Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 4. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

16.9.2012 

Bůh žehnej všem Libanoncům!

Benedikt XVI. na rozloučenou, Bejrút

Česká sekce RV

Pane prezidente,
Páni předsedové parlamentu a vlády,
Blaženosti a bratři v biskupské službě,
Státní a náboženští představitelé,
Drazí přátelé!

Nadešla chvíle odjezdu a je mi líto se loučit s milovaným Libanonem. Děkuji, pane prezidente, za Vaše slova a za to, že jste spolu s vládou, jejíž představitele zdravím, umožnil zorganizovat rozličné etapy mého pobytu mezi vámi, vyznačujícího se efektivitou různých služeb státního i soukromého sektoru. Děkuji také patriarchovi Bechara Boutros Raï a všem přítomným patriarchům, jakož i biskupům východního i západního ritu, kněžím, jáhnům, řeholníkům a řeholnicím, seminaristům a věřícím, kteří přijeli na setkání se mnou. Návštěva u vás jakoby byla návštěvou Petra, kterého jste přijali se srdečností, která charakterizuje vaše církve a vaši kulturu.

Moje poděkování patří celému libanonskému lidu, který tvoří pestrou a krásnou mozaiku a který dal Petrovu nástupci najevo svoje nadšení rozmanitými a specifickými způsoby každé komunity. Děkuji všem státním a náboženským představitelům vaší země. Na Blízkém východě existuje tradice přijímat hosty uctivě a pozorně, a vy jste to tak učinili. Jsem vám za to všem vděčný. K pozornosti a úctě jste však něco přidali, něco, co lze přirovnat k jednomu z oněch proslulých východních koření, které obohacují chuť pokrmů, totiž svoji vřelost a svá srdce, což ve mne vzbudilo touhu se vrátit. Za to vám obzvláště děkuji. Bůh vám za to žehnej!

Během svého, bohužel, krátkého pobytu, který byl motivován hlavně podpisem a předáním apoštolské exhortace Ecclesia in Medio Oriente, jsem se mohl setkat s různými složkami vaší společnosti. Byly to chvíle oficiální i důvěrnější, chvíle vysoké náboženské intenzity a horlivé modlitby a také takové, které se vyznačovaly mladistvým nadšením. Děkuji Bohu za tyto příležitosti, které mi dal, za kvalitní setkání, kterých jsem se mohl účastnit, a za modlitbu konanou se všemi a za všechny v Libanonu a na Blízkém východě bez ohledu na jejich původ či náboženské vyznání.

Šalomoun ve své moudrosti pozval Chírama z Tyru k vybudování domu Pánova jména, svatyně na věky (srov. Sir 47,13). A Chíram, kterého jsem připomněl při svém příjezdu, poslal dřevo libanonských cedrů (srov. 1 Král 5,22). Cedrové dřevo zdobilo interiér chrámu a tvořilo věnce vytesaných květů (srov. 1 Král 6,18). Libanon byl přítomen ve svatostánku Božího chrámu. Kéž jsou dnešní Libanon a jeho obyvatelé nadále přítomni v Božím svatostánku! Kéž je Libanon nadále prostorem, ve kterém muži a ženy žijí ve vzájemném souladu a pokoji a nabízejí tak světu nejenom svědectví Boží existence, což bylo první téma skončeného synodu, ale rovněž svědectví mezilidského společenství (druhé téma tohoto synodu) nezávisle na politické, společenské a náboženské sensibilitě!

Prosím Boha za Libanon, aby žil v pokoji a odvážně odporoval všemu, co by jej mohlo zničit či ohrožovat. Přeji Libanonu, aby nadále umožňoval pluralitu náboženských tradic a nenaslouchal hlasu těch, kteří tomu chtějí překážet. Přeji Libanonu, aby posílil společenství mezi všemi svými obyvateli, ať už patří k jakékoli komunitě či náboženství, rezolutně odmítají všechno, co by mohlo vést k nejednotě, a s rozhodností volí bratrství. To jsou květy hodné Boha, ctnosti, jež jsou uskutečnitelné a které je záhodno upevňovat a stále více zakořeňovat.

Panna Maria, vroucně a něžně ctěná věřícími zde přítomných náboženských vyznání, je bezpečným vzorem nadějného pokračování v cestě autentického a žitého bratrství. Libanon to dobře pochopil, když před časem prohlásil 25. březen za státní svátek a umožnil tak všem svým obyvatelům více a v klidu prožívat vlastní jednotu. Kéž Panna Maria, jejíž starobylé svatyně jsou ve vaší zemi tak početné, vás nadále provází a inspiruje!

Bůh žehnej Libanonu a všem Libanoncům. Kéž je neustává přitahovat k Sobě, aby jim dal život věčný! Ať je naplní svou radostí, svým pokojem a světlem! Bůh žehnej celému Blízkému východu! Každému a každé z vás vyprošuji z celého srdce hojnost Božího požehnání! Lè yo barèk al-Rab jami’a kôm! (Bůh žehnej všem!).

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.1.21 Farář bejrútské katedrály: Nejprve rekonstruovat živou církev
24.12.20 Vánoční poselství Svatého otce do Libanonu: Neztrácejte naději
5.8.20 Maronitský patriarcha prosí o pomoc
21.5.20 Ohrožena existence 80% katolických škol v Libanonu
6.2.20 Patriarcha Rai odmítá finanční pomoc výměnou za občanství pro běženceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 21
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti