládá zcela po svém. Stává se fanatikem, který nahrazuje své vlastní myšlení poučkami a hesly, které pak mechanicky aplikuje.

Kdo naopak vybojuje duchovní boj a odstraní ze svého srdce vše, co jej dělí od Boha – a co starokřesťanská literatura nazývá zlými myšlenkami nebo démony – čte Boží úmysly přímo ve vlastním srdci. Písmo svaté už ani nepotřebuje, jak říká sv. Atanáš o sv. Antonínu Poustevníkovi. Ten měl Boží Zákon vepsán ve svém nitru, žil v míru s Bohem, s lidmi i sám se sebou. Vycházela z něj taková síla, že před ním prchali zlí duchové, otvírala se lidská srdce a poslouchala ho divoká zvěř.

V knize Deutoronomium slibuje Hospodin lidu proroky, jako byl Mojžíš. Církevní tradice přisuzuje dar proroctví každému duchovnímu otci nebo matce, kteří dokážou vyložit Boží vůli bližnímu pro jeho dobro. Sv. Pavel byl příkladem takového duchovního otce. V prvním listu Korintským nechce adresátům podrazit nohy, ale dát jim jasnou orientaci. Každý ať žije to, co si zvolil – ať celibát či manželství, ale ať si nedělá iluze a žije zvolenou cestu autenticky a naplno. Jen tak se stane skutečně svobodným vůči věcem tohoto světa. Žádná ze stvořených věcí není sama o sobě zlá. Věci nás zotročují pouze tehdy, když s nimi špatně nakládáme. Neslouží už nám, ale my sloužíme jim. To je zcela aktuálně snad nejvíc rozšířená forma posedlosti.

Už na počátku novověku to výstižně vyjádřil sv. Ignác z Loyoly v tzv. Principium et fundamentum (Východisko a základ) Duchovních cvičení: Člověk byl stvořen, aby chválil Boha, jedině jemu sloužil, a tak aby spasil svou duši. Všechny ostatní věci byly stvořeny pro člověka. Proto je má užívat v té míře, v jaké mu k jeho věčnému cíli slouží a natolik se jich zříci, nakolik mu v tom brání.

V exerciciích sv. Ignác pak dává konkrétní návod, jak tuto svobodu získat. Zlý Duch nepůsobí jen v dramatických případech posedlosti, které vyžadují církevní exorcismus, ale v každodenním nenápadném zotročování světem. Kristus nás však ujišťuje: Nebojte se, já jsem přemohl svět!

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti