Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

22.9.2012 

Co může papežská exhortace Ecclesia in Medio Oriente říci Evropanům?

Editorial

Leszek Gęsiak

Apoštolská cesta Benedikta XVI. do Libanonu (14.-16. září 2012) byla mimo jiné zvláštní příležitostí k setkání a interakci různých kultur, tradic, vyznání a náboženství. Jedním z jejích četných plodů je dokument, který papež odkázal tamní církvi. Apoštolská exhortace Ecclesia in Medio Oriente je pokusem o sladění a provázání komplikovaných historických a náboženských procesů, v nichž se v těchto zemích jako v ohnisku čočky koncentrují problémy celého současného světa. Rovněž evropské. Je to země, v níž se zrodila tři velká monoteistická náboženství. Pro celé lidstvo a pro nás křesťany zejména je zemí zvláštní blízkosti zachraňujícího Boha, zemí Ježíše z Nazareta. Chce tedy Svatý otec v poselství Církvi na Blízkém východě pobídnout k reflexi také obyvatele Starého kontinentu?

Papežský dokument lze číst a analyzovat podle různých klíčů a v různých kontextech. Avšak to, co v něm zcela jistě převládá, je volání po dialogu. V blízkovýchodním kontextu má ovšem zvláštní rozměr. Právě tam na sebe naráží přítomnost a působení tří monoteistických náboženství. Právě tam je zvlášť silně slyšet hlas modliteb různých větví rozděleného křesťanstva. A rovněž tam uchovávají své tisícileté tradice a slaví liturgii ve svých prastarých ritech katolické východní církve ve společenství s Petrovým nástupcem. Možností a fór dialogu je mnoho. O tom, jak je obtížný a jak závažné jsou důsledky jeho nedostatku, svědčí bolestné a často velmi krvavé dějiny těchto zemí. Dějiny, do nichž patří také události nejnovější doby, posledních let, měsíců a dnů, provázané s roztržkami uvnitř islámu, zneužíváním náboženského fundamentalismu k politickým cílům, nemluvě o terorismu, souvisejícím s obchodem s narkotiky, stejně jako s politickými a ekonomickými zájmy států jiných kontinentů.

Když papež mluví o mezináboženském dialogu, zdůrazňuje, že v blízkovýchodní perspektivě jej nediktují pragmatická politická či sociální řešení, nýbrž staví se především na teologických základech, které se odvolávají k víře. Právě víra totiž ujišťuje člověka v přesvědčení o Boží existenci, o Jeho dobrotě a lásce, kterou nabízí člověku. Právě ona nezávisle na deklarované náboženské příslušnosti uschopňuje člověka, aby se otvíral dobru a pravdě, kterou může mít i ten, kdo věří jinak.

V Evropě se mnoho mluví o dialogu. Podobně se mnoho mluví o svobodě ve všech jejích aspektech a odstínech. Dialog je totiž se svobodou neoddělitelně spjat. Možná právě ve stínu nové papežské exhortace si obyvatelé Evropy musí znovu položit otázku jak chápou svobodu a dialog. Křesťané Blízkého východu, kde chybí nejen mír a stabilita, ale jsou ohroženy i elementární podmínky jejich existence jako vyznavačů Krista, mnoha způsoby dokazují, že jejich identita zůstává silná. Navzdora tomu, že jsou pronásledovanou a diskriminovanou menšinou. Díky víře, která poskytuje nejen základy teologické debaty, ale především sílu k tvůrčí existenci v multikulturní komunitě, má jejich volání po dialogu a svobodě zvlášť silnou oporu.

V této atmosféře papež volá po respektu k náboženské svobodě, po skoncování s násilím, diskriminací a nenávistí. Připomíná učení II. vatikánského koncilu, že náboženská svoboda je vrcholem všech svobod. Je svatým a nezadatelným právem. Ať ji pojímáme jako individuální nebo společenskou, kráčí za hlasem svědomí v otázce náboženství a svobody kultu. Zahrnuje svobodnou volbu náboženství, které uznáme za pravdivé, a veřejné vyznávání své víry. Možnost svobodně vyznávat své náboženství bez ohrožení života a osobní svobody.

Snad právě toto je jednou z myšlenek, které chce Benedikt XVI. předat dnešní Evropě. Protože paradoxně ve jménu svobody – a také modernosti a politické korektnosti – nepřestává prosazovat určitý vzorec antikřesťanských postojů a účinně se odtíná od náboženských kořenů, z nichž povstala. Možná už uvěřila, že bez víry, a tedy také bez teologických základů, vybuduje na zemi trvalý dialog, pokoj a blahobyt. Lze si samozřejmě představit kontinent s kostely změněnými v galerie a posilovny, bez křížů na veřejnosti, bez hodnot jako manželství a rodina – považovaných za zastaralé, a mezi tím hrstku křesťanů skrývajících se před světem v jakýchsi novodobých katakombách. Bude to však ještě země, v níž může člověk dozrávat ke své plnosti? Bude to ještě Evropa?

Autor je vedoucí polské sekce Vatikánského rozhlasu. Překlad Johana Bronková.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.10.12 Rok víry – návod k použití
15.10.12 Rok víry – návod k použití
2.10.12 Svět s Bohem či bez Boha
3.9.12 Církev v Evropě – obecný pohled



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti