Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 10. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

11.3.2012 

Na mediální poušti

Milan Glaser

Nezřídka se zdá, že mediální prostor přestává být informačním pramenem či zrcadlem reality, v níž žijeme. Mediální koexistence nevraživých názorů nejenom politické povahy spolu s dalšími okolnosti způsobují, že je pramenem stále kalnějším a zrcadlem stále pokřivenějším. Kromě toho vyvstává také neúprosná otázka, zda v něm vůbec ještě někdo hledá objektivní pravdu.

Je tomu již téměř sto let, kdy člověk začal přebývat v medializovaném světě, tedy v prostředí občasné či takřka kontinuální mediální komunikace. Nejprve díky rozhlasu, pak televizi a později internetu. Stále stoupající hladina obrazů, hlasů a mínění téměř nekonečně přesahuje představivost i potenciál jednotlivce a tvoří dnes jakousi duchovní databázi, která určuje a podmiňuje myšlenkový i emotivní obsah mezilidské komunikace i její způsoby. Bez mediálních sdělení se neobejde ani komunikace v rodině. Došlo k prolnutí virtuálního světa s tím reálným až do té míry, že se reálný život nezřídka jakoby vypařuje do virtuální sféry. Názorným příkladem toho jsou časté případy závislosti na zapnutých počítačových monitorech. Tyto patologie (a)sociálního chování jsou symptomem a důkazem reálné moci tohoto světa.

Mediální tok nejrůznějších sdělení, kterým je člověk vystaven v technologické společnosti, přitom může mít negativní vliv, aniž by šířil nějakou explicitní a exkluzivní politickou ideologii. Indoktrinace probíhající v takzvaném demokratickém a stále více se globalizujícím světě má mnohem sofistikovanější dimenze, a to jak co do svých obsahů, tak způsobů: nespočívá v kompletním ovládání veškerého toku mediálních sdělení nějakými konspirujícími oligarchiemi, ačkoli i takové skupiny existují a pracují; nespočívá v předkládání nějaké politické vidiny budoucího bezproblémového pozemského života, ačkoliv ani takové nechybějí. Soudobá indoktrinace spíše podchycuje, pohlcuje a rozpouští svobodu lidského jedince, tím že ji odklání od jejího biblického pramene a cíle, kterým je Bůh, Stvořitel a Spasitel. Jde o proces vytváření umělého, inklusivního horizontu lidské existence nepřipouštějícího a neuznávajícího zjevné, transcendentní působení vtěleného Boha v dějinách.

Společným jmenovatelem tohoto procesu je to, co Písmo označuje termínem „tento svět“, jehož vládcem (Jan 16,9) je „otec lži a vrah od počátku“ (Jan 8,44). Věřící sice ví, že působení Boha je svrchovaně svobodné, ale sám není chráněn před pokušením, stavět se na místo Boží. A právě mediální prostor je pro dnešního člověka pouští, prostředím pokoušení a zkoušek. Je to působiště pokušitelské trojčlenky: tělo, svět, ďábel, jak vystupuje v modlitbě, jež je mnohým známa z dětství.

Mechanismus mediálního působení zůstal i po pádu totalitních ideologií stejný. I přes všechnu mediální snahu zesměšňovat a ničit hodnotu autority, jak se s tím začalo na Západě v šedesátých letech minulého století, stojí každá manipulace na zdánlivých autoritách. A to jednoduchou multiplikací výskytu konkrétní osoby či určitého názoru v mediálním prostoru. Takováto (falešná) autorita (osoba či názor) se rodí v přímé úměře ke kvantitě jejího výskytu v médiích. Mediální věhlas rovná se důvěryhodná autorita.

Typickou ukázkou sofistického čili zavádějícího pojmu, kterým se v této souvislosti operuje, je například „veřejné mínění“. Zatemňuje rozdíl mezi míněním zveřejněným a míněním veřejnosti a zastírá fakt, že pravda nemusí být názorem většiny. Snad proto nám mediální sofisté pravidelně připomínají, že objektivní pravda, ať již poznatelná či věřená, je pouhou berličkou pro fanatiky. Relativismu a skepticismu všeho druhu se zkrátka výborně daří právě v médiích, protože tam působí jako projev nestrannosti a objektivity. Podobně jako se necudnost modelky podobá odvaze.

Zdrojem mediální moci jsou lidské slabosti, které se různými způsoby spontánně projevují ať už jde o neuspořádané vášně či neřesti, omyly či předsudky. Zveřejněním jsou zesilovány a pro veřejnost se stávají svodem a pokušením. A právě v tom spočívá přitažlivost médií, protože slabostmi trpí v důsledku prvotního hříchu každý. Všichni lidé tak mohou být díky technologickému rozvoji nejen hromadně pokoušeni, ale také se pokoušet vzájemně.

Není ani příliš důležité, zda někdo v médiích vystupuje a jiný mediální produkty jenom konzumuje. Hranice mezi oběmi situacemi je navíc díky internetu a sociálním sítím stále méně zřejmá. V technologicky rozvinutých společnostech je dnes téměř každý, zejména mladý člověk, prostřednictvím facebooku, twitteru či blogu zároveň tvůrcem i příjemcem mediální komunikace. I autor internetového blogu, který má nulovou návštěvnost, je pokoušen domýšlivou hrdostí nad vlastním mediálním výtvorem.

Média nemohou nebýt živným polem neuspořádaných lidských vášní, neřestí i perverzních úsudků, jejichž zveřejňování nemá jiný účel než svádět a pokoušet lidskou populaci. Není proto divu, že se v naší době začaly vyskytovat zvláštní typy zločinů, které lze označit za „mediální“. Chce se tím říci, že tyto zločiny byly spáchány jen proto, aby byly medializovány, viz loňský případ vyšinutého střelce z Norska či mnoho dalších podobných vražd ve Spojených státech, v Německu a jinde. Stěží vyloučit, že existují i další, podobné zločiny, které byly spáchány pro média, ačkoli jejich rozsah a motiv může být dosud utajen.

Něčemu takovému je ovšem těžké věřit a vlastně to ani není třeba. Důležité je pouze vyjít z mediálního chaosu vždycky směrem k Tomu, který v něm - nikoli náhodou - chybí: k Bohu. Zapojit se do komunikace, které je lidstvo součástí v Kristu, nepodlehnout pokušení vědět všechno o všem, co se s tímto světem děje, a uchovat si zdravou dětskou nedůvěřivost.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 23
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti