Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.10.2012 

Program a účastníci Biskupského synodu o nové evangelizaci

Vatikán. Zástupci episkopátů z celého světa se sjedou do Říma, aby se ve dnech 7. - 28. října účastnili Biskupského synodu o nové evangelizaci. Program synodních prací a panorama účastníků synodu dnes dopoledne představil v tiskovém středisku Svatého stolce arcibiskup Nikola Eterović. Duchovním jádrem budou čtyři liturgické slavnosti celebrované Svatým otcem:

XIII. generální shromáždění biskupského synodu zahájí tuto neděli, 7. října, koncelebrovaná eucharistická slavnost, při níž Benedikt XVI. prohlásí za učitele církve sv. Jana z Ávily a sv. Hildegardu z Bingen.
11. října další papežská liturgie připomene 50. výročí zahájení II. vatikánského koncilu a dvacet let Katechismu katolické církve. Svatý otec zároveň vyhlásí Rok víry, který skončí na slavnost Krista krále, 24. listopadu 2013.
V neděli 21. října bude papež předsedat kanonizační mši svaté sedmi blahoslavených (Giacomo Berthieu, Pedro Calungsod, Giovanni Battista Piamarta, Maria del Monte Carmelo Sallés y Barangueras, Marianna Cope, Caterina Tekakwitha a Anna Schäffer).
Záverečnou mši svatou bude papež koncelebrovat 28. října se všemi synodními otci a dalšími kněžími, kteří se synodu zúčastní.
Kromě toho bude modlitba rámovat veškeré práce zasedání a vedle synodní auly je připravena kaple se Sanctisimem k soukromé modlitbě.

Arcibiskup Eterović potvrdil velký zájem místních církví o téma synodu. Jak řekl na dotazník připojený k prvnímu nástinu synodu, tzv. Lineamenta, odpovědělo přes 90% dotazovaných (100% Oceánie, 95,8% Amerika; 88,8% Asie; 81,25% Evropa; 66,6% Afrika). Odpovědi z celého světa reflektuje pracovní dokument, Instrumentum laboris, zveřejněný letos 19. června, k němuž se budou ve svých vystoupeních vyjadřovat všichni synodní otcové.

XIII. řádného generálního shromáždění biskupského synodu se zúčastní celkem 262 synodních otců, což je nejvyšší počet v historií synodů. Většina z nich (182) byla zvolena. Ordo Synodi Episcoporum, tedy Řád biskupského synodu stanovuje, že ze svého úřadu se jej mají účastnit nejvyšší představitelé katolických východních církví sui iuris (10) a předsedové úřadů římské kurie (26). Další účastníci jsou buď přímo jmenováni papežem nebo voleni jednotlivými biskupskými konferencemi a východními církvemi. 10 členů volí také Unie generálních představených.

Hlavním relátorem Synodu jmenoval Benedikt XVI. (22. října 2011) washingtonského arcibiskupa, kardinála Donalda W. Wuerla. Zvláštním sekretářem bude arcibiskup Montpellier, Pierre-Marie Carré. Papež jmenoval rovněž tři delegované předsedy (29. června 2012): biskupa Hongkongu, kardinála John Tong Hona; arcibiskupa mexické Guadalajary, kardinála Francisca Robles Ortegu, a arcibiskupa Kinshasy, kardinála Laurenta Monsengwo Pasinyu.
Synodních zasedání se dále účastní 45 expertů a 49 auditorů, mužů i žen různých stavů, vybraných mezi odborníky a lidmi angažovanými v evangelizaci ze všech pěti kontinentů. Chybět nebudou ani tzv. bratrští delegáti, totiž zástupci 15 církví a církevních komunit, „které ještě nejsou v plném společenství s katolickou církví“. Mezi nimi například primas anglikánského společenství, canterburský arcibiskup Rowan D. Williams, který rovněž vystoupí s příspěvkem na synodu. A ekumenický patriarcha, konstantinopolský arcibiskup Bartoloměj I., který se zúčastní slavnostní liturgie 11. října.

Kromě nich na dostal zvláštní pozvání na synod také představený komunity z Taizé, br. Alois, předseda Americké biblické společnosti, Rev. Lamar Vest, a pan Werner Arber, profesor mikrobiologie z Biocentra na univerzitě v Bazileji, který je předsedou Papežské akademie věd.
Komunikaci se sdělovacími prostředky bude zajišťovat pět mluvčích – právě tolik je totiž oficiálních jazyků koncilu. S novináři se budou setkávat každý den s vyjímkou čtyř, kdy jsou v plánu tiskové konference s účastí koncilních otců (8., 18., 26. a 27. října).
Připočítáme-li ještě 32 asistentů, kteří budou k dispozici koncilním otcům, a 30 tlumočníků, počet účastníků Biskupského synodu se vyšplná na více než 400 lidí. Českou republiku bude reprezentovat litoměřický biskup Jan Baxant.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.12 Benedikt XVI. zakončil biskupský synod o nové evangelizaci
27.10.12 Benedikt XVI.: I přes poryvy protivětru církev cítí především vanutí Ducha svatého
27.10.12 Služba chudým mění lidi více než projevy
27.10.12 První bilance synodu
26.10.12 Kardinál Dolan: potřebujeme návrat k základům, kterým učil KristusHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti