Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.9.2012 

Kardinál Ruini vysvětluje, proč a v čem je církev „neaktuální“

Řím. Nedávno zesnulý kardinál Carlo Maria Martini konstatoval v posledním rozhovoru, který byl zveřejněn den po jeho smrti (Corriere della Sera, 1.9.), že „církev zůstala pozadu o dvě stě let“. Jiný italský kardinál Camillo Ruini, který poskytl v těchto dnech obsáhlý rozhovor Vatikánskému rozhlasu v souvislosti s vydáním své knihy Interview o Bohu (Intervista su Dio), komentoval mimo jiné také výše zmíněnou konstataci:

Myslím, že tvrzení o zpoždění církve, je částečně pravdivé. Na tuto pravdu poukázal Druhý vatikánský koncil, který tomu chtěl odpomoci a - podle mne v podstatě - dokázal odstranit toto zpoždění, které lze popsat následovně: Na konci renesance - spolu se vznikem moderních přírodních věd a také spolu s rozdělením mezi katolíky a protestanty v Evropě – církev z různých důvodů jen stěží držela krok s měnící se dobou a zrodil se v ní postoj tzv. „antimodernismu“, podle něhož to, co bylo moderní bylo viděno negativně. Druhý vatikánský koncil - nikoli náhodou, ale po dlouhém období příprav, které proběhly - radikálně tento úsudek opravil a řekl: Nikoli, církev je poslána do každé doby a musí odpovídat na otázky a požadavky každé doby. Ukázala tak cestu k budoucnosti. Vzpomínám si v této souvislosti dobře na promluvu Jana Pavla II. v Loretu roku 1985, kdy řekl, že křesťanství musí opět začít ukazovat cestu do budoucna. A taková je i výzva dneška. Nejsem takový pesimista ohledně obecného zpoždění církve. Existují výzvy a jsou obtížné také proto, že dnešní doba je dobou změny, mění se všechno, ale my se nemůžeme jednoduše jen přizpůsobovat změně.

Musíme postupovat, pokud možno konstruktivně...

Nejenom to. Je totiž něco, co stojí nad změnami: Bůh, Ježíš Kristus, od něhož máme přijímat inspiraci také v tom, jak se ke změnám postavit. Existuje pak také určitá „neaktuálnost“ církve, která se týká Petra i Pavla a dokonce Ježíše Krista. Jak známo, Ježíš Kristus zemřel na kříži, což znamená, že nebyl považován za příliš aktuálního, módního, nebyl viděn příliš dobře. A křesťanství, jak známo, potřebovalo ke svému rozvinutí tři století, během nich bylo pronásledováno. I ve 20. století a bohužel i dnes na začátku našeho století je pronásledováno znovu v různých částech světa z různých důvodů. Nejprve komunismem a nyní jinými tendencemi. Tato „neaktuálnost“ je v křesťanství neměnná. Proč? Protože křesťanství nikdy nebylo přizpůsobováním se době. Zmiňme jeden příklad: když křesťanství přešlo z židovského do řecko-římského světa, přišlo s nárokem radikální změny mravů. A to v mnoha věcech, počínaje rozvodem a interrupcemi, o kterých se mluví i dnes a které byly v řecko-římském světě rozšířeny, včetně manželské nevěry. Křesťanství řeklo dost a trvalo staletí než se lidé přesvědčili, že alespoň principiálně bylo dobré otočit stránku, třebaže člověk nadále zůstává hříšným. Křesťanství tak musí postupovat stále. Činilo tak i s barbarskými národy, kterým po obrácení na křesťanství neřeklo: „dobře, dobře, pokračujte jako dříve“, nýbrž „změňte svoje mravy“. Toto musí pokračovat i nyní. Musí to tak být vždycky. Na jedné straně tedy existuje nezbytnost být aktuální, odpovídat na otázky dneška, ale na druhé straně nelze zaměňovat aktuálnost za konformismus, tedy za přizpůsobování se požadavkům a módám doby.

Říká kardinál Camillo Ruini, emeritní generální vikář Svatého otce pro město Řím a bývalý předseda Italské biskupské konference.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.4.14 Kardinál Ruini: Jan Pavel II. důvěřoval v budoucnost křesťanství
9.4.13 Papežovo přání, aby církev byla pro chudé, není účelově ideologické
11.2.12 Kardinál Ruini: Ježíšovými současníky se musíme stávat my



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti