VaticanNews.va

   16. 2. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5401
Poslechem z webových stránek.3452
Četbou textů na webových stránkách.5397
Poslechem i četbou.3250


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Alžírský spisovatel: Neidealizujte si islám

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí

Ke změně kvality liturgie nepostačuje změna liturgických knih


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.10.2012 

Program a účastníci Biskupského synodu o nové evangelizaci

Vatikán. Zástupci episkopátů z celého světa se sjedou do Říma, aby se ve dnech 7. - 28. října účastnili Biskupského synodu o nové evangelizaci. Program synodních prací a panorama účastníků synodu dnes dopoledne představil v tiskovém středisku Svatého stolce arcibiskup Nikola Eterović. Duchovním jádrem budou čtyři liturgické slavnosti celebrované Svatým otcem:

XIII. generální shromáždění biskupského synodu zahájí tuto neděli, 7. října, koncelebrovaná eucharistická slavnost, při níž Benedikt XVI. prohlásí za učitele církve sv. Jana z Ávily a sv. Hildegardu z Bingen.
11. října další papežská liturgie připomene 50. výročí zahájení II. vatikánského koncilu a dvacet let Katechismu katolické církve. Svatý otec zároveň vyhlásí Rok víry, který skončí na slavnost Krista krále, 24. listopadu 2013.
V neděli 21. října bude papež předsedat kanonizační mši svaté sedmi blahoslavených (Giacomo Berthieu, Pedro Calungsod, Giovanni Battista Piamarta, Maria del Monte Carmelo Sallés y Barangueras, Marianna Cope, Caterina Tekakwitha a Anna Schäffer).
Záverečnou mši svatou bude papež koncelebrovat 28. října se všemi synodními otci a dalšími kněžími, kteří se synodu zúčastní.
Kromě toho bude modlitba rámovat veškeré práce zasedání a vedle synodní auly je připravena kaple se Sanctisimem k soukromé modlitbě.

Arcibiskup Eterović potvrdil velký zájem místních církví o téma synodu. Jak řekl na dotazník připojený k prvnímu nástinu synodu, tzv. Lineamenta, odpovědělo přes 90% dotazovaných (100% Oceánie, 95,8% Amerika; 88,8% Asie; 81,25% Evropa; 66,6% Afrika). Odpovědi z celého světa reflektuje pracovní dokument, Instrumentum laboris, zveřejněný letos 19. června, k němuž se budou ve svých vystoupeních vyjadřovat všichni synodní otcové.

XIII. řádného generálního shromáždění biskupského synodu se zúčastní celkem 262 synodních otců, což je nejvyšší počet v historií synodů. Většina z nich (182) byla zvolena. Ordo Synodi Episcoporum, tedy Řád biskupského synodu stanovuje, že ze svého úřadu se jej mají účastnit nejvyšší představitelé katolických východních církví sui iuris (10) a předsedové úřadů římské kurie (26). Další účastníci jsou buď přímo jmenováni papežem nebo voleni jednotlivými biskupskými konferencemi a východními církvemi. 10 členů volí také Unie generálních představených.

Hlavním relátorem Synodu jmenoval Benedikt XVI. (22. října 2011) washingtonského arcibiskupa, kardinála Donalda W. Wuerla. Zvláštním sekretářem bude arcibiskup Montpellier, Pierre-Marie Carré. Papež jmenoval rovněž tři delegované předsedy (29. června 2012): biskupa Hongkongu, kardinála John Tong Hona; arcibiskupa mexické Guadalajary, kardinála Francisca Robles Ortegu, a arcibiskupa Kinshasy, kardinála Laurenta Monsengwo Pasinyu.
Synodních zasedání se dále účastní 45 expertů a 49 auditorů, mužů i žen různých stavů, vybraných mezi odborníky a lidmi angažovanými v evangelizaci ze všech pěti kontinentů. Chybět nebudou ani tzv. bratrští delegáti, totiž zástupci 15 církví a církevních komunit, „které ještě nejsou v plném společenství s katolickou církví“. Mezi nimi například primas anglikánského společenství, canterburský arcibiskup Rowan D. Williams, který rovněž vystoupí s příspěvkem na synodu. A ekumenický patriarcha, konstantinopolský arcibiskup Bartoloměj I., který se zúčastní slavnostní liturgie 11. října.

Kromě nich na dostal zvláštní pozvání na synod také představený komunity z Taizé, br. Alois, předseda Americké biblické společnosti, Rev. Lamar Vest, a pan Werner Arber, profesor mikrobiologie z Biocentra na univerzitě v Bazileji, který je předsedou Papežské akademie věd.
Komunikaci se sdělovacími prostředky bude zajišťovat pět mluvčích – právě tolik je totiž oficiálních jazyků koncilu. S novináři se budou setkávat každý den s vyjímkou čtyř, kdy jsou v plánu tiskové konference s účastí koncilních otců (8., 18., 26. a 27. října).
Připočítáme-li ještě 32 asistentů, kteří budou k dispozici koncilním otcům, a 30 tlumočníků, počet účastníků Biskupského synodu se vyšplná na více než 400 lidí. Českou republiku bude reprezentovat litoměřický biskup Jan Baxant.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.12 Benedikt XVI. zakončil biskupský synod o nové evangelizaci
27.10.12 První bilance synodu
27.10.12 Služba chudým mění lidi více než projevy
27.10.12 Benedikt XVI.: I přes poryvy protivětru církev cítí především vanutí Ducha svatého
26.10.12 Synodní Poselství Božímu liduHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

Strach z cizího je pochopitelný, jistotou je pouze Pán

Francouzští biskupové brání rodinu: matka a otec, nikoli rodič

Newmanova kanonizace už nevzbuzuje nevoli anglikánů

Ke změně kvality liturgie nepostačuje změna liturgických knih

Papež: Boj proti hladu nesmí být jenom slogan

Novým komořím Svaté církve římské je kardinál Kevin Farrell

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí

Papež: V dialogu s Bohem není prostor na individualismus

Bl. John Henry Newman bude svatořečen

Papež se setkal s prezidentem Microsoftu

Papež navštíví Mezinárodní fond pro rozvoj zemědělství

 Nově na webu
Svatý otec: Osvobozeni od strachu

Publicistika: Milost sbratřuje i ateisty

Publicistika: Spojené státy americké mění přístup k potratům

Rozhovory: Obviňují mne, že se nechávám používat od muslimů, ale i od novinářů

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv únor 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství