VaticanNews.va

   23. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8765
Poslechem z webových stránek.5397
Četbou textů na webových stránkách.8255
Poslechem i četbou.5248


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Relikvie, ostatky a Světlo světa

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

29.8.2012 

Mučednictví každodenní věrnosti evangeliu

Katecheze Benedikta XVI. při generální audienci v Castel Gandolfo

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,

na tuto poslední středu měsíce srpna připadá liturgická památka mučednictví sv. Jana Křtitele, Ježíšova předchůdce. V Římském kalendáři je jediným světcem, u něhož se slaví jak narození, 24. června, tak mučednická smrt. Dnešní památka sahá k dedikaci krypty v Sebaste, v Samaří, kde už v polovině 4. století byla uctívána jeho hlava. Kult se posléze rozšířil v Jeruzalémě, ve východních církvích a v Římě s titulem Stětí sv. Jana Křtitele. Martyrologium romanum připomíná druhé nalezení vzácné relikvie, která byla při té příležitosti přenesena do kostela sv. Silvestra na Martově poli v Římě (San Silvestro in Capite, pozn. překl.).

Tyto drobné historické zprávy nám pomáhají pochopit, jak pradávná a hluboká je úcta k Janu Křtiteli. Z evangelií vyvstává velmi dobře jeho role ve vztahu k Ježíši. Sv. Lukáš vypráví o jeho narození, životě na poušti a kázání a sv. Marek nás zpravuje o jeho dramatické smrti. Jan Křtitel zahajuje své kázání za císaře Tiberia, v letech 27-28 našeho letopočtu, a zřetelné poselství, s nímž se obrací k lidem, kteří jej přicházejí poslouchat, mluví o přípravě cesty pro Pána, o narovnání pokroucených cest vlastního života skrze radikální obrácení srdce (srov. Lk 3,4). Jan Křtitel ovšem nezůstává jen u hlásání pokání a obrácení, nýbrž poznává v Ježíši „Beránka Božího“, který snímá hříchy světa (Jan 1,29), s hlubokou pokoru na skutečného Ježíše, Bohem Poslaného, a sám ustupuje stranou, aby Kristus mohl růst, aby Jeho poslouchali a následovali. V posledním dějství pak Jan Křtitel dosvědčuje svou věrnost Božím přikázáním vlastní krví, nic neodvolává ani neustupuje, a završuje tak plně své poslání. Sv. Beda, mnich z 9. století, ve svých Homiliích píše: „Pro [Krista] dal svůj život, ačkoli nebyl nucen zapřít Ježíše Krista, pouze zamlčet pravdu.“ (Hom. 23: 122, 354). On však pravdu nezamlčel, a zemřel pro Krista, který je Pravda. Právě pro lásku k pravdě se neuchýlil ke kompromisům a nebál se promluvit tvrdé slovo k těm, kdo ztratili Boží cestu.

Máme tedy před sebou tuto velkou postavu, sílu horlivosti, pevnost ve vztahu k mocným, a ptáme se: kde má původ ta vnitřní síla, tak čestný a koherentní život, plně nasazený pro Boha a přípravu cesty pro Ježíše? Odpověď je prostá: ze vztahu k Bohu, z modlitby, která je zlatou nití celé jeho existence. Jan je Božím darem, o nějž dlouho prosili jeho rodiče, Zachariáš a Alžběta (srov. Lk 1,13); nesmírný dar, přesahující lidskou naději, poněvadž oba byli pokročilého věku a Alžběta byla neplodná (srov. Lk 1,7). Avšak u Boha není nic nemožného (srov. Lk 1,36). K oznámení jeho narození dochází přímo na místě modlitby, v Jeruzalémském chrámu, ba dokonce dochází k němu, když na Zachariáše připadne velké privilegium vstoupit na nejposvátnější místo chrámu a přinést Hospodinu oběť kadidla (srov. Lk 1,8-20). Také narození Jana Křtitele doprovází modlitba: zpěv radosti, chvály a díků, který Zachariáš pozvedá k Pánu a který každé ráno recitujeme v modlitbě chval. Benedictus oslavuje Boží působení v dějinách a ukazuje prorocké poslání jeho syna Jana, totiž předcházet Syna Božího, jenž se stal tělem, a připravovat mu cesty (srov. Lk 1,67-79). Celá existence Ježíšova Předchůdce se sytí vztahem k Bohu, zejména v období stráveném v pouštních oblastech (srov. Lk 1,80), které jsou místem pokušení, ale také místem, ale také místě, na němž člověk pociťuje svoji ubohost, ježto se mu nedostává opory a materiálních jistot, a dospívá k poznání, že jediným pevným bodem zůstává Bůh sám. Jan Křtitel však není jen mužem modlitby a neustáleho kontaktu s Bohem, ale také průvodcem v v tomto vztahu. Evangelista Lukáš ve svém záznamu modlitby, kterou Ježíš učí své učedníky – „Otče náš“ - podotýká, že žádost byla formulována těmito slovy: „Pane, nauč nás modlit se, jako tomu také Jan učil své učedníky“ (srov. Lk 11,1).

Drazí bratři a sestry, když slavíme mučednictví sv. Jana Křtitele, připomínáme si také my, křesťané této naší doby, že se nesmíme uchylovat ke kompromisům vůči Kristově lásce, jeho Slovu a Pravdě. Pravda je Pravda, bez kompromisů. Křesťanský život vyžaduje takříkajíc „mučednictví“ každodenní věrnosti evangeliu, totiž odvahu dovolit, aby Kristus rostl v nás a aby to byl On, kdo orientuje naše myšlení a jednání. To se však může v našich životech stát jedině tehdy, máme-li pevný vztah k Bohu. Modlitba není ztracený čas, neukrádá místo aktivitám – ani těm apoštolským – ba právě naopak: jedině jsme-li schopni věrného, vytrvalého a důvěryplného života modlitby, Bůh sám nám bude dávat schopnosti a sílu k životu ve štěstí a poklidu, k překonání nesnází a k tomu, abychom o něm s odvahou svědčili.
Nechť se sv. Jan Křtitel za nás přimlouvá, abychom ve svém životě vždy dokázali zachovávat Boží prvenství.

Přeložila Johana Bronková

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.1.21 František: Osvoboďme svět od jaderných zbraní
20.1.21 Modlitba za jednotu křesťanů
13.1.21 Budoucností světa jsou „maličcí“, kteří nechtějí ovládat druhé
13.1.21 Modlitba chvály
30.12.20 Petrův nástupce: Objev lásky je silou, která řídí světHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

Arcibiskup Manaus děkuje papeži za dar na nákup kyslíkových bomb

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Nesmyslná krutost, píše papež o atentátech v Bagdádu

Papežova předmluva ke sbírce veršů: Krása je zkušenost

Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba za jednotu křesťanů

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti