Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 10. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

26.4.2012 

Důkladná katecheze omezí případy neplatných manželství na minimum

říká kard. Coccopalmerio, předseda Papežské rady pro výklad legisl.textů

Česká sekce RV

Případy zneplatnění manželství jsou tématem dvoudenního právnického sympozia, které se dnes začalo na římské papežské univerzitě Sv. Kříže. Jeden z jeho účastníků, předseda Papežské rady pro výklad legislativních textů, kard. Francesco Coccopalmerio v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas říká:

Někdy bývá zaměňována zneplatnění a anulace manželství. Církev neanuluje manželství. V daném případě je prohlašuje za neplatné, to znamená, že vlastně nebylo nikdy plně uzavřené. Nemá však moc manželství anulovat, až na některé úzce vymezené případy. Mluvíme-li tedy o opravdových manželstvích, které technicky definujeme za uznaná a dokonaná, církev nemá moc je anulovat.

Je k těmto případům je třeba přistupovat poctivě. Mohl byste však uvést nějaký příklad nepoctivé snahy v procesech týkajících se platnosti manželství?

Ke zneužití dochází, pokud člověk ví, že jeho manželství je platné, a zároveň se snaží na církvi vyloudit prohlášení o neplatnosti. V takovém případě se pak utíká k tomu, že podává svoje manželství jako neplatné, ačkoli není neplatné. Tady je třeba apelovat nejenom na korektnost manželů, ale také na poctivost soudců, kteří se v žádném případě nesmějí nechat ovlivnit možnými výhodami, např. ekonomické povahy.

Benedikt XVI. zvláště na setkáních s představiteli Tribunálu Římské roty, několikrát vyjádřil přání, aby se v případech neplatnosti manželství, vždycky usilovalo o vyrovnanost mezi spravedlností a láskou, a neupadalo se do účelových procesů. Jak je toto přání Svatého otce uskutečňováno?

Mám za to, že soudci apoštolských tribunálů – zejména Římská rota a Apoštolská signatura – tuto výzvu plně přijali a uskutečňují. Samozřejmě, že může dojít k chybám, ale to jsou lidské chyby. Přesto věřím, že zde existuje vysoká kompetence a nasazení. Výzvu by měli vnímat také ostatní subjekty, tedy ti, kteří žalují manželství a ti, kteří doprovázejí dotyčné osoby při procesním řízení.

Velice záleží také na přípravě k uzavření svátosti manželství…

To je vskutku velmi důležité. Je zapotřebí stále inteligentnější a účinnější předmanželské pastorace, neboť právě tehdy vzniká manželství ve svědomí obou stran, v jejich souhlasu. Je proto zapotřebí výchovy k manželství jako svátosti, zvláště pokud jde o nerozlučitelnost, již od mladistvého věku. Mladé lidi je třeba vést k citlivosti v této věci, musí chápat manželství jako něco osobního, musí to cítit. Netřeba se přitom omezovat jenom na předmanželskou katechezi, ale je třeba, aby toto téma bylo v katechezi přítomno ještě dříve. Když bude existovat vědomí opravdové podstaty manželství, jeho posvátné povahy a jeho nerozlučitelnosti, budou případy neplatnosti redukovány na minimum. Dnes ovšem žijeme v kultuře, která nás vede jiným směrem. Můžeme říci že žijeme v kontaminované atmosféře, ve které je manželství chápáno jako zábava, tj. jako něco, s čím lze zacházet s naprostou svobodou jakoby ten či ta, kdo uzavírá manželství, mohl či mohla kdykoliv druhou stranu odvrhnout jako nějakou neužitečnou, starou či překonanou věc. To je zajisté hrozné. Bohužel, však v takovéto době žijeme. Benedikt XVI. a Jan Pavel II. bezpochyby učinili mnohé, aby tomuto trendu čelili. Také z hlediska medializovaných hodnot a svědectví, objevujících se v televizi, bychom mohli přinést něco nového. Týká se to nejen křesťanského, svátostného manželství, ale i řekněme přirozeného svazku, který obsahuje rovněž nedotknutelné hodnoty.

Říká kardinál Franceso Coccopalmerio na okraj probíhající sympozia o manželství a manželském právu na římské univerzitě Sv. Kříže.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.2.15 Kardinál Coccopalmerio: Soucit se vytrácí zejména mezi těmi, co se považují za dobré křesťany
25.7.14 Reforma římské kurie i procedury sporu o neplatnost manželství
12.3.14 Kardinál Coccopalmerio o Františkově pontifikátu
10.12.13 Nestačí evangelizovat jen šířením víry, ale také obnovou logiky právaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti