VaticanNews.va

   17. 9. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6050
Poslechem z webových stránek.3752
Četbou textů na webových stránkách.6062
Poslechem i četbou.3562


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František o kritikách na jeho osobu

Zemřel otec Josef Koláček SJ

Cílem zednářství je likvidace křesťanské víry a morálky, říká bývalý zednář


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.3.2012 

Britští biskupové proti nové definici manželství

Velká Británie. Vláda Davida Camerona vyzvala občany Spojeného království k měsíčním „veřejným konzultacím“, které mají předcházet hlasování o změně zákona, na jejímž základě budou svazky homosexuálů definovány jako manželství. Návrh legislativní změny se týká Anglie a Wallesu, avšak budou o něm hlasovat rovněž skotští poslanci. Biskupská konference Anglie a Wallesu vydala v této souvislosti biskupský list o manželství osob stejného pohlaví, který nese dnešní datum.
Biskupové v něm připomínají, že kořeny institutu manželství jsou položeny v naší přirozenosti – tedy mužství a ženství a jejich vzájemné komplementaritě, vedoucí k plodnosti a následné výchově potomků. Tento vzorec uznávají i jiné náboženské tradice. Církev ani stát nemají moc změnit toto základní pojetí manželství, které není pouhou záležitostí veřejného mínění. Institut manželství je výrazem základů našeho lidství, a tím i celé společnosti, jíž zaručuje budoucnost. Církev vychází z této přirozené definice manželství, a uznává tudíž také civilní sňatky, ačkoliv je tento svazek v jejím pojetí Ježíšovým působením povýšen na svátost ( Katechismus katolické církve, 1601). Manželství se tak stává sdílením mysteria Božího života. Tomuto vznešenému a vysoce zavazujícímu pojetí manželství a povolání muže a ženy ke svatosti není vždy snadné dostát, přiznávají biskupové Anglie a Wallesu, a poukazují na případy zhroucení svazků. Tito lidé jsou vždy vítáni v našich farních společenstvích a je potřeba jim pomoci, aby se cítili jejich ceněnými členy.
Vláda zdůvodňuje změnu v právní definici manželství snahou o rovnoprávnost a zamezení diskriminace, pokračuje list biskupů. Avšak současná legislativa nijak neomezuje, nýbrž jednoduše uznává a brání osobitou povahu manželství. Právo utváří společenské a kulturní hodnoty, a proto by změna definice manželství měla dalekosáhlé a vážné důsledky. Manželství by bylo redukováno na pouhý závazek dvou lidí, uzavírají svůj list pastýři Anglie aWallesu. Biskupové zároveň vyzvali věřící, aby podepsali petici ve prospěch tradičního manželství, organizovanou asociací „Koalice pro manželství“.
Kampaň Cameronovy vlády komentovala rovněž Biskupská konference Skotska. Kardinál Keith O´Brien se k návrhu legislativních změn vyjádřil v prohlášení, které publikovalo nedělní vydání listu “Sunday Telegraph” (4.3.2012).
“Vzhledem k tomu, že homosexuální páry již požívají veškerých manželských práv, není tento návrh motivován právně, nýbrž je to jasná snaha o redefinici manželství pro celou společnost, kterou jí nařizuje nepočetná skupina aktivistů”, píše edinburský arcibiskup a dodává: “V šestnáctém článku Všeobecné deklarace lidských práv je manželství definováno jako vztah muže a ženy. Avšak když nám naši politikové navrhují, abychom toto ustálené pojetí manželství poslali k šípku a abychom obrátili naruby pojem manželství, nikdo se jim nevysměje. Naopak, jejich pokus o přehodnocení reality je zdvořile přijímán a jejich šílenství je vyhověno. Avšak manželství jako institut zde bylo mnohem dřív než jakákoliv vláda a jakýkoliv stát”.
”Ačkoliv manželství je ze všech stran ohrožováno a podrýváno”, píše skotský kardinál,”jeho účelem vždy bylo spojovat muže a ženy, aby děti, vzešlé z těchto svazků, měly otce a matku. Tento aspekt jsme, jak se zdá, zcela ztratili ze zřetele”, varuje kardinál O´Brien. “Všechny děti si zaslouží, aby začínaly svůj život s maminkou a s tatínkem. O stabilitě a prospěchu, které čerpají z této zkušenosti, bylo shromážděno mnoho nevyvratitelných důkazů. Dva lidé stejného pohlaví, byť jsou jejich úmysly sebelepší, to nikdy nemohou nahradit. Homosexuální manželství by ze zákona zcela odstranilo základní myšlenku existence jedné matky a jednoho otce pro každé dítě. Vytvořilo by společnost, která by si libovolně volila, o koho z nich dítě obere. A existuje i řada dalších nástrah”, píše předseda Skotské biskupské konference.”Je-li možné manželství předefinovat na svazek dvou mužů či dvou žen, proč bychom se měli zastavit zde? Proč bychom neměli povolit manželství třem mužům nebo jedné ženě a dvěma mužům, když si slíbí vzájemnou věrnost? Redukuje-li se manželství na svazek dospělých, kteří se mají rádi, jak bychom mohli vyloučit tři milující se dospělé?”, ptá se kardinál O´Brien.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.3.19 Počet konvertitů ve Velké Británii narůstá
13.4.18 Spojené království zavádí politiku “dvou dětí”
24.10.17 Britští biskupové k výročí zákona o interrupcích
26.7.17 Dawkins: Proč je dobrá kritika křesťanství, ale nikoli islámu?
25.7.17 Papež František se modlí za rodiče Charlieho GardaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Soucit je jazykem Boha

Blahoslavená Benedetta Bianchi Porro, žijící kříž

František přijal konstantinopolského patriarchu Bartoloměje

Probíhá přípravný seminář ke světovému setkání o výchově

Jmenován stálý pozorovatel Organizace amerických států

Papež: Za politiky je třeba se modlit a nikoli jim spílat

Seznamujete s nefalšovanou realitou, podpořil papež regionální zpravodajství

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Římský biskup přijal maltského prezidenta

Blahořečen o. Richard Henkes - Beranův spoluvězeň z Dachau

Papež vyzval italské dráhy k etickému přístupu k cestujícím

Papež František požehnal ikonu a růžence pro Sýrii

 Nově na webu
Svatý otec: Bůh zachraňuje nabídkou, nikoli nařízením

Publicistika: Otec Koláček zprostředkovával pocit spojení se srdcem katolické církve

Publicistika: Bez průtahů a zbytečných řečí

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv září 19
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru