Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.7.2012 

Odvážný biskup se postavil čínskému dohledu nad církvemi. Nyní je nezvěstný.

Šanghaj. Biskup Thadeus Ma Daqin, vysvěcený se souhlasem papeže dne 7. července pomocným biskupem v Šanghaji opustil město. Nově ustanoveného biskupa večer stejného dne, kdy byl uveden do úřadu, vyzvedla skupina církevních představitelů a odvezla ho na neznámé místo. Podle místních zdrojů biskupa odvezli do semináře v Šešanu, kde v současné době „odpočívá“. Biskupovu nepřítomnost věřící poprvé zaregistrovali na ranní mši, den po jeho vysvěcení.

Hong Kongská média pak oznámila, že biskup Ma je nezvěstný od svého uvedení do úřadu, kdy také oznámil, že vystupuje z Vlasteneckého sdružení, organizace, prostřednictvím které čínská vláda kontroluje církevní aktivity v zemi. Biskup Ma byl navíc jmenován Svatým stolcem jako pomocný biskup v Šanghaji, přestože ho čínská vláda uznala jenom jako diecézního koadjutora (spolusprávce). Na kněze byl Rodilý Šanghajan vysvěcen v roce 1994, poté co dokončil svá studia v Šešanském semináři.

Oproti případu nedovoleného svěcení biskupa z Harbinu ze dne 6. července 2012, vládní úřady, a také média napojená na Vlastenecké sdružení o obřadu svěcení pomlčela. Informace o svěcení tak oficiálně vyšla jen v krátkých zprávách na místních zpravodajských serverech. Účastníci svěcení popisují odvážné gesto nového biskupa Maa, který se během slavnostního uvedení do úřadu rozhodl nejenom ukončit své členství ve Vlasteneckém sdružení, ale také odmítl přijmout sv. přijímání z rukou jednoho z přítomných biskupů a stejně tak mu nedovolil, aby na něj při svěcení vložil ruce. Biskup Silu z Mindongu (provincie Fujian) totiž nemá pověření Svatého stolce.

Ráno, 7. července v 8 hodin místního času se kněží ze šanghajské diecéze sešli v kapli biskupského paláce, naproti katedrále svatého Ignáce, aby se zúčastnili mše svaté a biskupského svěcení. Obřad byl zahájen přečtením papežské buly a vyznáním víry mons. Maa. Později, na 40 kněží z různých diecézí vstoupilo do kostela, aby se zúčastnili slavnostní bohoslužby a svěcení. Bohoslužbu sloužil šanghajský biskup Jin Luxianen, biskupové Xu Honggen ze Suzhohu (provincie Jiangsu) a Shen Bin z Haimenu (provincie Jiangsu) spolusvětili. Při mši dále koncelebrovali biskupové Xu Honggen ze Suzhou (provincie Jiangsu), biskup Shen Suguang z Nanchangu (provincie Jiangxi) a biskup Zhan Silu z Mindongu (provincie Fujian).

Přítomnost nedovoleně vysvěceného biskupa Zhan Silu podráždila mnohé z přítomných kněží, řádových sester a věřících Šanghajské diecéze. Někteří se z důvodu přítomnosti biskupa Silu dokonce odmítli mše zúčastnit. Poté, co na mons. Maa vložil ruce biskup Jin a další dva spolusvětící biskupové, mons. Ma zabránil, aby na něj vložil ruce i nelegitimní biskup Zhan Silu.

Po svatém příjímání biskup Ma požádal o modlitby. Svaté přijímání bylo podáváno koncelebrantům a věřícím z lidu. V závěru obřadu, mons. Ma pronesl děkovnou řeč. Poděkoval Bohu, biskupovi Jinovi, přítomným věřícím a dalším účastníkům bohoslužby. Poděkoval také kněžím a všem, kteří se jmenování nezúčastnili, a vyzval k jednotě; představil svůj biskupský erb a vybídnul k dodržování zvyků a tradic římskokatolické církve. Nakonec prohlásil, že se chce zaměřit jen na práci pro biskupa Jina, tedy ordináře svojí diecéze, a proto nadále neshledává jako vhodné, aby se angažoval ve Vlasteneckém sdružení, načež oznámil, že z této vládou kontrolované organizace vystupuje.

Následoval dlouhý potlesk. Katolíci z celé Číny přijímají toto odvážné gesto s velkým povděkem a spatřují v něm naději pro čínskou církev - referuje o celé události agentura Asianews.

(jne)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.1.21 Smutek v čínském episkopátu
23.12.20 Nový biskup v Číně
23.11.20 Vysvěcen nový čínský diecézní biskup
20.8.20 Další čínský biskup se oficiálně ujal služby ve svojí diecézi
14.8.20 S biskupem podzemní čínské diecéze o víře, církvi a BohuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti