VaticanNews.va

   16. 7. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7486
Poslechem z webových stránek.4711
Četbou textů na webových stránkách.7222
Poslechem i četbou.4401


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež k situaci istanbulského chrámu Hagia Sophia

Reakce na změnu Hagia Sophia na mešitu: zármutek, hněv, rozhořčení

Kardinál Pell: Svědectví z času vězení


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.10.2012 

Apoštolské listy o dvou nových učitelích církve

Vatikán. Mimořádný soulad nauky a každodenního života v osobnosti sv. Hildegardy vyzdvihuje Benedikt XVI. ve svém apoštolském listě, kterým benediktinskou abatyši z Bingenu jmenuje učitelkou církve. Středověká porýnská mystička se tak řadí ke třem ženám mezi třiceti třemi nositeli tohoto titulu – italské mystičce sv. Kateřině Sienské, španělské karmelitánce sv. Terezii z Avily a francouzské karmelitánce sv. Terezii z Liseux. Svatý otec po vykreslení životního příběhu a přiblížení obsáhlého korpusu Hildegardina díla poukazuje na aktuálnost jejího učení pro dnešního člověka – poutníka (homo viator). Podnět k teologickému hledání; úvahy o Kristově mystériu, nazíraném v jeho kráse; dialog teologie s kulturou, vědou a soudobým uměním; myšlenka církevní reformy pojímané jako konverze srdce a nikoliv jakou pouhé neplodné strukturní změny; docenění liturgie jako oslavy života; citlivý přístup k přírodě, jejíž zákony je nutno bránit a neznásilňovat – toto poselství německé světice nepozbývá platnosti, píše papež. Její prohlášení učitelkou církve je velice významné zejména pro ženy, neboť vyjadřuje nejušlechtilejší hodnoty ženskosti. Hildegardin vzor vrhá nové světlo na přítomnost ženy v církvi a společnosti – jak z hlediska vědeckého bádání, tak v souvislosti s pastorační činností. Schopnost sv. Hildegardy obracet se k lidem vzdáleným víře a církvi z ní činí rovněž důvěryhodnou svědkyni nové evangelizace. Benedikt XVI. v závěru svého apoštolského listu připomíná, že již v roce 1979 připojil svůj podpis k žádosti kard. Josepha Höffnera, se kterou se kolínský arcibiskup obracel na bl. Jana Pavla II. Tehdejší předseda Německé biskupské konference žádal o prohlášení sv. Hildegardy učitelkou církve a zdůvodňoval svou prosbu pravostí její nauky, svatostí života a vlivem jejího díla.

Druhým apoštolský listem papež prohlašuje za učitele církve sv. Jana Avilského. Rovněž tento “hlasatel evangelia, kazatel a duchovní učitel” odkazuje k nové evangelizaci, píše Benedikt XVI. Papežský list shrnuje světcův život a dílo, upozorňuje na jeho vliv na další soudobé světce, kterým byl rádcem i přítelem – od sv. Ignáce z Loyoly po sv. Terezii od Ježíše – a přechází k nauce: Mistr z Avily byl průkopníkem ve svých výrocích o univerzálním povolání ke svatosti. Je rovněž nepostradatelným článkem řetězu v historickém procesu systematizace nauky o kněžství. Jeho spisy se staly zdrojem inspirace pro kněžskou spiritualitu; může být považován za tvůrce mystického hnutí v řadách diecézního kléru, píše papež. Svatost kněží je při reformě církve nepostradatelná, cituje Benedikt XVI. patrona španělského diecézního kléru a poté vyzdvihuje jeho hluboké biblické znalosti. Jako “věrnou kopii sv. Pavla” označil toledského světce v kanonizační bule papež Pavel VI. (31.5.1970). Jednotící linií všech spisů sv. Jana Avilského je prvenství Krista a jeho milosti, která je výrazem Boží lásky. Tuto dimenzi podtrhuje také současná spiritualita a teologie, uvádí Svatý otec a vyjmenovává díla papežského magisteria zrcadlící tento rozměr, včetně své vlastní encykliky Deus caritas est . Nelze hlásat Boží Slovo, aniž bychom zakusili Boží lásku – tento postoj ztělesňuje pokorná a vyrovnaná osobnost španělského kazatele, uzavírá papež.

Oba latinské apoštolské listy Benedikta XVI. nesoucí datum 7. října 2012 a zapečetěné rybářským prstenem (sub anulo Piscatoris) publikoval dnes v italském překladu vatikánský deník L´Osservatore Romano (8.-9.10.2012).

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.5.12 Vyčnívá, protože nemlčela
13.11.07 Relikvie sv.Terezie z Lisieux na pouti po Itálii
2.1.07 Sv. Bazil Veliký a sv. Řehoř NaziánskýHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papežský tvít k P. Marii Karmelské

Vademecum k řešení případů sexuálního zneužívání v církvi

Vatikánští kardinálové obnovují cesty po Evropě

Papamobil slaví čtyřicet let

František a papežové

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Kardinál Napier: Trpělivě hlásejme víru, nebojme se říkat pravdu

Vatikánský rozhlas vysílá už sedmdesát let do Afriky

Rodina v post-rodinné společnosti: 40% mladých Italů nechce mít děti

Příměstský tábor pro děti vatikánských zaměstnanců

Papežský tvít: Souzeni budeme podle soucitu

Kardinál Arborelius: Temná noc sv. Jana od Kříže rezonuje s naší zkušeností

 Nově na webu
Svatý otec: Roztěkanost může vést ke ztrátě víry

Publicistika: O misionáři a sexuologii

Publicistika: O mravnosti hry v šachy

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv červenec 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu